Olen menossa lähiaikoina työhaastatteluun ja mietiskelen vastauksia tärkeimpiin kysymyksiin, mitä haastattelussa luultavasti tulee esille.
Kertoisitteko esimerkkejä, miten/millätavalla palkkatoivomus tulisi haastattelussa esittää tai miten kertoa omista heikoista puolista, joita kuitenkin haluaa kehittää ja oppia niitäkin asioita, joissa on vielä heikko?
Mitä olette esimerkiksi haastattelussa kertoneet heikommiksi puoliksi ja mitä heikkoiksia ette missään nimessä kertoisi tulevalle työnantajallenne haastattelutilanteessa?
työhaastattelu
3
3025
Vastaukset
- Töihin
Työhaastatteluun menijälle vinkkejä. Ensin siitä palkkatoivomuksesta. Sinun kannattaisi soittaa ja kysyä kyseisen alan ammattiliittoon, että millaista palkkaa maksetaan yleensä alalla.
Omat heikot puolet kannattaa mainita, mutta ne kannattaa miettiä jo valmiiksi. Kannattaa sanoa sellaisia heikkouksia, jotka eivät ole hakemassasi työpaikassa niin tärkeitä. Eli esim. jos kielitaito on heikompi niin sano, että kielitaito on heikkous, mutta toisaalta tässä tehtävässä kielitaidon merkitys ei ole niin suuri. Toki älä silloin sano, jos työtehtävässäsi tarvitaan kielitaitoa, koska muutoin voi olla ettei sinua valita työpaikkaan. Mieti kolme heikointa asiaa/taitoa valmiiksi.
Heikoimmat puolet ovat aina henkilökohtaisia, joten ei kannata hakea tai kysellä niitä muilta ihmisiltä. Muutenkin kannattaa olla oma itsensä. Kannattaa panostaa haastattelukontaktin alkuun, koska ensivaikutelma on tärkein. Parhaiten saat jännityksen pois, kun menet reippaasti sisään ja katsot haastattelijaa silmiin.
Osoita myös omilla kysymyksilläsi mielenkiintoa työpaikkaan ja etsi tietoa tulevasta työpaikasta esim. netistä ja vuosikertomuksista. Ja sitten haastattelun jälkeenkin kannattaa vielä soittaa, jos kyseessä on esim. joku yritys, niin kysele, onko jotain muita työpaikkoja yrityksessä, koska se osoittaa, että olet kiinnostunut yrityksestä vielä jälkeenkin päin. Tämä on vähän sellaista jälkimarkkinointia, mutta voi olla että saat työpaikan vielä samasta yrityksestä eri tehtävistä. Ja lopuksi ONNEA haastatteluun!!!! - edelliseen
Todella työnantajaehdokkaan tiedot, menneisyys, onko mahdollisesti ollut julkisuudessa, tulevaisuuden näkymät, johdon tausta, jos mahdollista ym.
Ole kiinnostunut tehtävän sisällöstä, vastuista, valtuuksista, lähitulevaisuuden odotuksista.
Palkasta, tosiaan yleinen taso vastaavissa tehtävissä mutta itse olen kysynyt sitä, että kun ko. yrityksellä joka tapauksessa on oma palkkapolitiikkansa, miten tämä tehtävä sijoittuu siihen lähtien oletuksesta, että he ostavat työpanosta ja tulosta.
Itse olen kaksi kertaa ehdottanut, että jos olen ta:n mielestä sopiva henkilö, ja koska uuden pestaukseen aina liittyy tietty riski, aloitan heidän palkkarakenteeseen nähden vaatimattomalla palkalla ( ei alennusmyyntiä )mutta jos tulokset tyydyttävät niin tehdään puolen vuoden kuluttua ennalta sovittava korotus, taikka talosta ulos.
Esim. 1989 sain 15000mk:n palkkaan 3000mk:n korotuksen, kutn oli sovittu.
Heikkoja puolia ei ihmisellä olekkaan. On ainoastaan alueita joita haluaisi kehittää.
Siis, älä missään tapauksessa sano, että olet jossain heikko!!
Jos esimerkiksi työssä olisi eduksi saksan taito kerro olevasi kiinnostunut ko. kielestä ja uskoen vahvan ruotsin auttavan, haluavasi kehittää saksaa yms.
Kuten edellinen kehoitti, mieti valmiiksi asioita (huom. monikko) joissa mielestäsi olet hyvä ja ehdottomasti asialliset perusteet sille MIKSI HEIDÄN KANNATTAA PALKATA JUURI SINUT! Ei muuten ole helppoa mutta samalla joudut etukäteen ottamaan selvää ko. yrityksestä ja tehtävästä.
Ps. Jos kyse on pienehköstä paikkakunnasta niin jututa taksikuskeja, heillä voi olla mielipiteitä mutta eivät ne välttämättä ole totuuksia.
Nämä ovat eläköityneen inssin mielipiteitä, takana 7 eri työnantajaa, joukossa yksi konkurssi ja yksi lopputili mutta ei juuri työttömyyttä.
Vielä lisäys. Älä missään nimessä ryhdy tivaamaan lomista, työajoista, vapaista tms. paitsi jos moinen liittyisi tehtävässä vaadittavan osaamisen kehittämiseen. - itse katsoin sieltä oppia
www.aarresaari.net
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa
En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod202273Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost2281704Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita
Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy3041234- 65949
Kulujen jako parisuhteessa
Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai53915- 39834
Missä olit kun tajusit, että teistä tulee joskus pari?
Kuvaile sitä paikkaa, hetkeä ja tilannetta.53815J miehelle viesti menneisyydestä
On jo useampi vuosi, kun ollaan oltu näköyhteydessä. Jäi tyhjä olo, koska rakastin. En tietenkään sitä kertonut. Mutta e31716Valitse, kenen kanssa seurustelet
Seura turmelee, ja huono seura turmelee täysin. Vähän niin kuin valta turmelee, ja absoluuttinen valta turmelee kokonaan273673Paikat tapeltu
Ei mennyt ihan persujen toiveiden mukaan Ei kait nyt 20 ääntä ja arpajais voitolla voi olla Ähtärin kaupungin puheenjoh33642