Puhallin. Kerran vaihdettu merkkihuollossa, mutta takuun jälkeen alkoi oirehtia... Alussa lähti tehot 123, muutama kuukausi sen jälkeen teho 4. Onko kikkaa missä mättää ja onko yksinkertaista kotikonstia jolla saisi puhaltimen viilentämään taas kesäkuumalla ja lämmittämään talvipakkasilla. Uusi kierros kalliilla merkkihuollolla ei kiinnostaisi.
Laguna 1.8 -96
Ville Vaitteri
2633
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mulla Laguna -94,jossa sama vika. Lämmityslaitteen moottori 1 ja 2 asennossa ei lähde pyörimään ja siitä syystä palaa etuvastuksen ylikuumenemissuoja joka löytyy hanskalokeron takaa. Ammattitaitoinen autosähköasentaja voi vaihtaa ylikuumenemissuojan. Kannattaa rasvata lämmityslaitteen moottorin laakerit.
Lämpösuojan vaihtaminen onnistuu myös itse. Hintaa remontille tulee n.2-3€. Lämpösuoja palaa juuri sen takia kun puhaltimen moottori ei pääse pyörimään vapaasti, eli ei ole kunnon rasvoja laakereilla ja akselilla.
renaultkerhon sivuilla on jonkin verran tietoa vaihtotoimenpiteesta, kannattaa tsekata.
PS. Vaihto onnistui minulta n. 2 tunnissa, vaikka en autoista hirveästi tiedäkkään.