Mulla on 13v leikattu Mosse kolli ja on nyt vanhempana ruvenut räpsimään esim. lapsia vaikka silittävät tosi nätisti. Ja ei enää anna kaverini (jonka on tuntenut vuosia) silittää laisinkaan. Että olisiko vanhuus syynä että herrasta on tullut joillekkin "äreä"??? Minuun suhtautuu kuin ennenkin. Ja toisille kissoillenikin hän kiukuttelee ja räpsii niitä ja ennen ollut tosi rauhallinen kollin rontti. Hauskaa loppu kesää kissa immeisille!!!!!
Vanhuusko syy??
Pixu
2243
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
saattaapa tuo vanhuus olla syy. vai voiko olla mahdollista että kissalla olisi jotain kipuja? sinuun kuitenkin luottaa - hyvä juttu
Voi olla että kissa kaipaa omaa rauhaa -niinkuin jotkut ihmisetkin vanhetessaan. Molemmissa on tietysti yksilöitä, jotkut nauttivat siitä että on lapsia ja elämää ja tuttavia käy, toiset enemmän tutuista rutiineista ja omasta hiljaisesta elosta. Eiköhän tuo ole kuitenkin tärkeintä että kissa edelleen sietää sinua:)
Jos kissa raapii silittäjiä se tahtoo olla rauhassa -tuolloin kai se rauha olisi sille parasta suoda.