1.Siis voiko tää ininä viel pahentua vuosien kuluessa!!!
2.Mitä muita haittoja tinnityksestä on??
3.Eikö tähän ole mitään mitään hoitoa?
4.voiko se lähteä pois itsestään?
5.tottuuko siihen koskaan??
6.Voiko tulla hulluksi täsä soimisesta...
7.Uskaltaako enää edes kuunnella radiota?...
Kaikenalisia turhia pommeja ja laitteita keksitään, mutta tämmöiselle korvien soimiselle ei voi keksiä mitään lopetus/korjaamis asiaa :´O
Mä tuun hulllllllluksiiiiii apuaaa!!!! 15 vuotias ja elämä pilalla nyyyyh
2.Mitä muita haittoja tinnityksestä on??
3.Eikö tähän ole mitään mitään hoitoa?
4.voiko se lähteä pois itsestään?
5.tottuuko siihen koskaan??
6.Voiko tulla hulluksi täsä soimisesta...
7.Uskaltaako enää edes kuunnella radiota?...
Kaikenalisia turhia pommeja ja laitteita keksitään, mutta tämmöiselle korvien soimiselle ei voi keksiä mitään lopetus/korjaamis asiaa :´O
Mä tuun hulllllllluksiiiiii apuaaa!!!! 15 vuotias ja elämä pilalla nyyyyh
Vastaukset 18
Vanhimmat
En voi ikinä olla missään hiljaisessa paikassa,en voi mennä enää "discoihin" en voi kuunnella musiikkia!! Joudun pöpilään ja menetän kuuloni byääääääääääääää auttakaa
oli tommoista, mutta homeopatia ja akupunktio auttoivat. Kokeile.
Olet viel niin nuori..
Kysymykseni ja ohjeeni ja vastaukseni ovat!
1.Oletko altistunut kovalle melulle?
2.Oletko käyny korvaspesialistillä?
3.Otettiinko sinut sairaalan korvaosastolle happihengitys hoitoon ja lääkitys?
4.Kuinka kauan sinun korva,korvasi on inissy?
5.Jos olit sairaalassa,etkö mitään apua saanut ja mitä sinulle sanottiin?
6.Iniseekö korvasi aina ja joka hetki,vaan vain silloin kun olet väsynyt?
7.Onko korvissasi ainoastaan ininä?ei sihinää,suhinaa,kilkatusta,pohinaa,musikkia mm.?
Olisi kiva kuulla jos jaksaisit vastata kysymyksiini ensin,,sitten kerron enemmän asiasta
koska itselläni on alkanut samalla oireilla Tinnitys 15v.sitten.
toinen korva tinnitää kuulen sillä korvalla korkampia ääniä.
1.Oletko altistunut kovalle melulle?
-En ole ollut missään festareilla,urheilu tapahtumissa, huvipuistoissa, elokuvissa!!
2.Oletko käyny korvaspesialistillä?
-Äsken korvalääkärillä
3.Otettiinko sinut sairaalan korvaosastolle happihengitys hoitoon ja lääkitys?
-ei...
4.Kuinka kauan sinun korva,korvasi on inissy?
-pari päivää
5.Jos olit sairaalassa,etkö mitään apua saanut ja mitä sinulle sanottiin?
-Korvas soi, ei voi tehä mitään huono tuuri!
6.Iniseekö korvasi aina ja joka hetki,vaan vain silloin kun olet väsynyt?
-Aina!!!!! äärrrrrrr
7.Onko korvissasi ainoastaan ininä?ei sihinää,suhinaa,kilkatusta,
-jotain ininäää
Ja mikä tää lentokone juttu oli? Paheneeko tinnitys lentsikassa? Jos pahenee niin siinä meni mun matka haaveetkin, nyt joudun kulkemaan vain junalla...vai voinko enää mennä edes junaan! siellä tunneleissahan korvat menee jotenkin "tukkoon"
Voi että kun on ihana elämä tulossa...
Se ei ole tinnitys vaan tinnitus.
Tinnituksesta eli korvien soimisesta löytyy suomenkielistä tietoa seuraavasti:
esim. googleen hakusanalla tinnitus tai Kyösti Laitakari tai tinnitusyhdistys
Englannin kielellä www.tinnitus.org
jos olet käynyt vain terveyskeskuksen lääkärillä,
siellä ei tehdä kuulotestejä ynm.siihen kuuluvaa.
Sinun pitäisi pikin miten saada aika Keskussairaalan korvapolille,siellä osaavat tehdä oikeat testit ja yleensä ottavat korvaosastolle (happihengitys hoitoon)(on oikeakin sanamuoto hoidolle mut en nyt kirjoita sitä ettei tule väärin)vaivasi on niin alkutekiöissä,muistaakseni paras vastine saadaan hoidolle vkn.sisällä,tämä on tosi koska ystävällä oli sama tilanne kuin sinulla hoidon avulla ininät loppui.
Todella ajattelemattomasti sanottu,"Korvas soi,ei voi tehä mitään huono tuuri".
Se on sitä,mutta elä lannistu vaan tilaa aika niin kuin neuoin,pikimmin pääset kun soitat keskussairaalan päivystävälle korvapolille.
Tinnitus..lievä muotonen=on hyvät mahdollisuudet
että ininä loppuu.
Minun tapauksessa vain paheni,ensin oikea korva,
alkoi tinnittelemään,sihinät,suhinat,pohinat,kilkatukset ja kalkatukset,pikkuhiljaa meni kuulo kokonaan.
Tiedän mitä se on,epävarmuutta mitä tämä on.
Ajattelin ja vähän masennuinkin,mutta siihen tottui,olihan minulla vasenkorva terve,
mutta 3½v.sitten pimeni yks kaks sekin korva,ja aivan uskomattomat "moottorikorvat"tuli jäädäkseen ja kuulo on siis pois kummastakin korvasta ainaiset äänet vain seurana.
On hyviäkin päiviä mut on huonojakin.
Mutta sanon vaan en kuuna päivänä toivois et tällänen sairaus tulis kellekkään.
Mutta,sen kanssa vaan täytyy tulla toimeen,niin uskomattomalta kun se tuntuu,valitettavasti tähän ei ole löydetty mitään paranemiskeinoa.
Kyllä mäkin luulin et sekoan mutta elämä voittaa.
Kyllä voit kuunella radiota,korvalappu cd-soitin on tavallaan hyvä,on maskeeraaja,vie sinun huomion pois ininästä,pidä hiljasella elik.itse säädät mikä on hyvä.Joillain on laite rauhottamas et saa unesta kiinni.
Vältä suolaa sen havainnon olen huomannu,mitä vähemän suolaa sitä vähemän ääniä.
Lentokone juttu!Minulla hyvä kokemus,pitäs useimmin päästä koneeseen,(purukumi on hyvä)
ihan kuin korvat poksahti auki,kuulin sen jälkeen
jopa puhetta,eik äänet siit suurentunu vaan päin vastoin.
Mutta kehotan yritä nyt uudestaan oikealle korvaspesialistille aikaa,laitappa toimeksi,sinul on erittäin hyvät mahdollisuudet nauttia elämästä ilman ininää.
Halaus sinulle!
No jos olet korvalääkärillä käynyt se on varmasti ottanut sinulta kuulokäyrät, tasapainotestin ja muut mahdollisesti kasvaimet ulossulkevat kokeet?!
Älä vain terveyskeskuslääkärin anna tuomioita antaa, ne on yleislääkäreitä!
1. suojaa kuulosi aina kovilta meluilta esim. korvalappustereot! Ei ne soimiset sun baarissa käymistäsi estä kunhan et kaijuttimen vieressä seiso :)
2. Kuuloasi on seurattava säännöllisesti, mutta sen lääkäri vissiin sulle sanoikin
3. Siihen tottuu kunhan aika kuluu ja sanoit et vinkunaa on kestäny tvain 2 päivää, voihan se loppuakin(tai sitten pahentua, jos olet liian meluisissa paikoissa).
- kun menet nukkumaan pistä vaikka radio päälle niin et humaa vinkunaa.
-stressi pahentaa vinkunaa samoin korkea verenpaine
Kaikkeen tottuu ja tuollaisen vaivan kanssa oppii elämään. Vaikka oletkin vasta 15v monella muulla ikäiselläsi on pahempiakin sairauksia.
Itselläni on vinkunut molemmissa korvissa ja kovaa(pahentunut iän myötä)jo 10 vuotta. Joskus ärsyttää enemmän joskus sitä ei edes huomaa :)
Tosin iän myötä rupeaa muut paikat hajoamaan ja niistä on enemmän riesaa, joten ole nyt ihan rauhassa ja elä eläämääsi normaalisti, kunhan suojaat kuuloasi tarpeettomilta meluilta ja mahdollisilta korvatulehduksilta.
ps. lentokoneessa saattaa hetkellisesti pahentua koska korvaan kohdistuu painetta. Onko sulla muutenkin herkät korvat? Nasolinea nenuun ja purkka suuhun kun koneeseen menet niin eiköhän auta, jonkin verran. Kysyppä sitäkin asiaa korvalääkäriltäsi.
Minulla on ollut tinnitusta tammikuusta asti ja pakko on vain ollut sietää vaivaa. Tottunut siihen en ole. Kysyit, että voiko tinnitus hävitä itsestään. Vastaan, kyllä voi. Hyvä asia on se, että et ole altistunut melulle. Sitä en tiedä, voiko tinnitus pahentua vuosien kuluessa. Yhtä hyvin voi pahentua kuin vaimentuakin. Haittojahan tinnituksesta on, mutta sekin on kai yksilöllistä. Minulla tinnitus aiheuttaa stressiä, väsymistä ja yleistä ärtymystä sekä jatkuvaa äänten tarkkailua. Eli toisin sanoen stressaan jokaisesta äänestä minkä kuulen:( En osaa sanoa, onko tinnitukseen mitään hoitoa. Ei kai, ainakaan mitään, joka poistaisi sen. Ainakaan minulle ei ole mikään hoito auttanut. Uskallat kuunnella radiota ja muutakin musiikkia. Jos menet esimerkiksi festareille tms. kannattaa käyttää korvatulppia.
mulla lentokone ei pahenna ainakaan tinnitusta... eli lennä vaan, ei tartte junalla matkustaa :)
onhan monella muusikolla tinnitus ja lentävät paljon ja harrastavat musiikkia (hyvät korvatulpat pitää olla!)
Lue lisää täältä: http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4000000000000044&posting=22000000020263678
Enpä usko että hulluksi tulet, mäkin olen 15 ja tinnittänyt on varmaan kohta vuoden . jotenkin olen tottunut siihen ja välillä kun ei kovaa kuulu nautin siitä ( olenko hullu ) . mutta sitten on niitä aikoja jolloin kuuluu kauheen lujaa se mut siihen tottuu mä oon tottunu.. paitsi että ennen tinnitti vain oikea... nyt se on tulossa vasempaankin . aika vittumaista !!! mut ELÄMÄ ON ... oikeen helvettiä välillä...
Mut häiritseekö se jos teet jotain siis vaikka olet kavereiden kanssa ?
meinaan mua häiritsee vaan sillon kun keskityn siihen ! Plää plää plää...
Täällä on yksi, joka rukoilee kaikkien tinnittäjien puolesta. Ihmeisiinkin saa uskoa, ohi lääketieteen "tosiseikkojen".Kaikki ei usko
Jumalaan, mutta toivottomuuden hetkellä rukoilevat. Omassa elämässäni ainakin esirukoukset ovat saaneet ihmeitä aikaan. Jumala voi parantaa.
Mulla tinnitti eka kerran noin neljä vuotta sitten. Arvelin sen johtuvan altistumisesta lentomelulle kymmenen vuoden ajan (töissä lentsikassa liikkuminen meluisilla lentokentillä)Tinnitus positui kuitenkin (tai se muuttui satunnaiseksi) kun korvastani poistettiin tärykalvoa painanut vaikkupallo, sain hierontaa ja akupunktiota niska-hartia-seudulle. Myös poskionteloissa todettiin limaa, jota hoidettiin tulehduslääkkeillä ja maitotuotteita välttämällä.
Lopetin lentämisen noin vuosi sitten ja nyt on taas ininää. Olen siitä onnekas, että aamuisin se on poissa/ lähes poissa ja kun keksittyy muuhun elämään, sen unohtaa. Mutta kun istuu hiljaisuudessaa ja haluaisi nauttia siitä, se ei olekaan mahdollista.
Mutta eilen olin hieronnassa, sain oikein kunnon käsittelyn niskamuhkuroilleni. Aamulla oli ihana hiljaisuus ja kiitin Jumalaa. Voimia sinulle!
Kävin discossa perjantaina ja nyt mulla soi korvat ihan hirveesti!!!! Tää ininä ei varmaan lopu ikinä nyyyyh... Oon 12 ja elämä nyt jo pilalla... Mä meen kohta hulluks... Tähän ei oo varmaan mitään hoitoa eikä tää taida lähteäkkään... Mä en varmasti totu tähän koskaan en varmaan uskolla mennä enää sinne discoon...
=( tää on hirveää!!!!! Mua itkettäää joka ilta kun meen nukkumaan enkä saa ikinä tästä ininästä rauhaa... =(
kirjoitin jo vastauksen ylhäälle kysymykseesi.
käytkö vielä täälä?
okei, tiedän että siitä on kauan kun toi alkuperänen viesti on kirjotettu, mut ajattelin vastata kuitenkin jos siitä vaiks olis joskus hyötyä jollekin eli...
Mullakin alko toinen korva humista 15 vuotiaana, enkä ees kuuntele mitään korvalappustereoita tai käy konserteissa. Lääkärit ei tienny mistä se johtuu, määräs vaan antibiottii, joka ei auttanu. Korva humisi ihan koko kesän ja olin aivan oikeasti tulossa hulluksi.Musta tuntu kanssa kuin elämä ois ollu pilalla. Sit kuitenkin huomasin, mikä pahentaa huminaa: kylmä ilma, vesi ja melu. Hankin apteekista Korvakittiä, jota nykyään käytän koko ajan. Jos otan sen pois, alkaa korva pian äänien vaikutuksesta humista. En enää myöskään käy uimassa, sillä en todellakaa halua ottaa sitä riskiä, että se tuska alkaa taas. No, koittakaa tota, se toimi mulla.