Onko jollain kokemuksia siitä, että leivinuuniin ollaan asennettu päälipiippu? Olen katsonut tiilerin sivustoilta, että päälipiippu onnistuu tiettyihin malleihin mutta leivinuunia ei ole mainittu tässä yhteydessä. Omalle kohdalleni tulisijan käytettävä pohjan pinta-ala on rajallinen, joten sillä tiedustelisin päälipiippumahdollisuutta paikalla muurattuun leivinuuniin. Tarkoituksena ei olisikaan laittaa massiivi leivinuunia. Siro paikalla muurattu leivinuuni olisi ollut suunnitelmissa keittiöön toteutettavaksi.
Päälipiippu leivinuuniin
Tilan puute
2420
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Meille on tulossa Vuolerin kaakelileivinuuni päältäliitoksena. Uunia piti korottaa vähän, mutta se ei vaikuttanut paljon hintaan. Tuttavilla on samanlainen Leipuri leivinuuni ilman päältäliiotosta. Vuolerin leivinuunissa on tulipesä vuolukiveä, joten se paistaa tavallista kaakeliuunia paremmin. Paisto-ominaisuus oli meille tärkeä asia. Katso, jos kiinnostaa www.vuoleri.fi
Jos sinulle tulee putkimallinen, niin onko sinulle suositeltu 160mm halkaisijan putkea. Pohdiskelin, mikä on erityinen lisäarvo jos putken halkaisijan ottaisi 180mm:stä. Onko ominaisuuksiltaan hintansa väärti verrattuna 160mm:een. Yleensä takkoihin suosittelevat pienempää halkaisijaa. Leivinuunin palotila ja palokaasujen muodostuminen on ilmeisemmin suurempi ja tällä perusteella olin miettinyt suuremman halkaisijan piippua (180mm.) Päälipiipput tuntuvat olevan lähtökohtaisesti teräputki- tyyppisiä. Onko kellään kokemuksia muuratuista tai valmisharkkopiipuista pääliasennettuna. Ilmeisimmin helpoin tapa toteuttaa päälipii on kuitenkin "putkiratkaisu".