Tervehdys wiccalaiset,
Uskontonne kuulostaa mielenkiintoiselta sen perusteella mitä olen siitä kuullut ja lukenut.
En tosin tunne yhtään wiccalaista. Onko joukoissanne pelkästään naisia vai onko wiccalaisissa myös miehiä mukana?
Onko miehiä mukana?
10
1223
Vastaukset
Onhan niitä. :) Itse en tunne henk.kohtaisesti mutta kyllä niitä aina siellä täällä näkee. :)
- Striga
Onhan siellä miehiäkin! Enemmän kyllä naisia ,mutta tunnen miehiäkin muutaman. Uskonto oli kyllä 70-80 luvulla feministien suosima koska wiccalaisuudessa Jumala on alempana Jumalatarta yms. Tiedät jos olet lukenut kirjallisuutta wiccalaisuudesta :)
- Pihlaja
"wiccalaisuudessa Jumala on alempana Jumalatarta"
Ei se nyt ihan noin yksinkertaista ole... Wicca korostaa monessa asiassa Jumalatarta, ja siihen on syynsä (jotka pääpiirteissään hoksaa, kun vähän miettii nykymaailmaa ja kulttuuriamme, sitä mitä siinä on ja mitä siitä pitkälti puuttuu), mutta Jumala ei ole yhtään "alempana", vähempiarvoinen tms.
Naulan kantaan osuit siinä, että tuossa 70-luvulta eteenpäin amerikkalaiset radikaali- ja ekofeministit omaksuivat wiccan, tai paremminkin paljon vaikutteita wiccasta, ja muotoilivat sen itselleen vielä entistäkin Jumalatar-keskeisemmäksi. Jotkut tiputtivat Jumalan pois kokonaan, jolloin useimpien mielestä ei enää ole kyse wiccasta ollenkaan.
- luminara
Wiccoista löytyy miehiäkin. :) Kuten kaikista muistakin uskonnoista...
- shadow
Vaikka wiccoista suurin osa taitaa olla naisia tunnen henkilökohtaisesti useita mieswiccoja:) Itseasiassa enemmän kuin naisia...Onkohan minussa jotakin vikkaa? :P
- hmmmmm..
Onhan noita miehiäkin, mut mitä nyt esim. wicca.fi irc-galleriaa selasin niin puolilla miehistä oli suosikeissa myös gay.fi kanavat.
- shadow
hmmmmm.. kirjoitti:
Onhan noita miehiäkin, mut mitä nyt esim. wicca.fi irc-galleriaa selasin niin puolilla miehistä oli suosikeissa myös gay.fi kanavat.
No eikös tässä sukupuolesta oltu kiinnostuneita eikä seksuaalisesta suuntauksesta?
Itse tunnen kyllä useita heteromieswiccoja...jos sillä nyt jotain merkitystä on...O_o - Pete.
hmmmmm.. kirjoitti:
Onhan noita miehiäkin, mut mitä nyt esim. wicca.fi irc-galleriaa selasin niin puolilla miehistä oli suosikeissa myös gay.fi kanavat.
Olen kiinnostunut wiccalaisuudesta nimenomaan uskonnollisessa mielessä ja sillä ei ole mitään tekemistä seksuaalisen suuntautuneisuuden kanssa.
Itse olen heteromies, joka on naimisissa antroposofi naisen kanssa.
Löytyyhän niitä miehiäkin. :) Tunnen itseni lisäksi parisen kappaletta wiccalaismiehiä.
- murmelinpapana
... tokihan miehiäkin löytyy...
katoin tossa varjojenkirja.com jäsen luetteloa ja näytti olevan 14 kappaletta...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 542748
- 612591
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p302108- 631887
- 551855
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa331592Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41935Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit111857Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.123839Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit37814