Oletteko vieneet ja jos niin mitä?
Talonomistajille viemisiä Suomesta?
5
1163
Vastaukset
- sinna
Oon vienyt iittalan kivi-tai ballo-tuikkulyhtyjä nipun eri väreissä - ilahduttivat kovasti! Saa joskus tarjouksista tosi edullisestikin joitain värejä. Eksoottinen lakkalikööri voisi myös olla poikaa - voisivat nauttia palan painikkeeksi raskaan illallisen jälkeen ;)
sininen lenkki, kylmäsavulohta, salmiakkia, salmiakkikossua, reikäleipää, pääsiäisenä tietty mämmiä jne.
toki suomalaista käsityötä voi myös viedä
tai kokatkaa suomalaisia herkkuja ja kutsukaa talonväki illalliselle
mukavaa lomaa- vaan
miksi sinne pitäisi jotain viedeä, jos kerran maksatte majoituksesta käyvän hinnan? Ymmärtäisin kyllä, jos menisitte vieraiksi.
- hyyryläinen
Tottakai aina vien tuliaisia talonomistajille. Mutta ei vain heille, vaan myös monille muille. Jos yövyn hotellissa, vien respan henkilökunnalle yleensä savustetun poronlavan. Ravintolan henkilökunnalle vien aina HK-lenkkejä ja hapankorppuja. Jos käyn baarissa kahvilla, vien tietenkin heille Saludo-paketin. Kun ostan bensaa huoltoasemalta, annan jonkun pienen muistoesineen, esimerkiksi muovisen joulupukin tai porovaljakon. Lentoaseman henkilökunnalle olen yleensä pois lähtiessäni jättänyt Iittalan lasia ja joitakin Marimekon kankaita.
- Veijo
En ymmärrä, miksi heille pitäisi viedä jotain?
Hehän tienaavat tosi hyvin vuokraamalla taloaan, ainakin ne talonomistajat, joiden taloissa ollaan vuokralla oltu, on ajellu mersuilla ja vaikuttanut muutenkin tosi hyvätuloisilta. Ei ole tullut mieleenkään, että he vuokran (500-600 euroa viikko) lisäksi vielä kaipaisivat meidän tuliaisia.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi422998Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj872906SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1602812Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2012105- 1121978
Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä151963Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi501579Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li371564Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3701421- 871061