SERAFIINA!

Kaunis nimi

Serafiina on kaunis ja modernihko (vaikkakin vanha) nimi. Merkitys on myös hieno, peräsin serafi-sanasta. Netistä löydettyä tarinaa serafeista:

Serafit eli rakkauden, tulen ja valon enkelit ovat enkelien korkein taso yhdeksänportaisessa enkelihierarkiassa eli ensimmäisen hierarkian ensimmäinen kuoro. Nimi serafi (seraphim, seraphs) on yhdistelmä heprealaisesta sanasta "rapha", joka tarkoittaa parantajaa ja sanasta "ser", joka tarkoittaa korkeampaa olentoa. Nämä lahjomattomat, säteilevät ja voimakkaat enkelit ovat lähinnä Luojaa ja kommunikoivat suoraan hänen kanssaan. Serafien sanotaan olevan niin kirkkaita etteivät kerubitkaan kykene katsomaan heihin suoraan! Serafien perusominaisuus on palava rakkaus, joka puhdistaa ja poistaa kaiken mikä estää ihmisiä kohtaamasta Jumalaa. He hallitsevat taivaiden liikkeitä ja eleitä niiden virratessa jumalallisesta lähteestä maailmaan ja he ympäröivät Jumalan valtaistuinta luomisen pyhää laulua laulaen. Eräissä kirjoituksissa serafeita sanotaan olevan neljä maailman neljän tuulen mukaan ja heillä on kuusi siipeä, jotka vastaavat luomisen kuutta päivää. Serafien johtajana pidetään yleensä serafia nimeltä Serapiel ja muita serafeja ovat vaihtelevasti Jahoel, Metatron, Mikael, Nathanael, Samael ja Uriel.

11

5511

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ehdottelija

      Serafiinan kanssa yhdistelmiksi sopisi vaikka
      Stella Serafiina
      Sonja Serafiina
      Emma Serafiina
      Vilma Serafiina

      • yhhhy

        Piian nimi
        Kauhee


    • Jane

      Minusta tuo nimi on silti ruma, oli sillä mitä jumalaisia merkityksiä tahansa.

      • EveliinaM

        Kaunis nimi ja on kiva tietää nimien merkityksestä! Meille syntyy kuukauden päästä todennäköisesti tyttövauva ja olen miettinyt eri nimiä juuri niiden merkityken takia. tällä hetkellä toisiksi nimiksi on tulossa Katariina, Josefiina tai Serafiina. Serafiina kuulostaa kyllä vielä vähän erikoiselta, mutta haluamme nimenomaan historiallisen nimen. etunimeksi on tulossa Titta, Tuike tai Taika. Keksiikö joku muita ehdotuksia ekaksi ja tokaksi nimeksi?


      • Wolferiinan äiti
        EveliinaM kirjoitti:

        Kaunis nimi ja on kiva tietää nimien merkityksestä! Meille syntyy kuukauden päästä todennäköisesti tyttövauva ja olen miettinyt eri nimiä juuri niiden merkityken takia. tällä hetkellä toisiksi nimiksi on tulossa Katariina, Josefiina tai Serafiina. Serafiina kuulostaa kyllä vielä vähän erikoiselta, mutta haluamme nimenomaan historiallisen nimen. etunimeksi on tulossa Titta, Tuike tai Taika. Keksiikö joku muita ehdotuksia ekaksi ja tokaksi nimeksi?

        Aivan ihania nimiä molemmat,ja olen myös sitä mieltä että on ihanaa jos nimestä on jo ennestään tietoa että mistä peräisin ym.mutta ei tietenkään välttämätöntä,mielenkiintoista kyllä! =)


      • Renita

        Annoin tyttärelleni kauniin nimen Serafiina. Aivan ihana nimi ja vielä niin erikoinenkin. Ei ainakaan tule kadulla heti vastaan toista samannimistä. En olisi voinut kuvitellakkaan antavani lapselleni mitään tuikitavallista nimeä esim. Anna,jenna,jenni,jonna,liisa,tuija,maija,venla jne. Suoraan sanottuna ovat rumia nimiä.


    • Liisa

      vituttaa nää pellet jotka antaa tollasia nimiä kakaroilleen. Älkää siis tuomitko lastenne tulevaisuutta synkäksi jo kasteessa !!!! HERÄTKÄÄ !

      • adrianna

        HERÄÄ ITSE! Ei kenenkään elämä ole tuhoon tuomittu vanhempien valitseman nimen takia. Kerropa sinä, kuinka monta aikuista ihmistä tunnet, joiden elämä on nimen takia mennyt pilalle? Eiköhän siihen vaikuta ihan muut asiat. Jos viittaat esim. kiusaamiseen, niin kyllä siihen aina löydetään jokin syy, jos niin halutaan. Minä ainakaan en muista, että ketään kouluaikoina olisi kiusattu nimen perusteella. Kun vähän mietit, löydät maailmasta varmasti pahempiakin pellejä, joiden vuoksi on syytä vittuuntua...ja jos et, on vika sitten ehkä ihan sinussa itsessäsi.


      • Anonyymi

        Idiootti mikä Idiootti


    • Muistanvielä

      Vanha ketju, mutta muistan, kun luokallani oli tyttö, jonka toinen nimi oli Serafiina tai Serahfiina. Häntä hävetti aina, kun se tuli jossain esiin tai hänen piti se sanoa. Tuskinpa kukaan tiesi silloin tai ajatteli nimen merkitystä.

      • Anonyymi

        Ei voi muuta sanoa kuin että kyll ihmiset ovat tyhmiä


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä miehet ovat 40-50v naisista?

      Rehellisesti. Mitä ajattelet kun naiselle tulee ikäää
      Ikävä
      169
      1189
    2. Palstamiittinkiä taas ajattelen

      Niin.. oli tuossa elokuussa Randen kanssa juttua palstamiitistä ensi kesälle. Ajatuksena oli miitti Jyväskylässä, joka
      Sinkut
      178
      746
    3. Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin

      Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s
      Ikävä
      28
      583
    4. Mitä haluaisit minusta mies

      Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm
      Ikävä
      47
      560
    5. Työttömille tulossa pakollinen ilmaistyö sanoo kokoomusministeri

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/078a91b0-4bdf-4a7b-9c3b-f3cf2bdd3dae Kokoomus, persut ja kepu laittavat työttömät
      Maailman menoa
      341
      502
    6. Mikä on ollut

      Paras kuva kaivatustasi?
      Ikävä
      30
      491
    7. Kyllä siinä oli jotain enemmän

      vaikka moni asia meni pieleen ja mutkille. Oli sähköä välillämme ja siis sinäkin olit kiinnostunut. Mutta kun ne esteet,
      Ikävä
      11
      472
    8. Niin se mies

      Mikä sen miehen etunimi muuten on ketä kaipailet
      Ikävä
      31
      459
    9. Voi, voi herttinen nainen

      Kun olet ollut niin..... Tyly ja kylmä. Eikö
      Ikävä
      17
      457
    10. Selvitetään tämä meidän välinen juttu

      Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte
      Ikävä
      19
      456
    Aihe