Kolinaa

alkaa kuulua focuksen etupäästä vasemmalta puolelta,
kun rattia kääntää ja kun samalla hiljentää vauhtia.
Suuremmissa nopeuksissa ja kiihdyttäessä ei kuulu mitään, mutta silloin kun vauhti putoo tonne 20km/h korville ja alle alkaa kuuluu vaimeaa kolinaa etenkin käännettäessä vasemmalle.
Mistähän on kyse?
61667
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

ne kuuluisat koiranluut. omassa sama vika, saisi vaan aikaiseksi tilata aika huollosta. tikkurilan stockkalla 2 viikon jono!

Äänestä
  • ...Tampereella Foordin merkkiliikkeessä ruostehuoltoon vain reilun vuoden jono!!!

    Äänestä

Vastausta en tiedä, mutta olen havainnut saman kolinan pienillä nopeuksilla käännöksissä.

Äänestä

kysessä on kallistuksenvaimentimen päässä olevat pystytangot = koiranluut. Mallivika!!
Ne on ihan helppo vaihtaa itsekin. Mulla meni talvella tunti - hiton ahtassa autotallissa jossa ei mahtunut toista puolta kunnolla laittamaan. Jos on tilaa missä laittaa niin itse vaan rohkeasti hommiin.

Äänestä

Omassa on suunnilleen sama vika.

Vasemmasta etukulmasta kuuluu kolahdus, jos ajaa ratti vinossa johonkin töyssyyn, esim. parkkitalossa kun tulee rampilta suoralle pinnalle. Koiranluuta epäilivät huollossa, mutta tarkastivat ja oli kuulemma kunnossa.

Toinen vika on, että ratti on kääntynyt hieman vasemmalle, eli aurauskulmat ovat pielessä. Mahtaisivatkohan nuo johtua samasta syystä?

Äänestä

Mulla oli 1,8 diesel farkku (ajoin 160 tuhatta)ja huollossa kiristeltiin polkimien kiinnityksiä. Tällä hommalla saatiin tämän vaunun kolina pois. Kolina uusiutui jonkin kymppitonnin päästä ja jälleen kiristeltiin polkimien kiinnityksiä. Kuulemma polkimien kiinnitys etupeltiin hiukka heiveröinen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


kalle kirjoitti:

alkaa kuulua focuksen etupäästä vasemmalta puolelta,
kun rattia kääntää ja kun samalla hiljentää vauhtia.
Suuremmissa nopeuksissa ja kiihdyttäessä ei kuulu mitään, mutta silloin kun vauhti putoo tonne 20km/h korville ja alle alkaa kuuluu vaimeaa kolinaa etenkin käännettäessä vasemmalle.
Mistähän on kyse?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu