Miten pitäisi tulkita lääniluvan ehtoa koski- ja virtapaikoista? Läänilupahan ei koske näitä alueita mutta jokihan virtaa aina eli onko joet siis lääniluvan ulkopuolelle vai saako suvannoissa kalastaa ko. luvalla? Täällä pohjoisessa kun järviä on vähän ja jos ko. lupa ei riitä, niin kalapaikat on vähissä. Muu lupaviidakko on liian kallista ja vaikeaa.
Mitä tarkoittaa
virtapaikka
4437
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
TE-Keskuksen kalaosastolta he ovat määritelleet ko.virtapaikat.
Jos tuota et tiedä, mitä virtapaikka tarkoittaa, niin pidä kalastusvehkes kaapissa, tai myy pois.
Sulle silloin riittää virtapaikaksi pistorasia.
... paljonko sitä vettä pitää virrata, että lasketaan virtapaikaksi? Useimmat vesistöthän tunnetusti virtaavat, kuitenkaan olematta tuossa säädöksessä mainittuja virtapaikkoja. Onko joen laskupaikassa järven puolella oleva virta kalastuslaissa määritelty virtapaikka?
Näistä on ollut niin paljon tulkintaerimielisyyksiä kalastajien ja kalastuksenvalvonnan välillä, että aloittajan kysymys oli hyvinkin aiheellinen. Tosin kuin sinun vastauksesi
Omat kalastusvehkeesi saattavat kyllä päätyä vaikkapa takavarikkoon, jos olet sitä mieltä, että aihe on sinun itsesi määriteltävissä.
Mitäs sitten, kun mato-onginta on kielletty "siika ja lohipitoisissa vesistöissä"
Mistäs tiedän ongelle mennessäni, ettei vedessä ole ko. kaloja sitten ekaakaan yksilöä.