Mistä tietää jos kani on "raskaana ?
Mistä tietää....
13
4077
Vastaukset
- minäpä minä;)
Kun kani on raskaana alkaa se parin viikon päästä astumsiesta rakennella pesää. Kantaa heiniä yms. pehmikkeitä sinne, ja nyhtää itseltään mahakarvoja. Se kantaa n.28-32 pöivää ja vasta viimeisillä päivillä se pyöristyy... Sen maha siis kasvaa ja nisiin tulee maitoa. Koskaanhan ei voi sanoa onko kani varmasti kantavana.
muistathan että kani saattaa tulla myös valeraskaaksi;)- Mitä tarkottaa
Sori oon tosi tyhmä mut mikä tarkottaa Astuminen tiiän sen joten kuten en vaa muista kunnol :)...
Minkä ikäsinä kanit muute voi tulla raskaaks ? - Liina
Mitä tarkottaa kirjoitti:
Sori oon tosi tyhmä mut mikä tarkottaa Astuminen tiiän sen joten kuten en vaa muista kunnol :)...
Minkä ikäsinä kanit muute voi tulla raskaaks ?Astuminen on se kun uros hyppää naaraan selkään ja astuu sen, eli saattaa naaraan raskaaksi..
Luovutusikäisistäkin naaraista olen kuullut jotka ovat raskaaksi tulleet, eli hyvin nuorena..
Näin nuorena kani ei kuitenkaan saisi saada poikasia, vaan paras aika niille olisi hieman ennen vuoden ikää..
Mikäli kani ei ole saanut vuoteen mennessä poikasia, sen ei tulisi niitä saadakaan, sillä riskit kasvavat huomattavasti tämän iän jälkeen.. - kirppi
Liina kirjoitti:
Astuminen on se kun uros hyppää naaraan selkään ja astuu sen, eli saattaa naaraan raskaaksi..
Luovutusikäisistäkin naaraista olen kuullut jotka ovat raskaaksi tulleet, eli hyvin nuorena..
Näin nuorena kani ei kuitenkaan saisi saada poikasia, vaan paras aika niille olisi hieman ennen vuoden ikää..
Mikäli kani ei ole saanut vuoteen mennessä poikasia, sen ei tulisi niitä saadakaan, sillä riskit kasvavat huomattavasti tämän iän jälkeen..Eli kanit tulevat sukukypsiksi 12 vk ikäisinä (luovutus 8vk)...:) Ja aivan kuten jo sanottiin, kani ei saa saada poikasia silloin. Paras ikä astuttamiseen on 8-12kk!!!:)
- n-79
kirppi kirjoitti:
Eli kanit tulevat sukukypsiksi 12 vk ikäisinä (luovutus 8vk)...:) Ja aivan kuten jo sanottiin, kani ei saa saada poikasia silloin. Paras ikä astuttamiseen on 8-12kk!!!:)
Kani kantaa keskimäärin 31 vrk.
Todella harvoin kanista näkee että on pieniin päin. Paria päivää ennen synnytystä alkaa rakentaa pesää ja valmistelee ympäristöä muutenkin tulevaan....
Jos kanilla aikoo teettää poikasia, niin ensimmäiset on syytä teettää jo alle vuoden ikäisenä. - Anonyymi
Onko mahdollista keskeyttää kanin raskaus ilman sterilointia (puhutaan siis naaras kanista)
Ja onko muita merkkejä jos kani tulee raskaaksi.
- animals_friend
maha rupee pullistuu, nisät punertuu enemmän, on ärtyneellä päällä ja rakentaa pesää (jotkut aikaisemmin ja toiset vasta päivää ennen).
- n-79
Nämä oireet myös valeraskaudessa.
- RKH
Kani syö yleensä 5krt enemmän ruokaa kun tavallisesti jos se on kantava.
- Minti
Ei välttämätä huomaa ennenkuin paria tuntia ennen synnytystä kun kani rakentaa pesää. Meillä on ainakin jännätty tuleeko poikasia vai ei ihan viimehetkiin asti.
- Outo :)))))
Kun kani on valmis astutettavaksi se alue punoittaa jääkö se alue punaiseksi jos kani on astutettu ??????? Olen tyhmä kun kyselen tyhmiä asioita :P
- Mmmoo
Mun naaraskanirajentaa pesää nii onkohan se raskaana tää on jatkunu jo 2päivää
- Anonyymi
Voi olla että on valeraskaus
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2443307Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3592956Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,171975Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.781836Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e631763Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?591642MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,121523- 1221466
Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S11394Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4711385