Serafiina on kaunis ja modernihko (vaikkakin vanha) nimi. Merkitys on myös hieno, peräsin serafi-sanasta. Netistä löydettyä tarinaa serafeista:
Serafit eli rakkauden, tulen ja valon enkelit ovat enkelien korkein taso yhdeksänportaisessa enkelihierarkiassa eli ensimmäisen hierarkian ensimmäinen kuoro. Nimi serafi (seraphim, seraphs) on yhdistelmä heprealaisesta sanasta "rapha", joka tarkoittaa parantajaa ja sanasta "ser", joka tarkoittaa korkeampaa olentoa. Nämä lahjomattomat, säteilevät ja voimakkaat enkelit ovat lähinnä Luojaa ja kommunikoivat suoraan hänen kanssaan. Serafien sanotaan olevan niin kirkkaita etteivät kerubitkaan kykene katsomaan heihin suoraan! Serafien perusominaisuus on palava rakkaus, joka puhdistaa ja poistaa kaiken mikä estää ihmisiä kohtaamasta Jumalaa. He hallitsevat taivaiden liikkeitä ja eleitä niiden virratessa jumalallisesta lähteestä maailmaan ja he ympäröivät Jumalan valtaistuinta luomisen pyhää laulua laulaen. Eräissä kirjoituksissa serafeita sanotaan olevan neljä maailman neljän tuulen mukaan ja heillä on kuusi siipeä, jotka vastaavat luomisen kuutta päivää. Serafien johtajana pidetään yleensä serafia nimeltä Serapiel ja muita serafeja ovat vaihtelevasti Jahoel, Metatron, Mikael, Nathanael, Samael ja Uriel.
SERAFIINA!
11
5105
Vastaukset
- ehdottelija
Serafiinan kanssa yhdistelmiksi sopisi vaikka
Stella Serafiina
Sonja Serafiina
Emma Serafiina
Vilma Serafiina- yhhhy
Piian nimi
Kauhee
- Jane
Minusta tuo nimi on silti ruma, oli sillä mitä jumalaisia merkityksiä tahansa.
- EveliinaM
Kaunis nimi ja on kiva tietää nimien merkityksestä! Meille syntyy kuukauden päästä todennäköisesti tyttövauva ja olen miettinyt eri nimiä juuri niiden merkityken takia. tällä hetkellä toisiksi nimiksi on tulossa Katariina, Josefiina tai Serafiina. Serafiina kuulostaa kyllä vielä vähän erikoiselta, mutta haluamme nimenomaan historiallisen nimen. etunimeksi on tulossa Titta, Tuike tai Taika. Keksiikö joku muita ehdotuksia ekaksi ja tokaksi nimeksi?
- Wolferiinan äiti
EveliinaM kirjoitti:
Kaunis nimi ja on kiva tietää nimien merkityksestä! Meille syntyy kuukauden päästä todennäköisesti tyttövauva ja olen miettinyt eri nimiä juuri niiden merkityken takia. tällä hetkellä toisiksi nimiksi on tulossa Katariina, Josefiina tai Serafiina. Serafiina kuulostaa kyllä vielä vähän erikoiselta, mutta haluamme nimenomaan historiallisen nimen. etunimeksi on tulossa Titta, Tuike tai Taika. Keksiikö joku muita ehdotuksia ekaksi ja tokaksi nimeksi?
Aivan ihania nimiä molemmat,ja olen myös sitä mieltä että on ihanaa jos nimestä on jo ennestään tietoa että mistä peräisin ym.mutta ei tietenkään välttämätöntä,mielenkiintoista kyllä! =)
- Renita
Annoin tyttärelleni kauniin nimen Serafiina. Aivan ihana nimi ja vielä niin erikoinenkin. Ei ainakaan tule kadulla heti vastaan toista samannimistä. En olisi voinut kuvitellakkaan antavani lapselleni mitään tuikitavallista nimeä esim. Anna,jenna,jenni,jonna,liisa,tuija,maija,venla jne. Suoraan sanottuna ovat rumia nimiä.
- Liisa
vituttaa nää pellet jotka antaa tollasia nimiä kakaroilleen. Älkää siis tuomitko lastenne tulevaisuutta synkäksi jo kasteessa !!!! HERÄTKÄÄ !
- adrianna
HERÄÄ ITSE! Ei kenenkään elämä ole tuhoon tuomittu vanhempien valitseman nimen takia. Kerropa sinä, kuinka monta aikuista ihmistä tunnet, joiden elämä on nimen takia mennyt pilalle? Eiköhän siihen vaikuta ihan muut asiat. Jos viittaat esim. kiusaamiseen, niin kyllä siihen aina löydetään jokin syy, jos niin halutaan. Minä ainakaan en muista, että ketään kouluaikoina olisi kiusattu nimen perusteella. Kun vähän mietit, löydät maailmasta varmasti pahempiakin pellejä, joiden vuoksi on syytä vittuuntua...ja jos et, on vika sitten ehkä ihan sinussa itsessäsi.
- Anonyymi
Idiootti mikä Idiootti
- Muistanvielä
Vanha ketju, mutta muistan, kun luokallani oli tyttö, jonka toinen nimi oli Serafiina tai Serahfiina. Häntä hävetti aina, kun se tuli jossain esiin tai hänen piti se sanoa. Tuskinpa kukaan tiesi silloin tai ajatteli nimen merkitystä.
- Anonyymi
Ei voi muuta sanoa kuin että kyll ihmiset ovat tyhmiä
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1456783Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/746142488Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk471700Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1141391Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna891252- 711097
Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.481055Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll631053Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain
muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.271049- 63966