mihin kuvaustilanteisiin tämä putki sopii?
Saako tällä makrokuvia otettu?
Neuvokaa aloittelijaa! kiitos
Saako tällä makrokuvia otettu?
Neuvokaa aloittelijaa! kiitos
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
http://www.pbase.com/cameras/canon/ef_35-70_35
Tuolla on useampi sata kuvaa tuolla objektiivilla.
Tuo on 18 vuotta vanha objektiivimalli ja käyttötarkoitukseltaan hyvin rajallinen. Varsinkin jos kiinnität pienemmän ruudun digirunkoon (esim. 300D,350D,10D,20D). Näissä rajauskertoimen takia polttoväli vastaa noin 56-112mm aluetta, joten laajakulmapääty jää varsin kapeaksi, mutta telepääty ei silti riitä kovin pitkälle.
Pbasen kuvista käy oikeastaan aika hyvin ilmi, että tämä ei sovellu kuin oikeastaan ihmisten/lemmikkien/esineiden (yms) kuvaamiseen. 35mm ruudulle (filmi tai kalliit digirungot) saa vielä jonkun näköistä maisemakuvaa, mutta pienemmillä kennoilla maisemakuvat jää aika kapeiksi. Kaukana olevat kohteille ei telepääty riitä alkuunkaan.
Muutamista kukkakuvista päätellen lyhin tarkennusetäisyys on luultavasti jotain 50cm luokkaa, joten makroilusta ei voi juurikaan puhua.
Jos saat jostain lähes ilmaiseksi, toki tälläkin voi kuvailla, mutta vähän uudemmilla objektiiveillä on huomattavasti enemmän tarjottavaa.
tää oli täydellinen vastaus. Kiitoksia!