Hyvin olette siellä asiat hoitaneet, mutta Lahti olisi vaihtelua ja Helsinki olisi lähellä. Kiitos Jyväskylälle - Lahti jatkaa!
Suomen ralli Lahteen?
stadin kundi
201737
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Rallilla on kaupungille moninkertainen merkitys keskinkertaisuuden riemuvoiton yliopistoon nähden, niinpä eivät pidä rallista.
ja voin jo nyt paljastaa että v. 2007 ralli ajetaan Lahden maisemissa, imeisesti Jämsän seutu roikkuu vielä 3 vuotta kun säännöt kieltävät koko muutoksen kerralla. Mutta markinavoimat sen määräävät eli suomeksi RAHA..sorry vaan mutta nyt pääsee rallin vihaajat sitten rauhaan...ja onko tuosta oikeasti hirmu vahinkoa kenellekkään, siis aikuisten oikeasti, eikö jo tuo Ruuhimäki ala olla kyllästymiseen saakka ajettu, miltä kuulostaa Mäntsälän pirunmäki...
Eipähän tarvii enää lähteä järjestysmieheksi kuuntelemaan humalaisten päänaukomista ja v*ttuilua, että ihan hyvä vaan kun siirtyy Lahteen...
kyllä ne jyväskylän soratiet vievät voiton, paljon paremmat maisemat ja parempi kaupunki. Ei ole mitään Lahtea vastaan, mutta silti jyväskylän kannalla!!!!
ei sinulta eikä minulta kysytä...
Tervemenoa.
Eipä tarvitsisi enää sietää niitä maailman napoja, jotka tukkivat kaikki tiet.
Menkää helssingin herrat vaan Lahteen sumputtamaan liikennettä.
Tämän vuoksi tänä vuonna Päijät-hämeen UA järjestää historic rally kilpailun, jotta voimme alustavasti tsekata organisaation toimivuuden.
Huomattavana etuna mainittakoon vain tunnin ajomatka stadista- josta iso plussa.
tuskin toimii niin kun ei mikään muukaan lahdessa..
Näin se on! Turha tästä on itkeä mihinkään suuntaan. Ehdottomasti paras paikka tällä tapahtumalle. Historia puhuu puolestaan!
Ja aktiivisia muutoinkin kaikessa kielteisessä. Kaupunki voisikin hankkia kirkkopuistoon muutaman tuhannen kiloa hamppua jotta porukalla olisi tyytyväinen mieli eivätkä ehtisi rallia vastusta..
On se kyl harvinaisen totta että rallit pitäis säilyttää tääl Jyväskyläs. Meikäläinen voi kyllä hoitaa asiaa että ralleilta menee maine jos ne siirtää sen Lahteen!
Onpa hieno homma jos päästään ralleista. Ne ovat pilanneetkin kaupunkia niin pitkään, että kiintiö on täynnä. Kerrankin jotain hyviä uutisia Jyväskylästäkin.
Mukavaa kuultavaa. Johan noita on ollutkin kyllästymiseen asti.
Toisaalta voisi olla ihan mukava kaupungin kannalta, jos ne olisivat vaikka joka viides vuosi Jyväskylässä. Sen jo kestäisi.
Lahti ei koskaan tule saamaan ralleja...never....
Mä kyllä oikeasti luulen, että jos ralli siirtyy lahteen, niin siellä kävijämäärät tippuu aika roimasti! Mun mielestä sille on aika hyvät perusteet että miksi rallit pitäis joka vuosi järjestää täällä Jyväskylässä. Ei se ole bisnes syistä, vaan juuri sen historian ja perinteen takia! Aina kun rallit (ennen suurajot) on järjestetty, niin ne on järjestetty täällä Jyväskylässä. Mun mielestä on törkeää rikkoa perinteitä ja siirtää se ralli pois täältä bisnes syistä. Aivan järkyttävää. Uskokaa tai älkää, jos se ralli siirtyy pois täältä, niin mä en ehkä pitkään pitkään aikaan voi antaa sitä niille anteeksi. En kyllä voi, se on erittäin selvä!
Jos rallit siirtyy Lahteen, ni eiks se olis vähän sama ku Salpausselän kisat siirtyis Jyväskylään. Perinteet on molemmilla omiin kaupunkeihinsa. Ja niin olla pitääkin.
Kyllä muuten pysyy. Lahtelaiset on perseestä!!!!!!!!!!
Järjestetään oma ralli. Kanuunankuularalli.
Saisivathan meidän omat kansalaiset huvia kerrakseen kun revittelemme yleisillä teillä kohteesta A - B.
Perhana; pollarit voi pilata senkin huvin!
Niin, tai mennääkin metsäteitäpikin niinkuin oikeetkin rallikuskit.
T: Rallit jyskälään, oikeesti !!!!
miten käy rallin kun 200 aktiivista jyväskyläläistä rallin kannattajaa rupee esin vahingossa tukkkimaan tietä isolla autolla,olemaan kielletyllä alueella,öykkäroimään asukkaille,koko ralli siirtyy pois sen jälkeen suomesta se on meille sillon sama pois täältä pois suomesta toivotaan et ei siirry.
vois ihan vaiteek siirtyä. tulis vaihtelua reittiin ja vanhoja pätkiä saias takasin. sitä paitsi on rallia ajettu täällä lahen seudulla aijemmin. joten miksi ei nyt. kansa löytää raalin oli se ivalossa tai jyskylässä sitä paitsi jos väki vähenee niin se helpottaa muita kun mahtuu paremmin. sitä paitsi 2010 ei vissiin ajeta suomes ja 2011 taas ajetaan.ja kun se ei toden näköisesti siirry saisivat ainakin laittaa niitä pätkiä laittaa toisellekin puolelle päijännettä. kyllä tietä löytyy ja etäisyyys ei voi olla se syy ajettiinhan tänä vuonna värinmaja ja juupajoki joista juupajoki oli kaksivuotta ja väärinmaja viime kertaan asti liian kaukana toki muistan kun vielä 98 ylemmaisellä ja 99 vielä samalla puolella päijännettä. joten ne sunnuntain 2-4 pätkää voisi vaikka ajaa tällä puolella.