Kertokaa nyt minulle Elämänpuuhun perustuvaa magiaa, kaavaa, jumaluuksia yms.
Minkä tahansa maagisen suuntauksen avulla. Olisi hyvä oppia tuotakin ja kokeilla. Ja kysyn viellä senkin että mihin kaikkeen voi tälläistä magiaa käyttää?
Elämänpuuhun perustuvaa magiaa
7
807
Vastaukset
- Daat
Aloittelijana sanoisin että Puu toimii kaavana siitä miten kaikki toimii. Kaikissa objekteissa, asioissa ja ilmiöissä on erittelyn jälkeen havaittavissa osaset jotka vastaavat Puun sefiroteja. Erittelemällä kohde osiin voidaan havaita missä mättää ja mikä jo toimii.
Lisäksi Puu voi toimia karttana siitä miten koko maailmankaikkeus on tullut olemassaoloon. Tämä kai menee jo magian puolelle, mutta on edelleenkin hyvin teoreettista ja filosofista.
http://www.libralion.com/tree1.htm
Äkkiseltään löytyi tuollainen linkki josta ilmenee jokaisen sefirothin "sisältöä" jumalannimineen ja oletettuine planeettavoimineen.
Enemmän kuitenkin suosittelisin tyypin nimeltä Z'ev ben Shimon Halevi kirjoja. Niitä on useampiakin, engl.kielellä. Jos filosofinen puoli kiinnostaa.
"Voimenhallintamagian" jätän kernaasti muiden esiteltäväksi, mutta luulen että kabbalisteja ei tältä foorumilta löydy? - Isola Segreta
"Laulan tähän talohon,
laulan pihlajan pihalle,
tammen keskitanhualle.
Kasvoi tammi tanhualla,
tammella tasaiset oksat,
joka oksalla omena,
omenalla kultapyörä,
kultapyörällä käkönen.
Käkönen kukahtelevi,
kulta suusta kumpuavi,
vaski leuoilta valuvi,
kultaisehen kuppisehen,
vaskisehen vakkasehen."
Nyt meni hieman monimutkaiseksi. Itse lähestyn aihetta shamanistisesta näkemyksestäni, jossa Elämänpuu toimii samaan aikaan yhdyslinkkinä jumaluuksiin ja menneisiin sukupolviin, vanhaan tietoon.
"Mihin tällaista magiaa voisi käyttää?" kysyt. Kyse ei ole mistään magian lajista, vaan maagikon (shamaanin) tavasta hahmottaa maailmansa. "Ylinen" ja "alinen", juuret ja oksat, koko maaginen maailmankuva. Yksi iso elävä organismi, puu.
Maaginen maailmankuva toistuu puun ominaisuudessa shamaaneilla Perusta Siperiaan ja Borneolle.
Mielenkiintoista sinänsä, tutkimalla aivojen toimintaa, törmätään samaiseen puurakenteeseen ajattelun rakenteessa. Mind Mapping.
Mitä vielä... Itse näen elämäni tietyntyyppisenä puuna, jossa juuret muodostuvat menneisyyden tapahtumaketjuista, jotka luovat nykyisyyden, kun taas tulevaisuus rakentuu oksistosta erilaisia mahdollisuuksia. Maagisen tästä puusta tekee ennakointi: mikäli kykenet hahmottamaan puun orgaanisen rakenteen oikein, voit ennakoida tulevaisuudessa tapahtuvia tapahtumaketjuja.
En puutu kabbaloihin ja vielä vahemmän mihinkään Eedenin puihin Jeesuksen verineen. Mielenkiintoinen avaus silti. Mitä itse tarkoitit? - Qabba Qabba Hey
>>Olisi hyvä oppia tuotakin ja kokeilla>>
Eli kaikkea vähän, pinnalta raapaisten ja sieltä täältä sohien, mutta ei mitään tarpeeksi kauan, kunnolla ja syvällisesti? Mitä hyötyä on siitä, että tietää vähän sadoista eri magian muodoista ja systeemeistä, mutta ei keskity tarpeeksi kauan, että edes yhdellä olisi todella Merkitystä ja vaikutusta itseen ja elämään?- Poison
... voi löytää sen jonkin, jolla on merkitystä. Eikö ole hyvä tietää sadoista eri magian muodoista ja systeemeistä, sadoista eri mahdollisuuksista, sen sijaan että pakottaa itsensä omaksumaan sen minkä on ensimmäisenä oppinut ja seuraamaan sitä? Mielestäni magiassa kuuluukin avartaa mieltä ja tutkia, kyllä se oma mieluisin tekniikka löytyy jos on löytyäkseen.
- Qabba Qabba Hey
Poison kirjoitti:
... voi löytää sen jonkin, jolla on merkitystä. Eikö ole hyvä tietää sadoista eri magian muodoista ja systeemeistä, sadoista eri mahdollisuuksista, sen sijaan että pakottaa itsensä omaksumaan sen minkä on ensimmäisenä oppinut ja seuraamaan sitä? Mielestäni magiassa kuuluukin avartaa mieltä ja tutkia, kyllä se oma mieluisin tekniikka löytyy jos on löytyäkseen.
Ei tietenkään kannata pakottaa. :-)
Mutta sitä merkitystä tuskin löytää yhdestäkään systeemistä, ellei johonkin perehdy pintaa syvemmälle mikä oli se pointti. Tämä vaatii hieman aikaa ja siinä prosessissa tarvitaan hyvin paljon muutakin kuin esim. jonkin kirjan lukemista.
- Unileijona
Ei sitä voi käyttää mihinkään.
Mutta se voi käyttää sinua.
Mutta se on minusta hyvä asia.
Elämänpuu on sinua, minua mahtavampi.- Elämänpuusta pudonnut
Mietittäväksi nostettu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial341992Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1851950Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3951840Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2161258- 921133
Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip34990Unohdettu parannuksen kaste
Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?693945- 95775
Kiantama oy
Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.15708Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise51704