Taas kerran typeryyttä Kajaanin hoivakodissa.
Laitettu Suomen kieltä osaamattomia hoivaamaan vanhuksia.
Ei sitten mitään järkeä.
Laitettu Suomen kieltä osaamattomia hoivaamaan vanhuksia.
Ei sitten mitään järkeä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Raha ratkaisee.
Jos oikeasti välilätte vanhemmistanne, miksi ette ota heitä kotiinne asumaan? Turha marista, sentään meillä on hoivakoteja.
Kokemuksesta tiedän, että vanhus, joka liikkuu huonosti, on kivulias ja jonka huolenpito jää minulle kokonaan , on raskas hoitaa yksin.
En saa nukkua tarpeeksi, minulla ei riitä voimat ja kai minullakin pitäisi olla omaa elämääkin. Ei ole.
Mietipä, oletko valmis ja millä korvauksella hoitamaan vanhaa äitiäsi kotona.
On hoitokoteja, mutta millaista hoitoa siellä annetaan. Sen tietää vain omainen, kun mene ylättäen eriaikoina katsomaan vanhempaansa.
Hoivattavan oikeusturva tuskin toteutuu jos tapahtumia joudutaan myöhemmin selvittelemään hoitajien suorittamien kirjausten perusteella.
Potilas- ja asiakastietojen salaus ja tiedoista vaikeneminen hoituu näin Kainuun hyvinvointialeen työläisten toimesta.
Ettei käy kuten mikä se oli tämä yksi kenen asunnos huume neerejä pyöri ja alastomana makasi sängyllä
Se lähti pois sitten saman tien kun toisesta uutisesta muistutti?
Missäpäin suomea se oli.
Meinaatko että rusinoiden hoidossa kovinkaan paljoa tarvitaan puhetta? Eiköhän se riitä että joku katsoo että kukaan ei ole henkihieverissä ja jos on niin osaa painaa jotain hälytysnappulaa.
Kainuussa on helvetisti lähihoitajia työttöminä kun joka paikkaan otetaan vain mamuja, kun on sitten halvempaa. Jokuhan silläkin asialla pankkitiliään lihottaa.
Millä lailla se on halvempaa? Jos ihmisellä on tutkinto, niin palkka on sen mukainen
Ovatko kaikki työkuntoisia, ettei ole päihdeongelmaa tms...
Olkoon tutkinto, mutta tessin mukaista palkkaa ei makseta kuin pakon edessä. Ja jos työntekijä tyytyy saneltuihin ehtoihin, niin asialle ei voi tehdä mitään.
Heillä ei ole vielä kokemuslisiä, joten palkka on pienempi.
Kiittäkää SDP:tä ja punikkeja. Ne tarvii äänestäjiksi mamuja. Muulla ei ole väliä.
Kiittäkää kokoomusta ja persuja kun halpatyövoimaa työllistävät eli niitä mamuja ja kantasuomalainen lähihoitaja ei kelpaa.
Näistä ulkomaisista hoitajista huomaa, että heidän lähtömaissaan vanhoja ihmisiä kunnioitetaan.
Peruspalkalla ovat, ilman kokemuslisiä.
Kun saavat ensimmäiset lisät heidät vaihdetaan uusiin, vastavalmistuneisiin hoitajiin.
Yksityiset paikat toimivat näin.
Eivät toimi. Kokenutta hoitajaa ei juuri tarvitse kouluttaa eikä vahdata.