Ihan vakava kysymys tälle hauskalle palstalle.
Jos on "kupla" hintaan ostanut ja se suuri romahdus koittaa. Voiko pankki vaatia "lisävakuuksia" jo olemassaolevien panttikirjojen lisäksi jos maksuhäiriöitä ei ole ?
Eikö ainakin kiinteitön panttikirja ole arvoltaan "absoluuttinen" ?
Jos on "kupla" hintaan ostanut ja se suuri romahdus koittaa. Voiko pankki vaatia "lisävakuuksia" jo olemassaolevien panttikirjojen lisäksi jos maksuhäiriöitä ei ole ?
Eikö ainakin kiinteitön panttikirja ole arvoltaan "absoluuttinen" ?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Olen käsityksessä että pankki ei lähde asunnon "arvonalennusta" laskemaan, jos asunto on käynyt 150 T€ pantiksi ennen niin se käy 150 T€ pantiksi jatkossakin (siis saman lainan aikana).
80-luvulla pantin arvoa tarkistettiin mutta enää ei, lyhennykset hoitavalla ei ole mitään syytä pelkoon.
Kiinnostava kysymys !!!
Kysyin tätä ihan yhestä isosta pankista.
Pankkineuvoja sanoi, ettei ole hätää niin pitkään
kuin maksut (esim. lainan korot) on hoidettu ok,
ja pankin vakaavaraisuus on kunnossa.
Mutta mitä tarkoittaa tuo vakaavaraisuus ???
"...ja pankin vakaavaraisuus on kunnossa.
Mutta mitä tarkoittaa tuo vakaavaraisuus ???"
Ei tarkoita käytännössä mitään, kaikki pankit ovat ihan tarpeeksi vakaavaraisia. Ongelmia kuten laman aikana oli, ei ole tulossa. Sori rommaajat, tämä on asianlaita.
Luulisi, että jos pantin arvo tippuu sen alle 70% alle, eli yli 30%, niin pankit alkavat miettiä että onko nyt heidän rahaansa maailmalla enemmän kuin mitä on vakuuksien arvo = luottotappiot.
Tämä edellyttää mielestäni jo aika pahaa lamaa.
Viime laman aikanahan vakuudet eivät riittäneet. Pankkejahan kaatui.
Suuremman ongelman tuottaa reaalikorkomenojen kasvu 200-300%. Tuntuu että moni ei ymmärrä korkoprosentin ja prosenttiyksikön eroa
Hoideltuani lainat kuntoon juttelin virkailijan kanssa niitä-näitä hetkisen. Kysyin juuri tuota juttua: Mitä jos ensi viikolla tapahtuu massiivinen terrori-isku / tsunami / vallankumous, tai jotain vastaavaa joka lamauttaa maailmantalouden ja asuntojen hinnat oikeasti romahtaisivat? Vastaus oli:
- Velkakirja on molemminpuolinen sitoumus, sitoo myös pankkia. Eli jos lyhentelee lainaa ohjelman mukaan, niin ei mitään hätää vaikka asunnon arvo olisikin vähemmän kuin velkamäärä. Pankki ei voi yksin ruveta vaatimaan lisävakuuksia jos asiansa hoitaa kuten pitää.
Käräjäoikeudessa vahvistettu panttikirja on sen arvoinen kuin siihen on merkitty. Pankki on sitoutunut velkaa antaessaan tiettyyn panttaukseen, jota se ei voi yksipuolisesti muuttaa.
Toisekseen, ei ole mitään romahdusta tiedossa. Olen hämmästynyt tämän palstan "maailmanlopun tunnelmista".