Heippa!
Osaisiko joku kertoa missä olisi sellaisia kouluja, joissa opiskellaan koiriin liittyviä asioita. Tiedän, että Kannuksessa on Kennelsuuntautumisen linja. Onko muualla vastaavanlaisia tai sitten ihan yleisesti eläinhoitajan koulutusta. Tervolassa ainakin on.. mistä löytäisi näitä vastaavia kouluja? Kiitoksia jo etukäteen!
Osaisiko joku kertoa missä olisi sellaisia kouluja, joissa opiskellaan koiriin liittyviä asioita. Tiedän, että Kannuksessa on Kennelsuuntautumisen linja. Onko muualla vastaavanlaisia tai sitten ihan yleisesti eläinhoitajan koulutusta. Tervolassa ainakin on.. mistä löytäisi näitä vastaavia kouluja? Kiitoksia jo etukäteen!
Vastaukset 11
Vanhimmat
Mielestäni pieneläinhoitajaksi voi opiskella monessakin eri koulussa.. Ja koirankouluttajiksi haluaville järjestetään oppisopimuskoulutusta ja kursseja aina silloin tällöin. Olin itsekin lähettämässä hakemusta tuollaiseen oppisopimuskoulutukseen, kunnes huomasin hakuajan menneen umpeen. Huonoa tuuria.
Katsele niitä kouluja vaikkapa opintoluotsin kautta, eli
www.opintoluotsi.fi
Työskentely eläintenhoitajana ell:n vastaanotolla on suurimmaksi osaksi IHMISTEN kanssa toimimista eli ajanvarauksen hoitoa,neuvontaa,tarvikemyyntiä etc.Ainoastaan isoimmilla klinikoilla voi olla "toimistohenkilöt"erikseen.Tietty kuvaan kuuluu myös lekurin avustaminen toim.piteissä mutta summa summarum jos alalle mielii täytyy tulla toimeen hyvin erilaisten ihmisten kanssa ja olla sosiaalinen luonne,sillä k.o duuni ei todellakaan ole vain kissojen ja koirien paapomista.Myös palkka on surkea,monissa paikoissa jää alle 1000e/kk ja ihan reippaasti.
tuo mainitsemasi on varmaankin osapäivätyöstä maksettava palkka????
Totta, sosiaalinen luonne pitää olla, jos eläinlääkärin avustajaksi mielii. Lähinnä se työ onkin siivoamista sen lisäksi. Muistaakseni myös tarvii ammattikoulun jälkeen vielä vuoden koulutuksen päälle, jos sellaiseksi haluaa. Palkka on ei nyt ihan noin pieni ole, mutta ei paljoa yli tonnia kuussa varmaankaan saa.
Karjanhoitajan palkka liikkuu siinä viiden euron tietämillä per tunti.
Kouluja on siellä Lahdessa, Iisalmessa Peltosalmella, Saarijärven Tarvaalassa, Helsingin lähistöllä joku (maksullinen -tietääkseni) ja Lapissa.
Itse olen ollut klinikalla useamman vuoden ja täysiä päiviä eli 8-9h/pv olen tehnyt ja liksa 700e/kk netto.Ja tiedän monia saman alan tyyppejä,joilla palkka samaa luokkaa.
asikkalassa on koulu(päijänne-instituutti, koulutuskeskus salpaus) jossa voi opiskella eläintenhoitajaksi. netti sivuilla kannattaa käydä kattomassa, viime vuonna ei ollut yhteishaun vihkosessa vaan piti itse hakea yhteishaun ulkopuolella
Hain Asikkalaan, enkä päässyt. Hirmu paljon hakijoita (niinkuin kaikkiin tälläisiin kouluihin), joten vaatii hyvät todistukset ja/tai paljon näyttöä eläinten parista. Aika harvassa ovat muutenkin "eläintehoitajakoulut". Alasta olen kovasti kiinnostunut mutta kun ei minnekään pääse kun ei ole mitään alan näyttöä! Oppisopimus on tietysti paras tapa...
saoit että taritsee kokemusta..öö.. hain asikkalaan ja pääsin sisään vaikkei mitään muuta kokemusta elukoista kun että koiria aina ollut kotona sekä kissa, yläasteella tetissä eläinkaupassa,tallilla käyny koko pienen ikäni.. ei mitään kokemusta lehmistä(paiottuu aika paljon,koska maatalouden perustutkinto->suuntautuminen pieneläimet) en ollut edes käynyt ikinä navetassa, eikä pikkusista elukoista(jyrsijät,akvaariot,linnut..) muuta kokemusta kun se 2 viikkoa tetissä olo.. eli ei kannata luovuttaa vaikkei kokemusta, meiän luokalla muutama jolla ei ikinä ollut mitään eläintä eikä sen suurempaa kokemusta. pääsykokeessa tärkeetä olla reipas ja vastata haastattelussa oikein( esim. eläinten tappaminen ei jostain ole sallittua mutta silti syö lihaa -> kannattaa ajatella ennenkun vastaa) ja yrittää pärjätä hyvin kokeissa. tsemppiä kaikille eläintenhoitajaksi hakijoille! :)
meillä eläintenhoitajilla ei kulemma ole yhtään hyvät työnäkymät paitsi jos suuntautuu tuotantoeläimiin.. ja ellei perusta omaa yritystä. eli jos millään keksitte mitään parempaa ja itselle sopivaa ammattia niin valitkaa mielummin se kuin eläintehoitaja jos yhtään oma tulevaisuus työelämässä kiinnostaa.
Lisäisin vielä, että miten on koirankouluttajan koulutuspaikat, tai koirahierojat ja psykologit...etc
minä en ainakaan tiedä muita kouluja noihin ammatteihin kun sen kannuksen koulun ja sitten näitä yksityisiä,maksullisia ja suurinosa viikonloppukouluja.. eläintenluontaishoitajat tekevät myös hierontajuttuja, sekin on maks.,yks. ja vklkoulu..