Mitä mieltä olette pääkirjaston asiakaspalvelusta? Tänä kesänä olen ihmetellyt monta kertaa lainauspuolen nihkeää ja tylyä käytöstä, jota en aiemmin ole ko. paikassa kohdannut. Samaa olen kuullut myös muilta, koskien juuri samaa kohdetta ja tilannetta. Ensimmäisellä kerralla jäin melkein suu auki, nyt olen jo tottunut.
En pysty yleistämään tätä useita työntekijöitä koskevaksi kuitenkaan, onneksi siellä pitempään töissä olleet ovat ihmisystävällisiä ja asiansa osaavia. Ihmettelen silti miten asiakaspalveluun valitaan työntekijöitä?
En pysty yleistämään tätä useita työntekijöitä koskevaksi kuitenkaan, onneksi siellä pitempään töissä olleet ovat ihmisystävällisiä ja asiansa osaavia. Ihmettelen silti miten asiakaspalveluun valitaan työntekijöitä?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Millä osastolla tällaista on tapatunut? Aikuisten lainaustiskillä? Nuorten osastolla ja musaosastolla olen aina saanut loistavaa palvelua.
Aikuisten tiskillä. Ja nimenomaan tänä kesänä. Muilla osastoilla siellä tosiaan ollaan hyvin ystävällisiä. Aikuisten puolella tuntuu, kuin olisi tullut suurtakin johtajaa tapaamaan, vaikka pikemminkin voisi olla kyse murrosikäisestä...Ja pitäisi vain saada ne kirja-asiat sujuvasti suoritettua.
Se on makuasia sanoi koira kun pallejaan nuoli.
Mihin tahansa asiakas meneekään asioimaan, hän saa mielestään joko itsestäänselvää tai huonoa palvelua. Harvemmin hyvää tai erikseen kehuttavaa.
Esimerkiksi rautakaupat ovat aina arvosteltuja mutta itselläni on ainakin hyviä kokemuksia asiakaspalvelusta paikallisissa, tai no toisessahan isommista olen oikeastaan vain pääasiallisesti asioinut.
Nämä kirjaston aikuistenosaston kesätyöntekijäjuipit saisi kyllä vaihtaa. Onneksi pian on syksy ja saamme vakityöntekijät takaisin.
Mikäli olen oikein ymmärtänyt, niin kirjastoon ei oteta yhtään kesätyöntekijöitä, kun ei ole määrärahoja. Ei-vakituiset tylyt asiakaspalvelijat ovat mitä luultavammin työkkäristä tulleita harjoittelijoita, joista joitakin ei työnteko kiinnosta pätkääkään. Että ei niitä niin vaan vaihdeta, kun ei olla itse edes valittu.
Kutsuin näitä aikuistenosaston tiskin takana istuvia juippeja kesäjuipeiksi siksi, että nyt kesän aikana he ovat sinne ilmestyneet. Jos heidät on sinne kesän ajaksi työkkäristä harjoitteluun määrätty, niin toivottavasti vain täksi kesäksi.
Osa työntekijöistä hoitaa hommansa kunnolla, mutta osa taas on niin surkeita, että suorastaan hävettää heidän puolestaan. Nämä surkeat tapaukset taitavat olla juurikin kesätyöntekijöitä.
Kyllähän töissä voi olla tylsää, eikä siellä aina huvittaisi olla, mutten voi ymmärtää, miten kukaan ilkeää olla niin surkea asiakaspalvelija. Luulisi, että oma itsekunnioitus estäisi sen, mutta ilmeisesti näin ei ole. Terveisiä etenkin eräälle nuorelle miespuoliselle työntekijälle, joka oli arviolta kuukausi sitten siellä töissä päätiskillä.
"Surkeat taitavat olla juuri kesätyöntekijöitä".
Yleisesti ottaen kesätyöntekijöistäkin löytyy aivan loistavia asiakaspalvelijoita joilla on pilke silmäkulmassa ja avulias luonto.
Piristävät monessa paikassa muuten niin ankeaa ja tympääntynyttä vakio-hapannaamakalustoa.
Jotkut kesätyöntekijät voivatkin piristää, mutta ainakin eräästä pienestä hentoisesta poikasesta en sanoisi niin. Mutta itsepähän on kirjasto imagonsa työstäjät itselleen valinnut... No can do. Onneksi pääsee muihinkin kirjastoihin asioimaan, jos on asiaa.
Viestini käsitteli siis kirjaston aikuisten puolen työntekijöitä, mutta noin yleisesti kaikista kesätyöntekijöistä puhuttaessa olet oikeassa.
Kirjaston muilla osastoilla olen saanut ihan hyvää palvelua tai ainakin sellaista, ettei löydy valittamista. Nyt kun valittamaan pääsin, pitää vielä mainita se, että harmittaa välillä kirjojen puuttuminen hyllyistä. Koneen mukaan niiden pitäisi olla siellä, mutta kyseistä nidettä ei vain löydy. Noin on käynyt niin monta kertaa, ettei selitys voi olla se, että joku on juuri muutama sekunti aiemmin käynyt nappaamassa teoksen mukaansa. Tiedä sitten, kuinka paljon siellä on niitä "haamukirjoja", jotka joku on käynyt nyysimässä.
Imagoa on melko hankala rakentaa olemattomilla määrärahoilla. Vakituista porukkaa on liian vähän, kesätyöntekijöihin ei riitä rahaa ja täytyy ottaa, mitä työkkäristä tarjotaan. Tuttuni on töissä kirjastossa, joten tiedän, mistä puhun. Että kyllä sinne kirjastoon palkattaisiin mukavia kesätyöntekijöitä, jos se vaan olisi taloudellisesti mahdollista!
Eipä ole tosiaan asiakaspalvelussa kehumista. Kaverini kun kysyi kerran jotain lainauksen työntekijältä, niin palautuksen tyyppi tuli tiuskaisemaan jotain väliin todella tylyyn sävyyn. Eli ei kannata kirjastossa kysellä ettei vain satu häiritsemään työntekijöitä. Silloinhan he jopa joutuisivat tekemään töitä...
Valitettavasti kaikkia ei asiakaspalvelu tai sen vaatimukset kiinnosta, eikä oma mainekaan. Ollaan vaan töissä kun "on pakko", muusta viis. Hymyillä ei taatusti, siinähän menisi kovan jätkän imago... joopa joo.
On aivan totta että jonkinlainen taso tulisi asiakaspalvelussa säilyttää. Mutta minkäs teet jos ei omien korvien välissä raksuta.
Yleisesti kirjastossa on asiakaspalveluhenkistä ja kivaa väkeä. Lähes kaikki.
Olen kirjastossa töissä ja sain sattumalta vinkin tästä keskustelusta. Koska vastaan osaltani kirjastossa työskentelevistä harjoittelijoista ja asiakaspalvelun tasosta halusin kommentoida käymäänne keskustelua.
Ensimmäiseksi mieleeni tuli, että antakaa ihmeessä heti suora palaute kirjastoon, jos huomaatte, että joku asia ei toimi tai saatte huonoa palvelua. Haluamme ehdottomasti tietää, jos meillä on jonkin asian suhteen korjattavaa. Käsittelemme meille tulleen palautteen heti ja korjaamme sen mikä on mahdollista korjata. Palautetta voi antaa sähköisesti kirjaston kotisivujen kautta tai suoraan osoitteeseen [email protected]. Samoin kirjastossa on palautelaatikko ala-aulassa, johon voi pudottaa palautteensa.
Mitä harjoittelijoihin tulee, olette oikeassa siinä, että varsinaisia kesäsijaisia kirjastossa ei ole ollut enää moneen vuoteen vaan meillä on ympäri vuoden harjoittelemassa työvoimatoimiston kautta tulevia harjoittelijoita. Työharjoittelussahan on tarkoitus opiskella työelämän sääntöjä ja käytäntöjä, harva näistä harjoittelijoista suuntautuu kirjastoalalle myöhemmin. Se, miten asiakaspalvelussa pärjää, on aika paljon ihmisen persoonasta kiinni, vaikka yritämmekin perehdyttää kaikki tilapäiset työntekijät mahdollisimman hyvin tehtäviinsä. Harjoittelijoiden kanssa käydään arviointikeskusteluja pari kertaa harjoittelun aikana ja tarpeen mukaan annetaan palautetta useamminkin. Jos asiakaspalautetta tulee, se käsitellään heti niiden työntekijöiden kanssa, joita palaute koskee.
Kirjasto saa yleensä asiakastyytyväisyyskyselyissä hyvää palautetta nimenomaan asiakaspalvelustaan. Haluamme jatkossakin pitää asiakkaamme tyytyväisinä, joten tarvitsemme palautettanne!