Eli onko mahdollista jotenkin ohittaa intrernet?
Huom. Istun nyt kirjastossa.
Vai voiko rekisteröityä esim. kirjastossa?
Minulla on Half-life 2.. ja se on aito.
Huom. Istun nyt kirjastossa.
Vai voiko rekisteröityä esim. kirjastossa?
Minulla on Half-life 2.. ja se on aito.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Veljeni osti aikanaan kaupasta aidon Half Lifen pelatakseen CounterStrikea netissä. Kummiskin joku tattipää oli käyttänyt kyseisen cd:n koodia eikä sillä päässyt enää pelaamaan. Oli siis pakko käyttää koodigeneraattoria ja käyttää piraattikoodia. Että kyllä kannatti taas olla kuuliainen ja ostaa peli kaupasta.
Eipä tullut vastattua alkuperäiseen kysymykseen...
Siis jos meinaa Half-Lifea tai mitä tahansa muuta peliä internetissä, niin kyllä siihen tarvitaan internet-yhteys sillä koneella, jolla aikoo pelata.
Voit toki rekisteröityä kirjaston koneella, mutta jos kotonasi ei ole nettiyhteyttä, et voi kotoasi pelata internetissä muiden pelaajien kanssa. Kotona voit toki pelailla yksin, mutta se ei tietenkään yhtä hauskaa.
Vastasinkohan nyt kysymykseesi?
t. Aulis Kivipora
Eikös tarvii mennä nettii rekisteröityy yksinpeliin? Pitää saada vahvistus niiltä?
Turvallisuuden ja piratismin eston kannalta jokainen Half-Life 2 pitää rekisteröidä Steam-palvelun kautta. Tämä tarvitsee tehdä vain kerran per asennus.
linkki http://www.peliplaneetta.net/tietokonepelit/uutiset/5106/?comments
Ahaa. Siis yksinpeliäkään ei voi pelata, ellei rekisteröi peliä netin kautta?
No, sit vaan takasin pelikauppaan vaatimaan rahoja takaisin. Valitat ettei ostohetkellä kerrottu nettivaatimuksesta mitään. Huanompi homma vaan jos se vaatimus lukee isolla (tai pienellä) paketin kyljessä.
Aika hanurista tommonen pelleilyrekisteröinti. Taas eniten kärsii ne, jotka ostaa pelin kaupasta. Kräkättyjä piraativersioita käyttävillä ei luultavasti ole mitään ongelmia.
t.Aulis Kivipora