Ikkunan peseminen

Sain tehtäväkseni pestä erään kiinteistön ikkunat. Ikkunoita on 196 kappalletta.
Kaikki sujuu hyvin. Ensin suihkautetaan pesuainetta ruutuun, sitten hangataan ikkuna kuten pitääkin ja lopuksi kuivaan nestejäämät ikkunalastalla.
Nyt vasta seuraa epäonni. En millään saa pestyä ikkunoita niin, ettei siitä jäisi kuivauksesta aiheutuvia raitoja. Minua neuvottiin kuivaamaan raidat kuivalla kankaalla, mutta minusta lasi on tämän jälkeen sotkuinen ja kun pesen uudelleen taas jäävät ikävät kuivausraidat, miten ne saisi pois?

5

2707

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siivooja

      Itse suosin paperia ikkunanpesussa, sanomalehti käy parhaiten. Toinen asia sitten pitääkö siivousfirma sanomalehteä kovin "ammattilaisen" siivousvälineenä. :)

      Puhdas mikrokuituliina on myös osoittautunut hyväksi vaihtoehdoksi.

      Pesuainetta ei saa antaa kuivahtaa ikkunaan, se tekee nuo kuivausjäljet.

    • tee näin

      Ei mitään "papereita" kun vähän (ei liikaa) pesuainetta veteen,aika märkä siivous liina (jos mahdollista)lastalla vedät ikkunan,kuivaat jika vedon jälkeen lastan kumin...vaihda vettä usein.

      • About:Lank

        Sitten ettei ikkuna-aine liian vahvaa ettei kerrostu lasiin (jotkut tosin eivät kaikki lasinpesuaineet) kerrostuvat helposti.Olen laimentanut ämpäriin sopivan vahvuisen seoksen, silloin kun jouduin käyttämään ainetta joka helposti alkoi kerrostumaan.

        Aiempi aine mitä sai Hankinnasta oli parempaa kuin tämä uusi Rapid


      • ämpäriin
        About:Lank kirjoitti:

        Sitten ettei ikkuna-aine liian vahvaa ettei kerrostu lasiin (jotkut tosin eivät kaikki lasinpesuaineet) kerrostuvat helposti.Olen laimentanut ämpäriin sopivan vahvuisen seoksen, silloin kun jouduin käyttämään ainetta joka helposti alkoi kerrostumaan.

        Aiempi aine mitä sai Hankinnasta oli parempaa kuin tämä uusi Rapid

        tipan tiskiainetta, pesen pesimellä ja kuivaan lastalla. Ei jää raitoja mutta lastaa pitää kankaalla kuivata joka vedon jälkeen.


    • jeliz

      Eli samantapainen urakka on ollut.. ja loppu häämöttää =) Ensiksikin astianpesuaine tai pesetti on parasta ikkunoittenpesussa. Me käytetään pesuveden levittämiseen "karvalastaa", pesuvettä kannatta olla reilusti, ettei kuivu ikkunaan ja vastaavasti ulkoikkunat kannattaa pestä kahteen kertaan. Kuivaus lastalla. Lopuksi peilataan onko mahdollisia viivoja jäänyt, jos on niin suihkaus sumupullosta 1:2 laimennettua peilien ja lasinpesuainetta (esim.kiilto) yleensä propanoli2 pohjaisia tai alkoholisekoituspohjaisia. Ja sitten kuivataan ikkunaliinalla...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      129
      1849
    2. 121
      1355
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1140
    4. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      59
      1031
    5. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1029
    6. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      131
      980
    7. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      257
      979
    8. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      77
      816
    9. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      58
      809
    10. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      80
      801
    Aihe