hermot menee...

Onko jollain antaa hyviä vinkkejä millä saisin 1v2kk vanha koirani lopettamaan kaiken roskan ym. syönnin ulkona? Aattelin että jää vähitellen kun kasvaa mutta ei. Ei syö tupakan stumppeja eikä koirankakkaa. Kaikki muu kelpaa. Nykyisin jonkinverran sylkee pois kun käskee mutta aina pitää tarkistaa mitä on suussa. Ei pure huonekaluja tms. sisällä. Joku sanoi ulkona että laittoi oman koiran kuonon remmillä kiinni!!! mun mielestä oli järkyttävää. Neuvoja please!
6775
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Viimeisenä keinona ainakin kuonokoppa. Onhan se aika vaarallista koiralle syödä kaikkea kamaa ojista ja tienpientareilta, varsinkin nyt, kun on taas perinteiset sekopäät liikkeellä, jotka viskelevät myrkky- ym. 'syöttejä' ympäriinsä :( Ja löytyy sieltä muutakin vaarallista tietysti.

Äänestä
  • olen lukenut kuonokopan käytöstä ja monet käyttävät sitä aivan väärin!! kuonokoppaa käytetään vain ja ainoastaa lentokoneilla ja joskus laivassa. ja joskus eläin lääkärillä jos tarve vaatii. MUTTA EI LENKEILLÄ MISSÄÄN NIMESSÄ! hyvät ihmiset, älkää sortuko kuonokoppaan, se on julmaa!

    Äänestä

Ei-käsky, mikä on sitten ehdoton pysäyttäjä kaikesta toiminnasta. Minulla riittää nykyään hiljainen ei ja kevyt nykäisy hihnasta. Tyttökoirien tuoksut pojalle ovat vielä hiukan jumiuttava juttu, mutta edistystä on tapahtunut silläkin saralla. Mitään en anna suuhun ottaa missään... se on turvallisinta.

Äänestä
  • kiitti asiallisista vastauksista. eiköhän tää tästä.

    Äänestä

Opeta sille sana "jätä"

Koiralle ei saisi sanoa liikaa sanaa "ei" sillä siihen sisältyy usein niin paljon tunnetta ja sitä on muutenkin huono sanoa joka tilanteessa. (menettää merkityskensä)

Olin koirani kanssa koirakoulussa ja meil opetettiin et jätä- sana on aika tehokas.

Laita namupala lattialle ja sano nätillä äänellä (ei vaativasti) "jätä". Estä koiraa saamasta namia (vaikka pitämällä hihnassa). Kun hän vähänkin jättää maassa lojuvan namin rauhaan, anna heti toinen namu kädestäsi. Koskaan ei saa antaa sitä, mistä on sanottu, että se pitää jättää. Toista harjoitus monta kertaa, koira oppii nopeasti.

Eli tiputa lattialle namu ja sano jätä. Kun koira ei rynni ottamaan sitä niin anna heti nami kädestä. Pian koira katsoo sua joka kerta kun sanot jätä ja oikein odottaa sitä namia kädestä ja jättää lattialla lojuvan asia rauhaan.

Se toimii ihan nätillä äänen sävyllä niin, ettei tarvii karjua.

Äänestä
  • Toi jätä-käsky kuulosti hyvältä. Täytyy kokeilla oman koiran kans :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


karvaturri kirjoitti:

Onko jollain antaa hyviä vinkkejä millä saisin 1v2kk vanha koirani lopettamaan kaiken roskan ym. syönnin ulkona? Aattelin että jää vähitellen kun kasvaa mutta ei. Ei syö tupakan stumppeja eikä koirankakkaa. Kaikki muu kelpaa. Nykyisin jonkinverran sylkee pois kun käskee mutta aina pitää tarkistaa mitä on suussa. Ei pure huonekaluja tms. sisällä. Joku sanoi ulkona että laittoi oman koiran kuonon remmillä kiinni!!! mun mielestä oli järkyttävää. Neuvoja please!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu