Paljonko maksaa Decran kiviteräskate per m2?
Onko kiviteräs niin hyvä kuin myyntimiehet kehuvat eli kevyempi kuin tiili, ei ropise, kestävä, pitkä takuu etc.
Tarkoitus on uusia 26 v vanha aumakattoinen varttikate.
Kiviteräskate (Decra)
9
7345
Vastaukset 9
- jalbu
jos olet turusta päin niin kannattaa kysellä aninkaisten katto ja rakennukselta hintaa
- Rami
Itselläni on ollut Decra vuoden ajan, ei ropise sateella ja varmasti on kevyempi kuin tiili, mutta asennus oli yhtä painajaista.Icopal osoitti minulle Mikkelistä kotoisin olevan Decra-tiimiläisen, jonka piti olla laajasti koulutettu Decra katon erikoisasiantuntija. No tämä mestari teki kaikki vastoin asennusohjetta, Esim. kiinnitti levyjä päältä(oikea tapa etureunasta) ampui nauloja ohi ruoderiman, tuloksena ylimääräisiä reikiä, jiirin pohjapeltien sivuilta puuttui tukirimat, samoin puuttuivat tiivisteet, jiirien pohjapeltien limitys 3-5cm, pitäisi olla väh.10cm.Harjakourut ruuvattu decra- peltiin eikä rimaan, hormien juurinostot 10cm (ohje 30cm). Työ kesti n.2kk. Huomautin jatkuvasti asennusvirheistä ja aina sama vastaus: "ne jotka näitä asennusohjeita tekee eivät ymmärrä katonteosta mitään, mutta minä osaan tehdä kattoja".Monien vaatimusten jälkeen Icopal:in edustaja tuli katsomaan kattoa ja totesi asennuksen olevan täysin väärin tehty. Icopal:in myyntipäällikkö kehoitti vähentämään urakoitsijan palkkiosta 2500 €, jolla summalla Icopal-Katto oy Mikkelistä tulisi korjaamaan viat. Miehet purkivat 3 jiiriä ja tekivät ne uudestaan, mutta päältä kiinnitettyjä räystäällä olevia levyjä ei voitu vaihtaa, kun koko katto olisi pitänut purkaa, aina seuraavan levyrivin rikkouduttua.Niinikään harjakourut jäivät entiselleen koska ne olisi pitänyt uusia kaikki(harjaa yli 30m)Nyt kuitenkin Icopal on alkanut vaatia tarvikkeista maksua, sen 2500€:n lisäksi. Lähettävät ensin sutta tekevän urakoitsijan ja sitten vielä pitäisi lisää maksaa, vaikka katto jää vielä suurelta osin väärin asennetuksi.Katon pinta-ala on n. 400m2. Tiedoitin asennusvirheistä jatkuvasti Icopal:in myyntipäällikölle, mutta homma jatkui vaan. Näin meitä rakentajia petetään.
- asianajan neuvoma
Mikäli Icopal on todistettavasti antanut vain ja ainoastaan kyseisen katontekijän yhteystiedot, voidaan katsoa että kyseessä on Icopalin valtuuttama sopimusasentaja. Voit näin hakea korvausta Icopalilta suoraan. Se kenen kanssa olet asennussopimuksen tehnyt ei vaikuta asiaan vaikka kuinka pelottelisivat. Jos sinulle on annettu useamman asentajan tiedot ja olet itse valinnut asentajan, tähän ei voi siinä tapauksessa vedota (ainakaan jos useampi asentaja on tehnyt tarjouksen). Jos olet saanut vain yhden tarjouksen, käsitykseni mukaan Icopalin voi "haastaa" silloinkin. Kokeile näillä neuvoin.
- Anonyymi
ÄLKÄÄ VAIN HOMMATKO! Kun sammalta tulee, niin vaihtoon menee koko kate. Ei kestä painepesuria ja eikä kävelyä. Niin et kävele, ettetkö astu profiilin harjalle. Olen näitä työssäni nähnyt, ihmettelen miksi tuotevalmistaja joudu vastuuseen paskasta.
- Anonyymi
No kyllä sammaleet lähtee biocompilla, kaksi kanisteria riittää, 150 neliön decraan, maksaa noin70 e, meillä 24 vuotta vanha katto ja painesumupullolla olen katon käsitellyt noin 5 vuoden välein, joissakin kohdissa on vihreitä laikkuja ja niistä ei tahdo lähteä, uskon että 10 vuotta menee ennen kuin tarvii kattoa vaihtaa. Astua ei kullä kestä kuin aallon pohjaan, joku on kuulemma isolla 150 kg magneetilla vetänyt lommot ylös.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No kyllä sammaleet lähtee biocompilla, kaksi kanisteria riittää, 150 neliön decraan, maksaa noin70 e, meillä 24 vuotta vanha katto ja painesumupullolla olen katon käsitellyt noin 5 vuoden välein, joissakin kohdissa on vihreitä laikkuja ja niistä ei tahdo lähteä, uskon että 10 vuotta menee ennen kuin tarvii kattoa vaihtaa. Astua ei kullä kestä kuin aallon pohjaan, joku on kuulemma isolla 150 kg magneetilla vetänyt lommot ylös.
Käytin Biocompia muutama vuosi sitten. Vaikutus oli heikko, juuri ja juuri havaittava. Ei jatkoon!
- Anonyymi
Kyllä kestääkö kävelyä, kun kävellään etureunalla jossa siis on rimoitus, eli niinhän neuvotaan asennuksessa. Painepesuri ei varmaan kestä, mutta sammaleen poistoon on muut menetelmät. Meillä ollut Decra 40 v
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No kyllä sammaleet lähtee biocompilla, kaksi kanisteria riittää, 150 neliön decraan, maksaa noin70 e, meillä 24 vuotta vanha katto ja painesumupullolla olen katon käsitellyt noin 5 vuoden välein, joissakin kohdissa on vihreitä laikkuja ja niistä ei tahdo lähteä, uskon että 10 vuotta menee ennen kuin tarvii kattoa vaihtaa. Astua ei kullä kestä kuin aallon pohjaan, joku on kuulemma isolla 150 kg magneetilla vetänyt lommot ylös.
Et taida tietää surkimus mistä puhun. Sammalmyrkytys on sammalmyrkytys. Olen ollut alalla 30 vuotta.
- Anonyymi
Kokeilkaa syksyllä levittää ruokasoodaa (natriumbikarbonaatti, NaHCO3) kostean sammaleen päälle jauhemaisena. Tappaa varmasti sammaleen parissa viikossa. Ruokasoodaa saa jopa 25kg säkeissä jauhemaisena. Soodapuhalluksessa käytetään raemaista, joka on siis eri tuote. Levittäminen toki decran päälle hankalaa, kun ei oikein kävellä sen päällä voi. Pitäisi olla sirotin onkivavan päässä tms.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1421620- 1481091
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät70960Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi325913- 68753
PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.56733- 69671
- 37639
Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"
Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi7601Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33571