"Ammattikäyttöön tarkoitetut kamerat ovat katsomossa kiellettyjä. Tavallisen kotikäyttöön tarkoitetun kameran -- -- voi ottaa katsomoon"
Minun mielestäni 30 vuotta vanha Canon FTb (joka ei alunperinkään ollut pro-runko) ja vielä vähän vanhempi Soligorin parisataamillinen ei ole ensimmäisessä lauseessa tarkoitettua kalustoa. Edistyneitä arvauksia olisiko portinvartija samaa mieltä vai säikähtäisikö "pitkää" putkea?
MM-kisojen kamerasäännöt
4
798
Vastaukset
- jep!
Ainahan sitä voi yrittää varsinkin kun on tiedossa että jos järjestysmies sanoo että ei niin sitten voi pohti lähteekö viemään kameraa pois, antaako järkkärin heittää kameran roskikseen vai jättääkö kokonaan menemättä katsomoon.
Maalaisjärkellä ajatellen tuo vois mennä niin että jos saat kameran mahtumaan taskuun niin ok muuten ei... riippumatta siitä minkä ikäinen ja tasoinen kamera ja objektiivi on. porukka todellakin noin ahdasmielistä vai onko urheilijat diiva-vikaisia?
Suurajoja jos lähtee katsomaan niin kuvia saa ottaa vapaasti ihan millä vain.- Jep!
Ei ne varmaankaan yleisurheilijat noita kieltoja tee ja ei sieltä katsomosta noita urheilijoita kuvailla. Pari mielestäni ihan järkevää syytä kieltoihin tulee mieleenkin. Ensinnäkin turvallisuus. Järkkärin objektiivin sisälle voi vaikka rakentaa pommin tms. Ontto metallinen kohtuullisen suuri esine... kiva "terroristille".
Toinen syy mikä telee mieleen on ihan järkisyyt. Kun on siellä kaukana katsomossa niin eihän sieltä mitään hyviä kuvia saa ja jos meinaa saada niin sitten laitteet täytyy olla sellaiset että lähellä istuvilla ei ole hauskaa. Eli ihan sama vaikka sinne ei viekkään isompia kameroita sillä ei siinä mitään järkeä ole. Onhan se ihan mukava että yleisö voi ottaa edes sillä pokkarillaan kuvan tunnelmasta...
- Troubleshooter
No johan on aikoihin eletty! Mikäköhän mahtaa olla "ammattikäyttöön" tarkoitetun kameran määritelmä?
Varmaa ainakin on, että tuollaisella säännöllä ei ole minkäänlaista lainvoimaa joten järjestäjät eivät voi juridisesti kieltää "ammattilaiskameroiden" vientiä katsomoon. Toki järjestyksenvalvoja voi epäillä, että ko. laitetta saatetaan käyttää lyömä-aseena tai muulla tavoin toisen henkilön vahingoittamiseen ja muistakaa, että järjestyksenvalvoja on heti Jumalasta seuraava joten hän on aina oikeassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä4365412Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1713212Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575982751Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.82567- 712098
- 442050
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!522004- 871757
Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei121501MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."
Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim171383