SEURAKUNTAVAALIT

Nyt tarvittaisiin seurakuntaa sellaisia luottamushenkilöitä, jotka osaisivat tehdä viisaita päätöksiä seurakunnan taloudenhoitoa ajatellen. Toivoisin tälle saitille asiallista keskustelua asioista.
780
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kirkon johto tuhosi kirkkoa sisältäpäin. Kun alkoi tulla raamatunvastaisuuksia (eivät lue ohjekirjaansa raamattua), niin minä erosin.
Talous kirkolla menee huonoksi niin pitkään kun siellä on vääriä ihmisiä. En maksa sitä.
Lisäksi kirkolta pitäisi ottaa pois verotusoikeus. Yritysten ei pidä maksaa mitään yleveroa eikä kirkonveroa.

Äänestä

Suvaitsevaisuus, ihmisyys ja ymmärrys on päivän sana. Kenellä tätä on, se ääneni saa.

Äänestä

Olisin sitä mieltä, että nyt kun verokertymä on pienetynyt ja pienee jatkuvasti, niin nyt olisi syytä karsia turhia menoja. Minusta nykyinen työntekijämäärä on ylimitoitettu. Muutamia vuosia takaperin vielä muistamme kun seurakunnalla oli yksi talousjohtaja ja toinen työntekijä oli käytännön töitä tekevä työjohtaja. Tänä päivänä palkkalistoilla on talousjohtaja, kiinteistöpäällikkö, käytännön töitä tekevä työntekijä ja lisäksi konsultteja. Ei ole vaikea käsittää, että ei muutaman tuhannen pienituloisen ihmisen kirkollisveroverokertymällä pystytä pitää yllä tuollaista työntekijämäärää. Olisin sitä mieltä, että työntekijäpalkkauksessa pitäisi palata entiseen "Kolari-Jämsen" malliin. Tässä en ota kantaa keittiöhenkilökunnan määrään, kun en sitä puolta tarpeeksi hyvin tunne.

Äänestä

Kahtelin eilen tuota ehokaslistaa...huh,huh!!! Empä taija käyvä vaalilla.

Äänestä
  • Tittelijöiden korostajia melkein kaikki.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Tittelijöiden korostajia melkein kaikki.

    Jollain jos ei oo titteliä ni sitte on valeheltu joku titteli, jota ei oo ees valovuosiin tehty.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Jollain jos ei oo titteliä ni sitte on valeheltu joku titteli, jota ei oo ees valovuosiin tehty.

    Opettele kirjoittamaan uusavuton

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Nyt tarvittaisiin seurakuntaa sellaisia luottamushenkilöitä, jotka osaisivat tehdä viisaita päätöksiä seurakunnan taloudenhoitoa ajatellen. Toivoisin tälle saitille asiallista keskustelua asioista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu