Mitä acrobaattiesityksiä muistat Hämeenlinnassa nähneesi ennenwanhaan? Minä muistan "surmanajajat", joiden ajotynnyri oli muistaakseni juuri entisen Heseburgerin kioskin kohdalla. Surmanajajat - en muista olisiko ollut nimenomaan Suuroset tai Puuroset (en guuglettanut vielä koska joku muukin saattaa muistaa) - lähtivät tynnyrin pohjalta liikkeelle ja kipusivat jopa hetkittäin tynnyrin yläreunan korkeudelle. Ajotynnyrillä oli korkeutta viitisen metriä ja halkaisijaa ehkä hieman enemmän.
Acrobaattiesityksiä Hämeenlinnassa
Anonyymi-ap
3397
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Missä on entinen Hesburger?
Pena L sukunimeä en kerro enempää aina kiipeili HanssinJukan siivelle ei takuulla ollut sallittua. Kahvilasta ei myyjä nähnyt ellei just kerännyt astioita.
Eikös siivenpäällä ollut terassi ?
Muistisi pettää deme, käyppä tuuloksessa katsomassa kuinka hyvin siivelle mahtuu terassoimaan
Entinen hesburger oli siinä missä ennen oli Snacky pikaruokala. Jossa kohdassa oli myöhemmin Shell itsepalveluasema pitkän aikaa.
Missä oli snacky pikaruokala?
Nykyiseltä Heseltä sata metriä keskustan suuntaan.
Valeria Koshova oli tosi hyvä sirkus Finlandiassa keväällä.
Elviira heilutti tukevaa jalkaansa vuonna -79 Parolantien puutalojen ikkunalla ja kysyi ”hyppäänkö?”
Isä vastasi, ”älä nyt vielä, odota, että ehditään pojan kanssa alta pois”.
Mut oliko se sillon vielä kana? Pitäis varmaan kysyy Paavolta.
PDF Acrobatilla on useemmanki kerran yliajettu Ali.
Turuntie 5 oli akrobaattikaupaa ja myyjänä Veikko Myyryläinen jos oikein muista mutta oikein mukava oli.
AKROBAATTI ja AKROBATIA, ei siinä mitään c:tä tarvita!
Ota toi beekin sitten pois. Asutaan suomessa.
> Missä oli snacky pikaruokala?
Snacky pikaruokalan vaunukeittiö (muistaakseni) oli juuri siinä uimahallin risteyksessä Paasikiventien varressa 1990-luvun alkupuolella, jolloin Hämeenlinnassa oli ainakin toisinaan hyvää meininkiä ja oli paljon amerikkalaisempaa mutta ei liian.
Eikö kukaan muu ole nähnyt surmanajajia Hämeenlinnassa 1970-luvun lopulla tai 1980-luvun alkupuolella? Täällä oli amerikkalaisempaa silloin kuin nyt.
Joo kasarin alussa camarot veti ahvenistolle 25000 katsojaa. Eli oli amerikkalaisempaa.
> Valeria Koshova oli tosi hyvä sirkus Finlandiassa keväällä.
Vielä siis kuitenkin on akrobaatteja myös Hämeenlinnassa käymään.
YouTubessa on yksi kotimainen surmanajovideo vuodelta 2012. On tavallista hauskempi. Jostain syystä ei ole tunnettua kovinkaan.
Idänpäässä oli surmanajaja joka surmasi vaimonsa. Oli surullinen juttu.
Ei ole sama asia ollenkaan, tässä asiassa "surmanajaja" onkin lainausmerkeissä. Teidän tilanteista ja jutuista ei enää kukaan täällä välitä. Älkää välittäkö. Sellaista se on kun aika ajaa ohitse.
> Idänpäässä oli surmanajaja joka surmasi vaimonsa. Oli surullinen juttu.
Tämä on ilmeisesti jokin alamaailman sisäinen juttu. Sellaisista me kodinomistajat emme täällä mitään tiedä, emmekä enää juuri välitäkkään. En puhu nyt kaikkien kodinomistajien puolesta mutta minun mielestä alamaailmalle pitäisi olla oma kaupunginosa aivan kuten joissakin maissa, joissa sitten saavat olla ja remuta miten vain haluavat. Voivat siellä sitten esiintyä vaikka viranomaisina toisilleen. Täällä ei valitettavasti ole ollut sellaisia käytäntöjä, että alamaailman edustajat sijoitetaan jonnekin kaupungin laidalle. Minusta saisi olla.
Miltä kaupungin laidalta kirjoittelet alamaailman edustaja. Tyhmästi paljastit itsesi mutta niin kun alamaailmaa edustat.
Hei Hämeenlinnan alamaailma, ettehän häiritse kodinomistajia tai heidän joulurauhaa. Me olemme joulun alla koko ajan liikkeellä ja asioimme joka paikassa ja käytämme paljon rahaa ja maksamme paljon veroja ja kiinteistöveroja. Älkää häiritkö meitä vaan yrittäkää olla huomaamattomasti niin että emme häiriinny yhtään mitenkään. Olkaa erittäin kohteliaita ja vaatimattomia etenkin joulun alla.
Tenavana nähnyt surmanajajat siinä uikin vieressä olevalla kentällä noin 1980 (nykyinen parkkialue), muistelen.
Eikös siellä esiintynyt Sleepy Sleeperskin joskus 80- luvulla uuden vuoden karkeloissa?
Haluaako joku olla apuna Ykköskorttelin joulusomistuksen talkoissa? Ennen täältä olisi löytynyt porukkaa sellaiseen puuhaan. Mitähän täällä on oikein tapahtunut? Minusta täällä on aivan kuin rikosaalto tai myrkkypilvi olisi pyyhkäissyt kaupungin keskustan ylitse. Älkää alamaailma välittäkö, jos en oikein tykkää. Sellaista se vain on. Kaikki ei aina tykkää, jos ei ole mitään mistä tykätä. Älkää myöskään ihmetelkö jos emme ole teistä kiinnostuneet. Kun emme vaan ole!
Ihmettelin vuosien ajan, että miten tätä nyky-Hämeenlinnaa oikein voi tai pitää luonnehtia. Silloin kun siihen ei ole oikein mitään helppoa tapaa tai yhtymäkohtaa, silloin se on alamaailma, joka esiintyy puolueina ja yhdistyksinä tai ties minä. Siinä saa kodinomistajat olla varuillaan koko ajan ja joka käänteessä. Eikä ole mitään töitä tai työpaikkojakaan.
Hei Muu Suomi - täällä on alamaailma joka väittää olevansa täällä ja muualla kuskin paikalla. Tulkaa apuun, jos huvittaa.
> Miltä kaupungin laidalta kirjoittelet alamaailman edustaja.
Täällä on kodinomistaja ja veronmaksaja, joka on vuonna 2013 ensimmäisen kerran ehdottanut paikallisille puolueille tämän keskustelupalstan vikojen ja puutteiden korjaamista, joka vaikuttaisi myös yleiseen joulufiilikseen. Niihin lukeutuu yhteystiedot, joilla tavoittaa keskustelupalstan paikallisen ylläpidon. Jos ei ole yhteystietoja, saattaa edustaa vaarallista alamaailmaa.
Ei minua hei kiinnosta, jos te haluatte olla tai elää maan alla. Kun ei vaan kiinnosta, ei ole minun juttu. Ei täällä ennen ollut tällaista.
Ilmeisesti nämä naiset ovat aikoinaan joutuneet pakenemaan täältä Lappiin oltuaan liian outoja tai käyttäydyttyään omituisesti. Ja nyt ne ovat palailleet pokkana tänne takaisin ja ovat yhtä outoja ja omituisesti käyttäytyviä kuin silloin ennen. En keksi muuta selitystä sille mitä on tapahtunut. Mutta ei omituisessa käytöksessä ole mitään sellaista, millä mitään kukaan tekisi. Yrittäkää olla hyödyksi. Maailma ei pyöri Hämeenlinnan naisten ympärillä.
Minä voin sanoa näin, koska en ole politiikassa enkä tarvitse paljon ääniä.
Olikos vanhankentän kulmalla joku valaanraato näytillä joskus luvulla ?
On vieläkin siellä käy ihailemassa.
Äläs nyt veeti vitsaile kun et asiasta mitään tiedä :-))