whirlpool pyykkikone

OLEN OSTAMASSA WHIRLPOOL PYYKKIKONETTA,MALLI ON AWT 5099,ONKO KELLÄÄN KOKEMUKSIA KYSEESSÄ OLEVASTA KONEESTA KANNATTAAKO OSTAA??? 5 VUODEN TAKUULLA
52689
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Olen laittanut Phlipsin tuotteet itseltäni ostokieltoon. Miksi??? Koska kallis 100 hz televisioni osottautui "matkatelevisioksi" eli oli aina matkalla huoltoon tai takaisin. Jaksoin sitä 7 vuotta ja nyt olisi taas niin kallis korjaus ettei enää kannattanut, vaan romuksi menee.

Phlips on lisäksi ainut yritys joka ei noudata kuluttajavalituslautakunnan päätöstä suositellusta korvauksesta. Kuluttaja-asiamies on luvannut avustaa kuluttajia oikeudenkäynneissä Philipsiä vastaan, jos Philips ei suostu noudattamaan kuluttajavalituslautakunnan päätöksiä.

Enkä ole nähnyt yhtään laadukasta Philips kodinkonetta ollessani viisi vuotta kodinkoneasentajana. Jotkin pienkoneet ovat Phipsillä ihan käyttökelpoisia.

En ole enää millään tavalla töissä kodinkoneiden parissa, vaan muulla sähköalalla ja on turhaa sanoa, että siksi haukkuisin tai kehuisin jotain merkkiä. Olen vaan nähnyt, käyttänyt ja korjannut joitakin tuhansia koneita.

Linkki erääseen Phlips tapaukseen:
http://oikeusjakohtuus.blogspot.com/

Äänestä

Ehkä uskaltaa ostaa 5. vuoden takuulla, kuulin ,että joissakin whirpoolin malleissa oli linkousteho nostettu ja käytetty vanhaa heikompaa runkoa, kesti pari vuotta ja kuori puhki, samoin on mennyt altaita.
Itse luotan ruotsissa valmistettuun Cylindaan(upo-siniviiri) saksalaiseen Mieleen ja joihinkin Siemensin malleista.

Äänestä
  • Tämän päivän Whirlpoolilla ja Philipsillä ei ole keskenään mitään tekemistä.
    Toista kymmentä vuotta sitten Whirlpool, joka on amerikkalainen yritys, osti Philipsiltä sen kodinkonetoiminnot ja on senjälkeen ollut kokonaan erossa.

    Pitäisi tietää, eikä luulla ennenkuin kirjoittelee

    Äänestä

  • ammattilainen kirjoitti:

    Tämän päivän Whirlpoolilla ja Philipsillä ei ole keskenään mitään tekemistä.
    Toista kymmentä vuotta sitten Whirlpool, joka on amerikkalainen yritys, osti Philipsiltä sen kodinkonetoiminnot ja on senjälkeen ollut kokonaan erossa.

    Pitäisi tietää, eikä luulla ennenkuin kirjoittelee

    Philipsillä ja Whirlpoolilla on ainakin samalla tavalla toimiva jälkimyynti. Jos joku valittaa heti takuuajan jälkeen hajonneesta koneesta, ei saa edes pahoitteluja.
    Kuluttajavalituslautakunnan päätökselläkään ei kuluttaja saa välttämättä korvauksia.

    Äänestä

Meidän perheessämme Whirlpoolin valmistama pyykinpesukone kesti 3½ vuotta. Sen jälkeen sen korjaaminen olisi maksanut uuden koneen hinnan verran. Koska pesukoneemme on varsin vähäisessä käytössä kolmihenkisessä perheessämme, emme olleet tyytyväisiä muutaman vuoden käyttöikään, vaan valitimme tavaran virheestä kuluttajavalituslautakuntaan. Käsittely kestää vuoden ja kuulemani mukaan ratkaisusuosituksen noudattaminen on hyvin epävarmaa, joten luultavasti joudumme viemään asian oikeuteen asti saadaksemme edes jotakin hyvitystä.
Edellinen pyykkinpesukoneemme UPO pesukarhu oli lähes 20 vuotta vanha ja toimi vielä. Siksi tuli hieman yllätyksenä reilun kolmen vuoden kuluttua uuden pesukoneen ostoon joutuminen.
Itse osaan varoa kyseistä merkkiä ja kehoitan muitakin vilpittömästi varomaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


JJJJ kirjoitti:

OLEN OSTAMASSA WHIRLPOOL PYYKKIKONETTA,MALLI ON AWT 5099,ONKO KELLÄÄN KOKEMUKSIA KYSEESSÄ OLEVASTA KONEESTA KANNATTAAKO OSTAA??? 5 VUODEN TAKUULLA

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu