meillä on 9-viikoinen urospentu ja kun olen täältä aiemmin monesti lukenut, että pennut ovat varsinaisia riiviöitä ja pureskelevat suurinpiirtein kaikkea mikä liikkuun tai on liikkumatta. ja että niiden kassa olis mahottomia ongelmia, kun tämä omamme on alusta alkaen ollut niin tosi kiltti. ei ole johtoihin koskenut, ei pureskellut ketään eikä mitään. on rauhallinen ja tottelee muutenkin ihan kivasti, niin tuli vain mieleeni, että josko siinä on joku vika vaikka eläinlääkärin todistus kuitenkin kertoo kaiken olevan kunnossa. meillä pentu kuiteski saa nukkua silloin kun nukuttaa ja lapsetkin on oppinu ymmärtämään, että herättää ei saa.
Mikä vikana
pennussa
9710
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
pentu muuten terveen oloinen,syökö ja leikkiikö,
Eihän vain oo apaattisen tuntuinen.
Yleensä noi pikkukoirat on aika riiviöitä niinkun mun Heppu-pentuni täällä.
Jos on terve niin on vaan erikoisen helppo pentu.
ihan ok. syö ja leikkii itekseen sen minkä nyt jaksaa. leluja on pitkin joka paikkaa ja niitä kanniskelee huoneesta toiseen. no tää on meiän eka pentu ja ihmettelen kyllä että mistä se riiviöjuttu voi johtua ja mikä siihen vaikuttaa et pennusta tulee sellanen riiviö.
Ei siinä pennussa välttämättä mitään vikaa ole. Pennut, niinkuin esim. ihmiset, ovat kaikki erilaisia. Ei ne kaikki ole riiviöitä.
täälä sitten on ollut niin paljon kirjoituksia siitä, että pentu on suunnilleen yliriiviö? tuli kyl mieleen, että onko meiän omassa jotain erikoista, johon ois pitäny ennalta varautua.
pennun. Kyllä silläkin vielä varmasti riiviö aika koittaa, jolloin ei kuulo korvia ole.
mutta jos jatkamme kasvattajalta saamiemme ohjeitten mukaan, niin eikö se riiviövaihe sitten vois myös jäädä kokonaan pois?
ja kunhan vain muistatte jatkossakin sen, että pennun tosiaan tarvitsee saada se tietty määrä unta vuorokaudessa, eli sehän nukkuu enempi kuin mitä on valveilla. Ja kun pennun kanssa ei hääri liikoja käpäliensä kanssa, niin ei se niitä silloin myöskään metsästämään ala! Meillä on 8-viikkoinen narttupentu, joka on aivan yhtä helpon tuntuinen kuin omasi, joten ota vain ihan rauhassa!
..niitä rauhallisiakin pentuja on tosi paljon, mutta villeistä pennuista aina kysytään et "mitä tehdä?" yms. ymmärrät varmaan.
Ja toisaalta taas se on vasta 9vko eli ei ole viellä pitkään kerinnyt olla teillä...
Ja saattaapi olla että kun pentu asettuu taloksi niin se alottaa vimmaamisen tai sitten voi olla että teillä on vain pentu sieltä helpoimmasta päästä.
niin minäkin luulin aluksi et onkohan meidän pennussakin vikaa kun oli niin rauhallinen ja ei tehnyt mitään pahuuksia, mut tyyntä mysrskyn edellä:) pentu nyt 17 viikkonen ja kaikki menee, varsinkin kun on yksin kotona keksii se vaikka ja mitä meininkiä itelle. ja me manataa ite mielessämme et kumpa olis ollu rauhallinen niinku pienempänä oli ja silloin oli päinvastoin ku se oli rauhallinen, et ole vain onnellinen vielä kun voit:)