Abu Garciaan liittyvä kysymys

Sain Abun Ambssadeur 6500 c3 ja hankin siihen abu agenda heittovavan. Kysyisin kokemuksia noistä yksilöistä ja onko joku ehtinyt kokeilla punottua/kuitusiimaa näiden kanssa? Harkitsen laittavani jonkun 0,18-0,20 siiman.
3587
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Itse en ole hyrriillä vielä kalastellut mutta ensimmäiseksi tulee mieleen, että onkohan tuo siima vähän turhan ohutta? Kelaan taitaa mennä valmistajan ilmoituksen mukaan 200m 0,40 joten 0,20 pitäisi mennä noin tuplat mikä on aika turhaa.

Hiukankin raskaammilla vieheillä ei ainakaan heittopituudet kärsi juuri merkittävästi vaikka siima olisi 0,28/0,30.

Äänestä
  • Suosittelisin itse 0.25 siimaa mutta älä pistä PUNOTTUA vaan ns. fuusiosiimaa joka on jäykempää eikä sotkeudu läheskään yhtä helposti hyrrässä kuin tuollainen "palmikoitu siima". Kuidusta valmistettu siima on aina huomattavasti vahvempaa paksuuteensa nähden. FireLine- 0.25 siimassa, jota itse käytän, on vetolujuus muistaakseni n.17 kg! Muista kuitenkin laittaa puolalle pohjasiimaksi tavallista siimaa, sillä muuten siima saattaa luistaa puolalla eikä ole mitään järkeä laittaa koko puolaa täyteen kalliimpaa kuitusiimaa. paketissa on usein siimaa 110m (tai jalkaa).
    Pienen totuttelun jälkeen tavallinen siima muuten tuntuu aika kuminauhalta.

    Äänestä

  • abu kirjoitti:

    Suosittelisin itse 0.25 siimaa mutta älä pistä PUNOTTUA vaan ns. fuusiosiimaa joka on jäykempää eikä sotkeudu läheskään yhtä helposti hyrrässä kuin tuollainen "palmikoitu siima". Kuidusta valmistettu siima on aina huomattavasti vahvempaa paksuuteensa nähden. FireLine- 0.25 siimassa, jota itse käytän, on vetolujuus muistaakseni n.17 kg! Muista kuitenkin laittaa puolalle pohjasiimaksi tavallista siimaa, sillä muuten siima saattaa luistaa puolalla eikä ole mitään järkeä laittaa koko puolaa täyteen kalliimpaa kuitusiimaa. paketissa on usein siimaa 110m (tai jalkaa).
    Pienen totuttelun jälkeen tavallinen siima muuten tuntuu aika kuminauhalta.

    voit laittaa pohja siimaksi paksua nailonia 100m jasitten fuusio siimaa loput

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jole kirjoitti:

Sain Abun Ambssadeur 6500 c3 ja hankin siihen abu agenda heittovavan. Kysyisin kokemuksia noistä yksilöistä ja onko joku ehtinyt kokeilla punottua/kuitusiimaa näiden kanssa? Harkitsen laittavani jonkun 0,18-0,20 siiman.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu