Onko Helsingin asumisoikeus Oy HASO menossa konkurssiin?

HASOn talous on pahasti kuralla. Helsingin kaupunki pääomitti HASOa pari vuotta sitten usealla miljoonalla eurolla. Onko kaupunki enää innokas pääomittamaan lisää? Vaikka talous on kuralla, niin organisaatiota kasvatetaan useilla kymmenillä henkilöillä. Onko tämä tarpeellista ja järkevää? Miten käy asukkaille konkurssitilanteessa? Saako sijoitettuja rahoja koskaan takaisin?
5112
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ei kannata lietsoa paniikkia. Laitahan jotain lukuja taloudesta tai linkkejä niihin. Samoin laitelkaa, jotka tiedätte muista asoyhtiöistä.

Äänestä
  • Noi henkilöresurssien lisäykset johtuvat Innalta lopetettujen toimintojen tulemisesta Hason omaan lukuun. Tällä haetaan säästöjä,
    Innahan veloittaa enemmän kuin oman henkilökunnan palkat ovat. Hason tulevaisuus ei päädy konkurssiin vaikka täällä trollit sitä sepittää.
    Asun Hasossa ja parempaa asuintaloa saa etsiä ja aluekin on laadukas.

    1Äänestä

Vaalit tulossa, äänestäkää vassareita niin rakentavat lisää HASOja verorahoilla, Helsinki rikas kaupunni

Äänestä
  • Olin ajatellut etten äänestä seuraavissa vaaleissa koska kaikki puolueet on sitä samaa potaskaa, mutta sulla oli ideaa tuossa ja tosiaan löytyyhän sieltä vielä yksi hyvä puolue. Siispä vasemmistoliitolle ääni.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Olin ajatellut etten äänestä seuraavissa vaaleissa koska kaikki puolueet on sitä samaa potaskaa, mutta sulla oli ideaa tuossa ja tosiaan löytyyhän sieltä vielä yksi hyvä puolue. Siispä vasemmistoliitolle ääni.

    Ei ole muita vaihtoehtoja. Kaikesta en ehkä ole heidänkään kanssa samaa mieltä, mutta tämän maan suunnan on vaihduttava.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

HASOn talous on pahasti kuralla. Helsingin kaupunki pääomitti HASOa pari vuotta sitten usealla miljoonalla eurolla. Onko kaupunki enää innokas pääomittamaan lisää? Vaikka talous on kuralla, niin organisaatiota kasvatetaan useilla kymmenillä henkilöillä. Onko tämä tarpeellista ja järkevää? Miten käy asukkaille konkurssitilanteessa? Saako sijoitettuja rahoja koskaan takaisin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu