"korpit"

Volverine

Osaatteko selittää, mitä asunnon lähellä Lentävät rääkyvät korpit välittävät?
Entä tikan koputus pihapuuhun?
Hämähäkin ilmestyminen?
Eläinten ilmestyminen pihapiiriin?

Mitä viestä ne tuovat?

4

1744

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      Osittain kysymys on siitä mitä tulkintoja käyttää, koska tulkinnoilla on yleensä kaksi puolta. Yleensä ottaen kaikilla eläimillä jotka ilmestyvät on kyllä positiivinenkin viestinsä.
      Tidän ainakin korpin tarkoittavan noituutta ja/tai taikuutta sekä velhoa. Hämähäkki tarkoittaa mahdollisuuksia. Negatiivisia puolia tässä en halua kaivella, koska niitä ei tarvita mikäli käytät mahdollisuutesi oikein ja luet todellisuutta vilpittömällä mielellä ....

    • taigatuuli

      Tikka etsii pihapuusta toukkia.Meillä on myös kotipuolessa pihapiirissä jos jonkinmoista tinttiä,kanaa,myyrää ja siiltä.Eivät oo tuoneet viestejä eivätkä onnettomuuksia.

      Elukat elelee omaan tapaansa,aivan kuten me ihmiset.Entäs jos elukat kummastelisi meitä samalla lailla.Mahtais niillä olla hauskaa.

      • Volverine

        Jos ei näihin asioihin usko, niin kyllähän ne hymyilyttää, mutta itseni kohdalla ne ovat toteutuneet valitettavan usein, kuten myös horoskoopit ja unet.
        Jokainen muodostakoon omat mielipiteensä!!


    • elisant

      Vanha kansa Suomessa on ennustanut korpin talvisesta ääntelystä ainakin suojasäiden saapumista. Tikan koputuksen kuuleminen on jossainpäin sanottu merkitsevän puolestaan kuolemaa.

      Hämähäkkien käyttäytymisestä (araknomantia) voidaan taas päätellä paljonkin. Jos näkee hämähäkin aamulla se tarkoittaa surua, keskipäivällä levottomuuutta ja illalla taloudellista tappiota. Jos näkee hämähäkin kutomassa verkkoa se tietää juonia sinua vastaan tai mahdollista lahjaa ja jos hämähäkki kiipeää lankaansa pitkin se merkitsee hyviä uutisia. Jos hämähäkki on seinällä on ennustettavissa tuuria ja onnea, vaatteissasi rahaa tai kirjettä ja jos hämähäkki on vartalollasi se tietää hyvää onnea. Jos näet verkon oviaukossa odotettavissa on vieras. Yleisesti hämähäkin tappaminen tietää huonoa ja sitä on vältettävä.

      Monissa kulttuureissa eläimistä on monia uskomuksia, ja ne voivat vaihdella suurestikin. Kannattaa mielenkiinnosta pistää merkille mitä eläimiä ja missä tilanteessa, jopa mihin vuorokauden aikaan niitä pihapiiriin ilmaantuu.

      Yleisesti on kuitenkin sanottava, että jos ihminen alkaa miettimään liikaa tulevaa etukäteen, voi hän langeta helposti oman mielikuvituksensa sudenkuoppiin. Uskomukset ovat hauskoja, ja niistä voi oppia paljon, liian vakavasti niitä ei kuitenkaan kannata ottaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      8
      1656
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      124
      1642
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      245
      1162
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1078
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      186
      996
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      128
      919
    7. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      866
    8. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      845
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      48
      833
    10. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      827
    Aihe