Voisiko joku kertoa, hyvän ja helppokäyttöisen midin teko-ohjelman? Olen googlettanut jo yli tunnin enkä ole kummoista löytänyt, jotkut ohjelmat tekevät vain pientä piipitystä, vaikka pitäisi saada hyvä polyfoninen soittoääni.
Mieluiten Mp3 to midi convertteria olen haeskellut.
Mp3 Midiksi
4
436
Vastaukset
Ei onnistu mp3:sta midiksi muuntaminen mitenkään järkevästi. Tiedostojen formaatti on liian erilainen. Mp3-tiedosto on pakattu aaltomuotoinen tiedosto, eli sisältää kaiken toistettavan datan. Midi-tiedosto taas kertoo soittimelle vain sen, mitä soitinta soitetaan, miltä korkeudelta ja kuinka kauan, eli pelkästään ohjeet siitä kuinka biisi soitetaan. Eroa voisi ehkä verratan musiikki-CD:n ja paperille painettujen nuottien eroon.
- Zomppis
Jos wavista koittaisi? Onko sama ongelma? Poistaisi kokonaan lauluraidan ja yksinkertaistaisi?
Zomppis kirjoitti:
Jos wavista koittaisi? Onko sama ongelma? Poistaisi kokonaan lauluraidan ja yksinkertaistaisi?
Wav-muodon kanssa on tismalleen sama ongelma kuin ämpäreiden kanssa. Helpointa on etsiä valmis midi-muotoinen versio kyseisestä biisistä tai maksaa valmiista soittoäänestä, ellei halua itse naputella nuotteja kohdalleen midisoftalla.
- Jani
Karmawhore kirjoitti:
Wav-muodon kanssa on tismalleen sama ongelma kuin ämpäreiden kanssa. Helpointa on etsiä valmis midi-muotoinen versio kyseisestä biisistä tai maksaa valmiista soittoäänestä, ellei halua itse naputella nuotteja kohdalleen midisoftalla.
Ainakin ohjelma nimeltä Amazing Midi pystyy muuttamaan wav-tiedostoja midiksi. Laatu ei välttämättä ole kovin hyvää, kun eihän se pysty kaikkia ääniä muuttamaan midimuotoon, mutta parempi sekin kun ei mitään.
http://www.pcwelt.de/downloads/mp3_sound/sound-tools/103411/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.141993Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161831534Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä
Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain1491362Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt971308Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno381188- 84928
Naiseni on todellinen seksipeto
Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu49882Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.
Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.138813Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."
Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks13807Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas126800