Leikkaus Suomessa (vai ei)?

Pre-op transsexual

Olisiko kenelläkään tarkempaa tietoa Suomen sukupuolenkorjausleikkauksen lopputuloksesta? Ainoa arvostelu post-op transihmisiltä itseltään on, että leikkaustulos on "OK". Ei kuulosta liiemmin vakuuttavalta. Niin onko mahdollisesti kuvia tai tarkempaa arviota leikkauksesta? Vai kannattaako edes harkita leikkausta Suomessa?

6

1993

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Transbat

      Suomessa on nykyisin hyvä SRS-kirurgi (vaihtui jokunen aika sitten). Pari tuttua ovat sillä käyneet leikattavana, ja ovat olleet lopputulokseen hyvinkin tyytyväisiä. Ulkomuoto on luonnollinen ja tunto tallella, menetelmäkin vastaava yhden leikkauksen homma kuin ulkomailla. Suomen leikkaussysteemin ilmeisin puute on, että dilaattorit täytyy hankkia itse.

      Tosin, kuvia ei ole minulla näyttää, eikä edes subjektiivista kokemusta, joten jos rahat riittää ja on hirveän tärkeä asia, että lopputuloksena on varmasti mahdollisimman syvä ja nätti hifi-pillu, niin voihan sitä lähteä Thaimaahankin.* Ainakaan ei tarvitse kärvistellä pitkässä leikkausjonossa.

      (*unohda tämä jos olet FtM, en tiedä missä sen puolen parhaat kirurgit ovat.)

    • Fornevermore

      Minut leikattiin vanhan kirurgin aikana.

      Komplikaatiot olivat hirveät ja sietämättömät, mutta ne saatiin ajan mittaan hallintaan ja nyt sitten kaikki on kondiksessa.

      Kuivahan se on ja jos mies jyystää sitä niin raastava ja erittäin epäeroottinen kipu seuraa. Fluidin kanssa kipu on pienempi.

      • Tuore TS

        Eipä ole tullut kysyttyä äskettäin leikkauksessa käyneiltä kavereilta, kostuuko "paikat" nykyiselläkään tekniikalla. Itse olen varautunut, että liukastusainepullo on oltava käden ulottuvilla. Mielestäni miehen anatomialla ei rakenneta kovin tehokasta "liukastustehdasta". Tiettävästi toisenlaisella tekniikalla taas on ongelmana jatkuvat "rättisulkeiset".


      • MsB
        Tuore TS kirjoitti:

        Eipä ole tullut kysyttyä äskettäin leikkauksessa käyneiltä kavereilta, kostuuko "paikat" nykyiselläkään tekniikalla. Itse olen varautunut, että liukastusainepullo on oltava käden ulottuvilla. Mielestäni miehen anatomialla ei rakenneta kovin tehokasta "liukastustehdasta". Tiettävästi toisenlaisella tekniikalla taas on ongelmana jatkuvat "rättisulkeiset".

        Kyllähän paikat kostuu, mutta varmaan hitaammin kuin geneettisellä ja ainakin itselläni ylhäältäpäin, mutta jos on aikaa hetken aikaa leikkiä, niin kyllä yhdyntä onnistuu nautinnollisesti ilman liukuvoidettakin.


    • minttu

      mitä tekniikoita on käytössä mtof operaatioissa

      • Tuore TS

        Tekniikka kehittyy koko ajan ja tiettävästi suomalainen leikkauksia tekevä lääkäri on seurannut kehitystä. Pieniä eroja taitaa syntyä lähinnä sen takia, onko potilas ympärileikattu tai ei. Suomessa on etua siitä ettei ympärileikkaus ole täällä tapana.

        "Verenmakuisia" esityksiä leikauksista ja niiden tuloksista löytää (Googlella) noilta thaimaalaisten lääkärien nettisivuilta. Suomessa leikkaus lienee aika tuoretta tekniikkaa. Joku noista "itämaan" lääkäreistä on jo kehittänyt tekniikkaansa hieman eteenpäin. Kovin radikaaleja eroja niistä ei taida syntyä, ehkä syvyyttä enemmän.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7492
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2916
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1766
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1394
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      130
      1134
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      827
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      51
      707
    Aihe