Hei kaikki Amerikan länsirannikon matkaajat!
Olen suunnitellut matkaa keväällä 2006 Californiaan ja tarvisin apua tämän reissun suunnitteluun...
Alustava reittisuunnitelma:
Lento San Franciscoon ja sieltä auto alle.Matkalla olisimme n.3viikosta kuukauteen. Ensimmäinen etappi Yosemiten kansallispuisto (Onko siellä edullista majoitusta sisällä laaksossa vai kannattaako majoittua laakson ulkopuolelle? )
Sieltä matka jatkuisi Death Valleyn kautta Las Vegasiin ( Mikä paras reitti? )ja Los Angelesiin. Rantatietä pitkin suuntaisimme takaisin San Franciscoon. ( Mitä kannattaisi matkan varrella ehdottomasti nähdä? ym.vinkit kaikki tervettulleita )
Kiitokset etukäteen
Olen suunnitellut matkaa keväällä 2006 Californiaan ja tarvisin apua tämän reissun suunnitteluun...
Alustava reittisuunnitelma:
Lento San Franciscoon ja sieltä auto alle.Matkalla olisimme n.3viikosta kuukauteen. Ensimmäinen etappi Yosemiten kansallispuisto (Onko siellä edullista majoitusta sisällä laaksossa vai kannattaako majoittua laakson ulkopuolelle? )
Sieltä matka jatkuisi Death Valleyn kautta Las Vegasiin ( Mikä paras reitti? )ja Los Angelesiin. Rantatietä pitkin suuntaisimme takaisin San Franciscoon. ( Mitä kannattaisi matkan varrella ehdottomasti nähdä? ym.vinkit kaikki tervettulleita )
Kiitokset etukäteen
Vastaukset 7
Vanhimmat
Vinkkejä odotellaan täälläkin!
Meillä reissu lähenee, lähtö kuukauden päästä. Lennetään san franciscoon, ajetaan siitä rantaa pitkin losiin ja losin jälkeen las vegasiin. Vegasista sitten reissut death valleyhin ja Grand Canoyonille (sitä ei kannata missata!). Lopuksi takaisin Losiin ja lento kotiin.
Monet matkaoppaat on luettu ja selailtu. Auton vuokraus tulee edullisemmaksi ilman jättömaksua kun vuokraus ja palautus on samassa osavaltiossa. Losissa voi osallistua ilmaisiin tv-sarjakuvauksiin. Livekokemuksia sitten parin kuukauden päästä!
Oikein hienoa reissua sinulle, onnenpekka kun pääset jo näin pian matkailemaan. Kirjoittelehan kun olet reissusi heittänyt olisi mukava kuulla kertomuksia...ja muuten yksi kysymys vielä: Onko kalliimpaa lentää S.F:ään ja tulla pois L.A:sta vai sama kuin menisi samalta kentältä molempiin suuntiin ja kenen kautta te vuokrasitte auton/paljon maksoin päivä?
Etpä kerro matkaan varaamaasi aikaa. Oletan että kaksi viikkoa vähintään, koska lyhyempi olisi hulluutta ja tuhlausta.
SFO:n tutustut ensi. Sitten Yosemite. Varmaan majoittuminen Yosemitessa on hintansa väärti, mutta varaus tulee olla etukäteen. Muuten et majoitu. Sonora on mielenkiintoinen paikka majoittua ennen Yosemitea. Eikä siinä valillä tainnut pajlon mahdollisuuksia ollakaan. Yosemitesta kannattaisi ehkä lähteä vuorten yli. Lake Tahoe on mielenkiintoinen alue, mutta jää tässä tilanteeessa aika paljon pohjoisen puolelle. Death Valleyyn on matkaa. Beattyssa NEV voi majoittua ennnen Death Valleytä, mutta jos haluaa ajaa Kalifornian puolta niin O.K. paikkoja en tiedä. Nevadan puoli (Tonopahin seutu) on jo yhtä autiomaata. Bishop CA, Lone Pine CA ovat käymättömiä paikkoja. Yksi päivä Death Valleyssä riittää, mikäli et ole masokisti tai paikan historian asiantuntija. Las Vegas, kerran kannattaa käydä ja panna päiväksi pariksi vapaalle. Älä arvostele meininkiä, elä vaan mukana. Mutta Las Vegasista jatkaisin Hooverin padon kautta kohti Grand Canyonia. Pitkä paivä ja ilta riittänee siellä. Jos haluat majoittua Grand Canyon Villageen, niin etukäteisvaraus. Puiston ulkopuolella on melkein normaalihintaisia paikkoja. Mihin sitten, ei kait Interstate 40 takaisin, miksei löytyyhän sieltäkin paikkoja, Havasu City jne. Mutta minä jatkaisin Flagstaffin kautta Sedonaan!!!! ja sieltä Phoenixin läpi eteläiselle Interstate 8:lle tai 10:lle. 8 mieluummin Yuman tienoon autiomaissa on ihmettelemistä ja San Diego on myös tutustumisen arvoinen paikka. No sitten L.A. ja rantatie Montereyn kautta SFO:oon. Monterey ja 17 mile drive on mieleen jäänyt paikka, vaikka olen kaksi kertaa siellä käynyt. (Las Vegasissa 5 kertaa). Tässä vihjeitä, tämän kiertää kahdessa viikossa, vaikka muutama pitkä ajopäivä siihen tulee. Sanoisinko, että jos itse et ole paikkaan paremmin tutustunut matkaoppaiden kautta, niin teeppä kuvaamani mukaan.
Hienoa, apua löytyi paljon, meni varmaan sinulla ohi kyllä tekstissä oli että matkaamme 3-4viikkoa eli aikaa kyllä riittää. Ehkä voisi sitten vielä ottaa muutakin mukaan, kun sanoit että tuonkin reissun voisi heittää kahdessa viikossa. Täältä netistä olen etsinyt tietoa ja kirjastosta olen lainaillut paljon kirjoja. Aikaa vielä on joten ei hoppua ensi keväänä olemme vasta lähdössä-nyt vaan rahaa pitäisi säästää. Yksi kysymys vielä kun olet asiantuntia paikasta: Onko sinulla mitään nimiä motelleista/hotelleista joissa on edullista asua ja ovat hyviä/nettisivustoja joiden kautta olet itse niitä etukäteen varannut?
Minulla on aina ollut periaatteena, etten halua sitoa aikatauluani etukäteisvarauksiin. Motelleja löytyy tienvarresta. Mutta tietysti vaistoa tarvitaan. Esim Nevadassa on uskomattoman pitkiä autiotaipaleita. Malliksi väli Tonopah-Beatty. Kartassa on kyllä pari paikannimeäkin tällä välillä, mutta ei niissä ollut kuin ammoin hylätty huoltoasema.
Turistipaikat on sitten erikseen, siis esim. Grand Canyon, Yosemite, Yellowstone. Sinne kannattaa varata etukäteen. Nettivarausta en ole kokeillut (tai oikeammin silloin oli vielä toinen aika kun siellä vierailin), mutta uskon että nyt löytyy. Ja hintakin on kova. San Franciscoon kannattaa myös varata etukäteen hyvältä paikalta läheltä Fishersman Wharfia. Kokeile Holiday Inn tai Quality Inn. Muutamassa päivässä opit kyllä systeemit paikan päällä. Tärkeintä on kohtuullisen hyvä auto alla ja vapaa ja halukas mieli mennä sinne mihin tie vie.
Tosiaan anteeksi, etten lukenut alkuperäistä viestäsi tarkkaan. 3-4 viikossa ehtii vaikka mitä, California käy pieneksi. Kaikkea tuota ehdit, mitä sinulle on vastauksissa kerrottu. Jopa Yellowstonea voit harkita ohjelmaan. Pakko sinun vaan on myöntää se, että yhden matkan jälkeen löytää tedyt virheet ja puutteet ja tekee mieli toiselle matkalle. Joka tapauksessa voin vakuuttaa sinulle, että USA:n lounainen ja läntinen alue sisältää todella ainutlaatusta nähtävää. Mutta jos kuuden tunnin ajomatka samantyyppisessä maisemassa ärsyttää, niin älä viitsi vaivautua.
Tultiin juuri pe-la välisenä yönä Kaliforniasta kotiin ja kierreltiin aika lailla samoissa paikoissa minne olet menossa. Me varattiin kaikki hotellit: http://www.thediscounthotel.com/ , eikä ollut mitään ongelmia varausten kanssa. Vegasin hotelleista tosin sen verran, että kannattaa tutkia hotellien omia sivuja, koska sieltä voi saada halvemmalla huoneita ja niillä on aina kaikenlaisia tarjouksia. Hyvä edukas hotelli keskellä Strippiä on Imperial Palace Hotel.
Suosittelen että ostatte WalMartista tms. jonkinlaisen halvan kylmälaukun (jonka voi sitten heittää vaikka roskiin ennen kotiinlähtöä), jonne saa jäitä ja vettä, koska siellä pitää juoda paljon. Kävimme reissulla mm. Death Valleyssa ja siellä oli varjossa 52°C lämmintä. Kannattaa myös ostaa Suomalaisesta kirjakaupasta tms. tuore USA:n Road Atlas.
Lake Tahoe on hieno. Death Valleyn ja Las Vegasin välillä on pieni Ash Meadows Nat`l Wildlife Refuge joka on ihan käymisen arvoinen paikka. Siellä on kirkasvetisiä lähteitä ja tekoallas, jossa voi käydä uimassa. Ja Grand Canyon todella hieno paikka.
Em. nettisivustosta jos etsitte Los Angelesin hotellia, niin voisin suositella Liberty nimistä pikku hotellia. Se on Kodak Teatterin takana ja siitä on n. 200-300m matka Hollywood Bulewardille. Ei tosian ehkä ole paras vaihtoehto lapsiperheille. Siisti ja halpa hotelli hyvällä paikalla ja siellä on myös parkkipaikkoja.
Jos haluat kysellä jotain, niin tässä on email:
[email protected]