Mites mahtaa olla.. onkohan jotain haittaa koneelle että se on jatkuvasti päällä? Luulis että pahempaa on se että sitä sammutellaan ja käynnistellään useita kertoja päivässä.
Päällä 24-7
...
7674
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
ole, virran kulutus vähän kasvaa.
viimeisestä bootista pri viikoa, ollut puoli vuotta käynnissä.
Minulla tämä kone on 24/7 ja ei mitään ongelmaa.
olevan noiden serverien kanssa? 24x7x365?
mutta arvelen, että ainakin kerran laitteisto uusitaan 7 vuoden aikana. Tarkoittanet 24x7x52 tai 24x365 ( 1 jos karkausvuosi).
Jos asut siis alueella jossa ei ole avojohtoja eli jossa ukkosvaara on vähäisempi tai melkein 0.
Mutta joka paikassa on sähkökatkoja. Hanki niiden varalta UPS eli laite joka tuottaa sähköä sähkökatkon ajan. Vaarallisimpia ovat minimaaliset katkot, jolloin valo tuskin näkyvästi välähtää.
Parhaa UPSit osaa sulkea koneen hallitusti. Eli jos et ole kotona ja tulee sähkäkatko, koneesi ei ole vaarassa.
Koneiden myyjät ei noita UPSeja paljon mainosta. Onhan heille edullista, jos ihmiset aina ostaa uuden koneen kun sähkökatkos on rikkonut entisen.
nimim. Kokemuksen kautta oppinut
ei saa laittomasti ajaa koneita ylös ja alas ja ylös ja alas satoja kertoja.