LÄHIHOITAJASTA SAIRANHOITAJAKSI?

Heips. Kysyisin niiltä jotka ovat tehneeet kyseisen loikkauksen lähihoitajan työstä sairaanhoitajaksi:
Kuinka kauan noin opinnot kestävät? Paljonko aineita hyväksiluetaan ja oletteko olleet tyytyväisiä? Kaikki asialliset vastaukset ovat tervetulleita, sillä olen aiheesta kiinnostunut. Olen oluut l-h. kohta jo 5-vuotta.
51534
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

jotkut varmasti pistivät merkille kirjoitusvirheet..niin minäkin ja olen pahoillani.

Äänestä
  • sairaanhoitajan tutkinto on laajuudeltaan 210 op pohjakoulutuksesta riippumatta. kesto on noin 3,5 vuotta. hyväksiluettua saat ehkä muutaman kurssin. mihin päin olet ajatellut hakeutua, mikä on lh-tutkintotodistuksesi KA?

    Äänestä

että et saa yhtään hyväksilukuja! Toisen asteen koulutuksista hyväksilukuja ei anneta.

Äänestä
  • mitään hyväksilukuja AMK:ssa, jos on aiempia amk opintoja tai yliopisto-opintoja, ehkä harkiten.

    Äänestä

Olen työskennellyt 10 v. hoitajana. Opiskelin 210 op(opintopistettä)ammattikorkeakoulussa kolmessa vuodessa. Tosin meillä ei paljon lomia ollut, koska kesät olimme työharjoittelussa. Opiskelun suoritin työni ohessa eli kaksi iltaa viikossa oli koulua ja muuten tein normaalit viikkotyötunnit. Työharjoittelujen ajaksi tietenkin piti hakea virkavapaata. Koulu oli erittäin rankka, mutta en kadu että kävin sen.Sain valmistuttuani sairaanhoitajan töitä ja palkkani tietenkin nousi myös vähän. Työnkuvan tultua vaativammaksi ja vastuun kasvaessa huomaan itsevarmuuteni kasvaneen. Aina ei ole varaa epäröidä, vaan pitää osata tehdä itsenäisiä päätöksiä ja vastata niistä muille. Olen tyytyväinen etten jämähtänyt paikoilleni. Eteenpäin vain elämässä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


KYSYJÄ kirjoitti:

Heips. Kysyisin niiltä jotka ovat tehneeet kyseisen loikkauksen lähihoitajan työstä sairaanhoitajaksi:
Kuinka kauan noin opinnot kestävät? Paljonko aineita hyväksiluetaan ja oletteko olleet tyytyväisiä? Kaikki asialliset vastaukset ovat tervetulleita, sillä olen aiheesta kiinnostunut. Olen oluut l-h. kohta jo 5-vuotta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu