vanhemmat esteenä

niin tossa otsikossa tulikin toi aihe selville.

vanhemmat ovat meijän suhteen esteenä. kyllähän me seurustellaan, mutta ei se kepeästi käy. tapasin poikaystäväni vuosi sitten. ollaan oltu kohta vuosi yhdessä. nytten mä en saa mennä niille ja meijän puolelta tulee kommenttii että pistä se vaihtoon. ei kivaa.

mitä mä voin tässä tilanteessa tehdä? rakastan kultaani ja olen aina sanonut perheelleni että en vaihda.

joo onko muilla tällästä kokemusta? ois kiva kuulla miten muut on selvinneet siitä!

:) (: :) (: :) (:
6315
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

sulla tossu äijä. Häpeäisi kun ei saa omaa haluaan esiin omassa kodissaan vaan iskä ja äiskä määrää ketä tavataan.

Viesti: Tuollainen joutaakin vaihtoon

Äänestä

Vanhemmat ei saa olla esteenä seurustelulle, elikä siis sun täytyy puhua..
Miks sun vanhemmat ei pidä poikaystävästäsi?
Ehkä sun kannattas tutustuttaa poikaystäväsi vanhemmillesi ja näyttää, ettei sitä nyt kannata vaihtoon panna..
Ja vaikka ne ois esteenäkin, niin ei niistä kannata yhtään välittää, koska ajan kanssa kyllä tajuuvat että sulla ei oo aikomustakaan siitä erota..
Eli tässäpä tämä.

Äänestä

Olin 15-vuotias kun tapasin Janin, Jani oli silloin 22-vuotias pitkätukkainen, työtön ja ei ammattia. Vanhempani kielsivät meidän tapamiset ja kaikki, kunnes ne yksinkertaisesti luovutti. Loppujen lopuksi, meidän suhde ei toiminut, oltiin vain jotain 8lkk yhdessä. Sitten tule minua 5-vuotta vanhempi Väinö kehiin. Sekin oli sellainen pitkätukka eikä vanhempani häntäkään oikein hyväksy vaikka on nero joka asiassa.

Ratkaisu: ole radikaali!

Muutin pois kotoa kuin olin 16-vuotias ja asun nyt onnellisena Helsingissä ja vanhempani ovat jo hyväksyneet meidän suhteen. Me ollaan todella onnellisia. Jos ei hyäksy, sitten on välit poikki niin kauan kunnes hyväksyy suhteen. En tehnyt tuot kiristääkseni, vaan sen takia että olisin onnellinen. Todella onnellinen olenkin. Menen naimisiin ensi kesänä.

Äänestä

ei sillä ole mitään väliä jos vanhemmat ei siitä pidä. Jos se jätkä on sun mielestä tapailemisen arvoinen niin sitten vain tapailet... se on sun elämä ja sä elät sitä omien päätöstes mukaan!

Äänestä
  • ..Mutta muista että vanhempien neuvoissa voi olla silti järkeä... Joskus..

    Usein niissä kyllä on enemän plekoa kuin totuutta..=)

    Äänestä

mä tykkään yhestä kundista ja se tykkää musta, mutta sen äiti on lukenu sen pojan tekstarit ja sanonu ettei sillä saa vielä olla "hellua". niinku me nyt jotain tehtäis. oltais yhessä! siis vietettäis aikaa kahestaan. oon 13w. nyt sen äiti ei anna sen lähtee mihinkään, se lukee kaikki tekstarit mitä sille tulee jne. vähän vaikeet ajat tässä...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


päivänsäde kirjoitti:

niin tossa otsikossa tulikin toi aihe selville.

vanhemmat ovat meijän suhteen esteenä. kyllähän me seurustellaan, mutta ei se kepeästi käy. tapasin poikaystäväni vuosi sitten. ollaan oltu kohta vuosi yhdessä. nytten mä en saa mennä niille ja meijän puolelta tulee kommenttii että pistä se vaihtoon. ei kivaa.

mitä mä voin tässä tilanteessa tehdä? rakastan kultaani ja olen aina sanonut perheelleni että en vaihda.

joo onko muilla tällästä kokemusta? ois kiva kuulla miten muut on selvinneet siitä!

:) (: :) (: :) (:

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu