Kiitokset vinkistä. Tarkistin vaihteistoöljyt ja nehän olivatkin lurahtaneet tosi vähiin. Vaihteet alkoivat toimia. Taisin kuitenkin olla hieman liian innokas öljyäjä - nyt auto alkoi pitkän ajomatkan (150km) jälkeen käyttäytyä tosi ongelmaisesti (pitää ihme ääniä, sekä nykii ja pomppii) ja kytkimen suojapellin raosta tiputtelee vaihteistoöljyä. Päästin täyttöpropun kautta liiat pois, mutta mitä teen kytkimelle? Hoitaako aika pois öljyn kytkimestä?
jetta-88
vaihdeongelmainen
4211
0Äänestä
Vastaukset 4
Vanhimmat
kestä. Nyt on vaan sellainen homma että kuten sanoin se aski on suuremmalla todennäköisyydellä sökö kuin ehjä. Öljynpuute on sen pahin vihollinen. Paljonko lisäsit ja mitä ainetta?
Se ylivuoto voi johtua myös siitä että askin huohotinventtiili on tukossa ja lämmetessään puskee ylimääräiset stefoista tai vuotavat muuten vaan.
Mitä meinaat noilla oireilla? Pitääkö se aski ääntä vai mikä? Missä tilanteessa nykii&pomppii?
Moro!
Nyt ei nyi eikä pompi enää missään tilanteessa - vissiin liiat öljyt lähti jo pois kytkimestä. Laahaava peltinen ääni jäi jäljelle - kiristin juuri kaikki mahdolliset pultit kytkimen ja vaihdelaatikon tiimoilta - koeajoa vailla.... Kaikki muut vaihteet toimii nyt ok - paitsi pakki. Pakki ei ilmeisesti mene aina täysin pohjaan vaan kesken peruutuksen auto ikäänkuin "hyytyy" ja vaihdelaatikko on hetken jumissa. Pari kertaa kytkintä polkemalla asia korjaantuu. Vaihdelaatikko on varmaankin sökö, mutta en aio sitä vielä vaihtaa - koitan josko se ajamalla "asettuisi". Taisi se vähillä öljyillä ajaminen tehdä sille hiukan hallaa, mutta ei sieltä ainakaan mitään rattaankappaleita putoillut öljyjä pois laskiessani.
Öljyä lisäsin tyhjään lodjuun 1.4 litraa - auto ei ollut suorassa tätä tehdessäni, joten saattoi olla, että entisiä jäi jäljelle hiukan. Opaskirjan mukaan sinne pitäisi mahtua 1.5l - vanhaa öljyä tuli ulos vajaa 2dl. Laittamani öljy oli täyssynteettistä 75w-90w teboilin vaihteistoöljyä.
on valitettavasti se tilanne, että se aski on jonkin ajan sisällä sökö, sitä kauanko pääsee ei osaa oikeen sanoa. Laakerivauriot on ainakin varmat jos ajellaan 2dl öljyä askissa. Tästä on valitettavasti kokemusta ihan tarpeeksi.
Sitten toinen juttu että nyt siellä on vissiin väärät öljyt. Sinne kuuluu ihan oma aineensa joka täyttää VW 501 50 -luokituksen. Ei taida teboililla olla sellaista? Jatkossa Esim. Castrol TAF-X tai Mobil VS200. Volkkarin aski on todella ronkeli öljystä ja väärät öljyt jo pelkästään tekee helposti askin huonosti toimivaksi. Nyt taitaa olla ihan sama...