Niin, eli osaisko joku sanoo, et mistä tietää, et koiralla on korvatulehdus? Kiitos..
Koiran korvatulehduksen oireet?
7
1994
Vastaukset
- Jenna
koira ravistelee päätään ja rapsuttaa korviaan!
- spn
Meidän sakemannillamme oli yhteen aikaan usein korvatulehduksia. Se rapsutteli korviaan, ravisteli päätään ja kulki pää vinossa, kipeä korva alaspäin. Korvat haisivat pahalle, ja niissä näkyi pahanhajuinen erite. Korvat olivat myös todella punaiset.
Nämä, ainakin osa, ovat pahanlaatuisen korvatulehduksen oireita, mutta kyllä varmasti huomaat jos koirallasi tulehdus on.
Tässä ainakin meidän koiran oireita, kokeneemmat kertokaa lisää...
Voit tietysti kysäistä ell:tä.- ellu
korvat voivat olla myös kosketettaessa arat ja koira saattaa jopa "itkeä" kun korviin kosketaan!
- sylvia
Aika varma merkki on päänravistelu ja korva haisee "Happamalle" !
- hemmo
oli just korvatulehdus vierailulla..=( mut on nyt terve..=D
koiralla oli korvassa sellasta ruskeeta paksuhkoa mömmöö, haisi pahalle, punotti, koira ei ollut oma itsensä, "riiputti" korvaansa (puolipystyt) ja turvoksissa niin, ettei nähnyt sisäkorvaan
kai oot varmistanu, ettei oo mikään korvapunkki?
mut sanoisin kyllä, että eikun suorinta tietä lekurille, ettei koiraparan tartte kärsii=)
Vai kyselitkö ihan mielenkiinnosta?
- Sohvi
Moi!
Noh... Meidän koira ainakin niin sanotusti heiluttelee korvaansa ylös alas, ja korva on sisältä tulipunainen... - Marko
Me ollaan moneen kertaan ehkäisty alkava korvatulehdus putsaamalla koiran korvat jo silloin, kun koira alkaa rapsuttaa korvaansa sisältä tihenevään tahtiin. Samalla koira nuolee putsaustuloksiaan tassusta ja ravistelee päätään. Koiran tassut eivät ole koskaan niin puhtaat, että niillä voisi rapsuttaa antaumuksella korvan sisältä ilman korvatulehdusta.
Koira kannattaa käyttää eläinlääkärillä, jos korvatulehdus vakava. Samalla opit itse putsaamaan koirasi korvat ja saat lääkäriltä vinkkiä, mitä puhdistusainetta kannattaa käyttää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad1011835- 591190
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että4611179- 1701063
- 58841
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132837Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä49786- 84773
- 51728
- 57691