nero

linnut

nyt on kyse pääskyistä.
Olen ollut innokas lintujen syöttäjä siis näiden niin sanotusti vapaitten lintujen.
Jouduin pakosta muuttamaan entisestä asunnostani,toinen kerros 3h.keittijollain ihmeen ilveellä en itsekkään tajua kuin,onnistuin kesyttämään tikan.
Laitoin ensin talipalloja parvekkeelle sitten ostin pähkinöitä ja lopulta tulos oli se että kun annoin partsin oven olla auki tikka-mikka tuli olohuoneeseen ja söi leivän paloja.
Aivan mahtava tyyppi naapurit ihmetteli mitä olen tyypille tehnyt.



no sitten kun sain tietää että muutto tuli eteen lopetin pikkuhiljaa syöttämisen eli pakotin sen väkisin hommaan ruokansa muualta ei vaan minulta.
Olen nyt soittanut edellispaikkaan tikka on yhä siellä hakkaa välillä naapurin parvekkeen kaidetta välillä lähintä mäntyä.
On todella aivan kauhea ikävä sitä.
Mutta nyt tulee kysymys.
Muutin tähän uuteen paikkaan kuukausi sitten kolmas ja ylin kerros.
Nyt mulla on pikku"hävittäjiä" noin 20-30 vaikea laskea kun kiitävät niin lujaa luultavasti pääskysiä.
Ne lentävät hullun lailla olivat poissa nyt viimeisen pari viikkoa nyt kun taas paistaa aurinko tulivat takaisin.
Yöllä en saa nukuttua kun kuuluu todella kova piipitys katolta.
Kun menen partsille katsoon niin nämä isot lentävät katon alle siis minun katon niillä nähtävästi on siellä poikaset jemmattuna.
Ostin kissan pennun viikko sitten ei suostu tulemaan sisälle nyt kun tiput saapui.
Eli nyt kysymys..
Linnut oli täällä noin 3 viikkoa muutin tähän asuntoon 27.6
sitten häipyivät n.2viikkoa sitten ja tänään tulivat takaisin,siis mikä on lintu missä olivat nämä pari viikkoa sun muut kujeet haluaisin tietää..
Isäni sanoi että pääskybnen ja uskon että onkin mutta minkä ihmeen takia häippäsi pariksi viikoksi ja tuli taa tuli jo meikäläisellä ikävä,plus tiedän sanan laskun puolikuuta peipposesta västäräkistävähäsen ja pääskysestä ei påäivääkään...

0

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Martinan aussikulta, missä?

        Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
        Kotimaiset julkkisjuorut
        436
        2877
      2. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

        Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
        Kotimaiset julkkisjuorut
        275
        2539
      3. Haluaisin sun kanssa yhteisen

        Elämän. Haluun sut.
        Ikävä
        64
        1969
      4. Pikkunaiselle terkkuja

        Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
        Ikävä
        326
        1484
      5. Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota

        2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-
        Maailman menoa
        177
        1385
      6. Voisiko olla jopa niin

        Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal
        Ikävä
        75
        1182
      7. Pystyisitkö ottamaan kaivattuasi

        Elämääsi miten pian
        Ikävä
        96
        1126
      8. Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."

        Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks
        Suomalaiset julkkikset
        12
        1067
      9. K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."

        Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali
        Suomalaiset julkkikset
        9
        1035
      10. Kuinka paljon on

        Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
        Ikävä
        108
        910
      Aihe