Undulaatti ostaja

honka12

Kuinka paljon ne undulaatit yleensä maksaa?aijon ostaa tässä kohta puolin uros ja naaras undulantut mutta ei oo melkein mitään tietoa.On kuullut että ne maksaa 20e,30e ja 40e.Mutta miten paljon ne eläin kaupoissa maksaa?Ja sitten se häkki miten paljon se maksaa?Auttakaa!

5

540

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Undulaattien hinta vaihtelee aikalailla, kaupoissa ehkä 30-60e välillä riippuen esim paikkakunnasta, linnun iästä, värimuunnoksesta, lintujen alkuperästä yms tekijöistä. Suoraan kasvattajalta linnun voi saada hiukan halvemmalla, toisaalta käsinruokittu poikanen voi maksaa enemmänkin. Kyllästymisen tai allergian seurauksena "käytettyjä" lintuja voi saada jopa ilmaiseksi edellisiltä omistajilta. Muistathan varmistaa että ostamasi linnut eivät ole sisaruksia jos on pienintäkään aikomusta joskus niitä pesittää.

      Riittävänkokoisen häkin unduille (pohja vähintään 0,31m2, esim noin 70x45cm) saa alkaen noin 80-100 eurolla mallista ja ostopaikasta riippuen (ja vain taivas on kattona suurimmissa ja hienoimmissa malleissa). Itse tehden voi ison häkin saada jonkun verran halvemmalla jos nikkarointitaitoisia löytyy lähipiiristä.

      Tarvikkeisiin (kuppeja, kylpyvateja, leluja yms) ja ruokiin (pelletit, vähän siemeniä, voimaruokaa, kalkkia ja vitamiineja, tuoreruokaa) saa varata muutaman kympin vielä lisäksi.

      Lisäksi minkä tahansa lemmikin omistajalla kannattaa olla aina sukanvarressa säästössä sen verran rahaa että otukselle saa tarvittaessa lääkärin ja lääkkeet jos sairaus sattuu yllättämään.

      • Mukaan ruokaa, tarvikkeita ym.

        Hintapyyntö koko paketista 120 €/tarjous!
        Linnut Hämeenlinnassa, kysy myös tuonti mahdollisuutta!


    • rimpsuli

      kiva, linnut on varmaan jo kuollu kun on 2005 luvulla annettu... B)

    • tankku3

      paljonko linnut maksaa haluisin sellasen

      • undut

        Undulaattipari häkkeineen ja tarvikkeineen ajanpuutteen vuoksi hyvään kotiin, vain 50 e. [email protected]


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7132
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7079
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6215
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5318
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5225
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5120
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3555
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3410
    Aihe