Miten saan kuivuneen uretaanin pois ikkunan pokista? Onko kellään kokemusta saako muuten kuin
hiomalla.
Terveiset kaikille rakentajille!
Uretaani pois ikkunan karmeista
14
28447
Vastaukset
- näyttää
uretaanin poisto! Itselleni ei ole kohdalle osunut,mutta kaveri on rakennusalan ammattilainen, eikä ole onnistunut omista pokistaan poistamaan sitä.
- haurastuttaa
sitä aikalailla (siis kai uv-säteily) joten ehkä kannattaa odotella hiukan, ainakin mulla irtosi sitten kynnellä tms mutta kärsivällisyyttä vaati kuitenkin, sitkeetä kamaa (=hyvää oikeassa paikassa)
- Paksupoika
haurastuttaa kirjoitti:
sitä aikalailla (siis kai uv-säteily) joten ehkä kannattaa odotella hiukan, ainakin mulla irtosi sitten kynnellä tms mutta kärsivällisyyttä vaati kuitenkin, sitkeetä kamaa (=hyvää oikeassa paikassa)
Ei milään olen kokeillut kaikki aineet ei edes asetooni antanut mitään apuva.Seuraavaksi haen apteekista erittäin vahvaa rikkihappoa.
- keke2
Hei
Jos uretaania on vain pieni määrä, niin kokeile relusti mattoveitsen terällä. Ota terä pois veitsestä ja kaavi koko terän leveydeltä (varovasti, äläkä töki terän kärjellä).
Maalaalaus säilyi sen verran siistinä ettei paikkaustakaan tarvittu. Mutta vaatii malttia. Aloita huoneesta jossa vähiten haittaa.
ja vaihtiehtonahan on hioa ja maalata uudestaan.
tv. Keke - rakennusalalla ja kauan.:)
olen rakennusalalla töissä ja aika mahdoton tehtävä saada uretaani ikkunapielistä pois. Yritetty eri aineilla mm. aseton, xylen, easy work, sitrus ja puhdas bensa. ei lähde. Kovettuneen osan saa rapsuttamalla (varovasti) handyllä tai mattoveitsenterällä. mutta jää kellertävä läikkä puitteeseen, johon on lääkkeeksi hyvä maali ja pensseli. olen kuullut että on olemassa jokin uretaanin poisto aine, siinäpä haastetta jollekkin jolla riitää mielenkiintoa ottaa selville mikä se on ja mistä sitä saa. itsellä ei riitä kiinnostusta niin pitkälle... ei enään
- pesijä
Würth oy myy kuivuneen uretaanin poistajaa
- Rähmäkoura
Yksi vaihto ehto on sähköhöyläminen tai kosan polttimella lämmittäminen mutta varo polttamasta asuntoasi ja itseäsi.
- Sama ongelma täällä.
kokeilen.. kirjoitti:
Lähtikö uretaani tuolla myrkyllä?
- fgvthyjukilkl
Vetäse höyrypesurilla se kuivunu vaahto pois siitä.
- Anonyymi
Tervan ja bituminpoistoaine Biltemasta toimi hyvin
- Anonyymi
Onko tietoa lähteekö ovenkarmista samalla maali tai jääkö aineesta jokin jälki kun käyttää tervan ja bituminpoistoainetta?
Ovenasentaja rapannu uretaanin kanssa PRKL - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko tietoa lähteekö ovenkarmista samalla maali tai jääkö aineesta jokin jälki kun käyttää tervan ja bituminpoistoainetta?
Ovenasentaja rapannu uretaanin kanssa PRKLKuivaa uretaania ei saa poistettua sellaisella liuottimella, joka ei vaurioittaisi myös maalipintaa. Eikä urtsu tahdo kuivana liueta oikein mihinkään liuottimeen. Joskus kokeillut tinneriä, ksyleeniä ja asetonia huonolla menestyksellä. Hiekkapaperia ja paikkamaalaus.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuivaa uretaania ei saa poistettua sellaisella liuottimella, joka ei vaurioittaisi myös maalipintaa. Eikä urtsu tahdo kuivana liueta oikein mihinkään liuottimeen. Joskus kokeillut tinneriä, ksyleeniä ja asetonia huonolla menestyksellä. Hiekkapaperia ja paikkamaalaus.
Olen samoilla linjoilla; hienoa santista ja sitten maalaus. Meillä asentaja sottasi ikkunan vaihdossa kaikki valkoiset sisäraamit, jotka kuivui "kauniin ruskeiksi". Kokeilin liuottimilla, ei mitään helpotusta tuskaan. Tuo hionta ja maalaus ovat vieläpä joutuisimmat ja halvimmat ja kuten havaittu, ainoat tehokkaat keinot sotkun siistimiseksi. Tuoreeltaanhan tuo urtsi ei pahalta paista vaan ajan myötä ruskistuessaan aiheuttaa syvää ahdistusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 653858
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.473203Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1542969Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,472870SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.752426Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s621931Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a241925Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.1361830- 891259
Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai681200