Minkä !?

Minkä ikäsinä kanit voi tulla raskaaks ?
Ja mitä tarkottaa astuminen oon unohtanu sen..:(
7297
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

sukukypsäksi hyvinkin nuorena, joten pidä uros ja naaras erillään. Liian nuorta naarasta ei saa pennuttaa.

Astuminen tarkoittaa parittelua.

Äänestä
  • Kanilla on suositeltavaa teettää ensimmäinen poikue alle vuoden ikäisenä.
    Astuminen tarkoittaa suunniteltua hedelmöittämistä, parittelua.

    Äänestä

  • n-79 kirjoitti:

    Kanilla on suositeltavaa teettää ensimmäinen poikue alle vuoden ikäisenä.
    Astuminen tarkoittaa suunniteltua hedelmöittämistä, parittelua.

    kanin täytyy olla yli 7-8kk. ;)

    Äänestä

hei älä missään nimessä teetä kanillesi pentuja jos kanisi on alle 1v . meidän toinen kani joka on edesmennyt niin sai alle vuoden ikäisenä pennut niin penuista tuli epämuodustuneita vaikka kaikki muut pentueet toisella kanilla on mennyt hyvin eli siis toi edesmennyt Banda on ton meidän toisen kanin pentu eli siinä ei pystynyt olemaan mitään vikaa .

ps . tuo Banda ei kuollut pentuihin .

Äänestä
  • Epämuodostumat johtuvat myös tällä eläinlajilla geeneistä, ei emän iästä.

    Äänestä

  • n-79 kirjoitti:

    Epämuodostumat johtuvat myös tällä eläinlajilla geeneistä, ei emän iästä.

    hei ei pennut silleen ollut epä muodostuneita paitsi että yksi pentu kuoli päivän ikäisenä ja yhdestä jäi nyrkinkokoien eli ei kasvanut (menehtyi) ja sitten oli sellainen että kavoi normaalisti mutta sai ihme kohtauksia välillä ( tärisimaassa ), mutta ei mitään vakavaa ja yksi pentu oli normaali eli pentuja oli 4 kappaletta.

    kun asiasta puhuu niin tulee mieleen pentujen emo jonka annoin kaverilleni joka oli niillä noin vuoden
    ja kuoli kun kaverini unohti hoitaa sitä eli kani kuoli 30.4.05 ja oli noin 2vuoden ... kuoli matkalla eläin lääkääriin . ;(

    Äänestä

heti kun on luovutus ikäinen tai sen yli.

astuminen tarkottaa sitä parittelua

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Moij kirjoitti:

Minkä ikäsinä kanit voi tulla raskaaks ?
Ja mitä tarkottaa astuminen oon unohtanu sen..:(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu