Sympatia

capt.cöpenick

"Saattaa olla kaunamyllyn hienoin tuote".

(tuntematon)

5

613

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarina

      Mitä on sympatia - entä todellinen myötätunto?

      Seuraava internetistä löytynyt tositarina antaa paljon ajattelemisen aihetta:

      Sotilas oli vihdoin palaamassa kotiinsa taisteltuaan vuosikausia Vietnamissa. Hän soitti vanhemmilleen: "Hei isä ja äiti, olen tulossa kotiin, mutta minulla olisi teille pieni pyyntö: haluaisin tuoda mukanani erään ystäväni."

      "Sopii hyvin", vanhemmat vastasivat. "On oikein mukava tavata hänetkin."

      "On kuitenkin jotain, jota teidän tulisi tietää tuosta ystävästäni", poika jatkoi. "Hän loukkaantui taisteluissa melko pahoin. Hän astui maamiinaan ja menetti toisen kätensä ja jalkansa. Hänellä ei ole mitään muuta paikkaa, joten pyysin häntä asumaan meille."

      "Ikävä kuulla, että hänelle kävi noin. Ehkä voimme auttaa häntä löytämään paikan, jossa hän voi asua."

      "Haluan, että hän muuttaa meille asumaan."

      "Kuulehan nyt, poika", isä sanoi, "Sinä et tiedä mitä pyydät meiltä. Henkilö, jolla on sellaiset vammat, olisi meille hirvittävä taakka. Meillä on oma elämämme elettävänä emmekä voi antaa minkään tällaisen sekoittaa sitä. Tule nyt vain kotiin ja unohda koko kaveri. Hän löytää varmasti itselleen paikan, jonne voi mennä."

      Tässä vaiheessa poika sulki puhelimen. Muutaman päivän kuluttua he saivat soiton poliisilta. Heidän poikansa oli löydetty kuolleena pudottuaan rakennuksen katolta - tai ainakin näin heille kerrottiin. Poliisi piti tapausta itsemurhana.

      Surun murtamina vanhemmat lensivät paikan päälle. Heidät vietiin välittömästi paikalliselle ruumishuoneelle tunnistamaan ruumis. Se oli heidän poikansa. Kauhukseen he myös näkivät jotain, josta eivät olleet tienneet mitään: Pojallaan oli vain yksi käsi ja yksi jalka. Hän itse oli siis ollut se "ystävä", jonka hän halusi tuoda kotiinsa isänsä ja äitinsä luo.

      • soilike

        Viisas , elämää kokenut nainen sanoi minulle, tee toisille niin kuin toivoisit itsellesi tehtävän.
        Se on empatiaa, olen kuullut.


      • soilike kirjoitti:

        Viisas , elämää kokenut nainen sanoi minulle, tee toisille niin kuin toivoisit itsellesi tehtävän.
        Se on empatiaa, olen kuullut.

        Ei mitenkään lyhytsanainen herra.
        Sanoi näkevänsä äänen perusteella psyykeeni:

        Noin itsekeskeisellä ulospäinsuuntautumisella eletään vain ruikutustaloudessa.

        Vaikutuin.

        teidän

        c.c


      • Iili
        capt.cöpenick kirjoitti:

        Ei mitenkään lyhytsanainen herra.
        Sanoi näkevänsä äänen perusteella psyykeeni:

        Noin itsekeskeisellä ulospäinsuuntautumisella eletään vain ruikutustaloudessa.

        Vaikutuin.

        teidän

        c.c

        Hänellä oli kysymys- ja vastauspalsta.

        Kerran oli kysymys "Epätoivoinen": Olen naimisissa ja rakastan miestäni. Nyt olen tavannut toisen, enkä tiedä, mitä tehdä. En voi elää ilman häntä, enkä halua erota miehestäni."

        Aino Kassisen vastaus. "Mitäs siinä ruikutat ja kaipailet muita miehiä, kun omakin on."


    • sympatia mietin, sellaista sanaa ei ollut ennemmin uusi sana uusi käsite,sen tuntee kun tapaa sellaisen,sanoilla ei osaa selitää, toisesta on joku symppis toiselle taas ei,kuka uskaltaa sanoa suomi24jän symppikset ,tai parempi olla sanomatta,ettei joillekkin jää mielipahaa,voisi laittaa kilpailun,

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sai sinut ajattelemaan mies...

      Ettet riittäisi minulle?😔
      Ikävä
      105
      1034
    2. Anteeksi

      että tein pahaa sulle. En ole täysijärkinen.
      Ikävä
      102
      908
    3. Luulet olevasi pidetty

      Luulet olevasi pidetty ihminen ja tärkeä monille. Oikeasti et ole! Kukaan EI oikeasti sinua jeesaa, kun tarvitset olkap
      Ikävä
      96
      777
    4. Miksi olet sitten

      Yksin? Eikö kukaan kelpaa sinulle?
      Ikävä
      85
      693
    5. Miten murun juhannus meni

      ❤️🤗 Muistithan olla kiltisti 😁😘
      Ikävä
      48
      645
    6. Kalateltta

      Ollaan tulossa Kuhmoon Kamarimusiikkiin jos majoitus viela jarjestyisi kuitenkin. Milloin kalateltta aukeaa naillanakymi
      Kuhmo
      16
      570
    7. Mitä ihanaa voisit tehdä, että saat kaivattusi?

      Mitä ihanaa voisit tehdä, että saat kaivattusi?
      Ikävä
      34
      506
    8. Milloin olet viimeksi ollut hänen..

      Lähettyvillä??
      Ikävä
      25
      485
    9. Kuinka paljon hänestä tykkäät?

      Vai tykkäätkö ollenkaan? 🤣
      Ikävä
      43
      482
    10. Miten j mies

      Sun juhannus meni?
      Ikävä
      44
      469
    Aihe