Sopiiko Alaskan Husky omakotitaloon,lapsiperheeseen,jossa on kissoja???
Kertokaapa vähän Huskystä....
Kertokaapa vähän Huskystä....
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Husky tarvitsee erittäin paljon liikuntaa ja virikkeitä.
Mene katsomaan jonkun kasvattajan sivuilta rotumääritelmä.
tässä on yksi keskustelu alaskanhuskysta ja siperian huskyn eroista http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=102&conference=628&posting=22000000009792751
Mutta kysyisisin mistä alaskalaisenh. hankit? ja kuinka vanha? kerro tarkemmin miksi päädyit tähän rotuun..
Kun olen monasti sanonut että ei ole kyse rodusta vaan koulutuksesta. Mutta alaskanhuskyn koulutus on vähän vaikeampaa kuin yleisemmät rodut. Mutta en näkisi miksei se sopisi jos osaa kouluttaa ja on tarpeeksi aktiviteettiä koiralle..
Mutta ovat hyvin lapsirakkaita,ellei ole pentu iästä pahaa kokemusta lapsista. Ja kissoihinkin tottuu jos pennusta asti totuttaa. Mutta en ymmärrä miksi joku möisi alaskanhuskyn pennun lemmikiksi. Sen ymmärrän jos koira on yli vuoden ja se on selvä tapaus ettei koirasta tule kilpailijaa tai edes treenaajaa. Koska kenneleissä jossa kyseistä harrastetaan ja jossa on alaskanhuskeja niin vahinko pentuekin saattaa olla yksi parhaimmista pentueista(kokemuksesta puhun). Mutta ymmärrän sitten jos olet ajatellut alkaa harrastamaan jotain skijourinkiä tai jottain,niin sitten ymmärrän..
Jos edellä oleva linkki ja tämä ei auttanut yhtään niin kysy mikä sitten askarruttaa.
Miten muuten kaikki ovat alkaneet kyselemään alaskanhuskysta? outoa,mietin minä.
että alaskanhusky ei ole koirarotu. :) Jessica varmaan osaa selittää nämä tarkemmin, mutta yleensä kyseessä taitaa olla siperialaiset joihin on sekoitettu lintukoiria yms. että saadaan valjakkoon nopeutta enemmän. Eli suomeksi sanottuna ovat sekarotuisia koiria. Yleensä näidenkin hinta roikkuu taivaissa, veto-ominaisuuksien vuoksi. Hyvästä valjakkokoirasta saa maksaa ihan kiitettävän suuren hinnan.
Oletteko huomannut kuinka on tullut alaskanhuskeja myytäväksi. Ja monet kyselevät kyseisestä "rodusta". Onko a.husky yleistynyt lemmikiksi?
ja olen samaa mieltä tuosta hinta jutusta. A.huskyt ovat kalliita koiria ellei niitä saa suhteilla.
Mutta mitenköhän nämä lemmikeiksi myytävät koirat,onkohan nämä edes "oikeita" alaskanhuskeja vai onkohan joku vaan myymässä seropia jossa on hieman siperialaista ja näin hän kutsuu alaskanhuskyksi, toivoen että joku erehtyy ostamaan koiran "rotu"koiraksi.
Koska tämäkin ilmiö tapahtui tuolla rapakontakana. Mutta siellähän tapahtuu kaikkea.
mutta toivon että te jotka aijotte hankkia a. -taikka s.huskyn olette osaavia koirankouluttajia ja voitte tarjota paljon aktiviteettia koiralle. Huskyt eivät ole nimittäin niinkuin muut rodut. esim.saku taikka rotikka koska ilman kunnon opetusta ja vähänkin heitteillejättö saattaa muuttaa tällaisen rakastettavan ja lempeän rodun agressiiviseksi, huskeissa taas ei paljoa agressiivisuutta tavata mutta saattavat heittäytyä niin riiviöksi ja kamalaksi tuhoksi että siinä menee naapuriltakin maku.
Toivon että en loukannut ketään tällä viestillä,ja jos jokin asia oli huonosti ilmaistu saa sanoa niin voin yrittää korjata ilmaisuani jos olen samaa mieltä että asia on huonosti ilmaistu. plääh..joskus on sitten niin vaikea kirjoittaa :S