Minun ruokaostokset maksavat kuukaudessa yhteensä 100 €. Määrä tuntuu hurjalta,sillä asun yksin ja kulutus ei ole kovin suuri,mutta silti menee noin paljon rahaa ruokaan.
0Äänestä
leipä
Oletko opiskelija? 100 euroa ei kyllä ole paljon ruokaan kuussa, eihän se ole kun reilu 3 euroa per päivä. Jos nyt pelkällä makaroonilla pärjää niin sitten, mutta jos aikoo oikeasti syödä niin kyllä se on VÄHINTÄÄN 200 euroa kuussa.
0Äänestä
riisi
leipä kirjoitti:
Oletko opiskelija? 100 euroa ei kyllä ole paljon ruokaan kuussa, eihän se ole kun reilu 3 euroa per päivä. Jos nyt pelkällä makaroonilla pärjää niin sitten, mutta jos aikoo oikeasti syödä niin kyllä se on VÄHINTÄÄN 200 euroa kuussa.
Voihan ruoka maksaa kussa noin 100€ taikka vähemän jos seuraa tarjouksia ja ostaa pakastineen ruokaa.
0Äänestä
opiskelija myös
leipä kirjoitti:
Oletko opiskelija? 100 euroa ei kyllä ole paljon ruokaan kuussa, eihän se ole kun reilu 3 euroa per päivä. Jos nyt pelkällä makaroonilla pärjää niin sitten, mutta jos aikoo oikeasti syödä niin kyllä se on VÄHINTÄÄN 200 euroa kuussa.
No meillä menee yhdessä avomiehen kanssa ruokaan n. 200 euroa/kk eli satanen suuta kohti, eikä todellakaan syödä pelkkää makaroonia! Syömme mielestämme sillä rahalla monipuolisesti, ja viikonloppuisin pystyy ostamaan vielä "parempaa" ruokaa. Taika on siinä, että teemme lähes aina sapuskat itse ja ostamme ruokaa pakastimeen kun on tarjouksia ja muutenkin vertailemme ahkerasti hintoja. Se ei kuitenkaan tarkoita sitä, että ostaisimme huonolaatuista lihaa tms. Kun vähän jaksaa kaupassa katsella, että mitä eri tuotteet maksaa, säästää pitkän pennin. Lisäksi kun käy välillä mökillä kalastelemassa saa ilmaiseksi ahvenfileitä, mitkä kaupasta ostettaessa maksaisi aika huikeita summia. Se on pitkälti omasta viitseliäisyydestä kiinni, kuinka paljon rahaa ruokaan kuluttaa.
0Äänestä
Zede
Olisi kiva kuulla miten tuolla satasella oikein kuussa syö?
0Äänestä
m&m
leipä kirjoitti:
Oletko opiskelija? 100 euroa ei kyllä ole paljon ruokaan kuussa, eihän se ole kun reilu 3 euroa per päivä. Jos nyt pelkällä makaroonilla pärjää niin sitten, mutta jos aikoo oikeasti syödä niin kyllä se on VÄHINTÄÄN 200 euroa kuussa.
Meillä on käyttössä kans s-tili. Molemmat laitamme kuussa 100 euroa ja sit bonuksia tulee keskimäärin 50€ edestä, joskus enemmänkin. Olemme työssä oleva pariskunta ja tämä on todella kätevä systeemi, ei tarvitse laskea ja miettiä että mitä kumpiki maksaa. :) suosittelen muillekkin.
0Äänestä
Chi
Jos ei ole raha niin tiukilla, sitä palaa helposti 150-200€/kk, mutta opiskelijana riittää 100€... Sen allekin voi toki mennä(pahimmillaan elelin viime kesän 50€/kk), mutta kunnon ruokaa(siis muutakin kuin kalapuikkoja) sillä ei taida saada...
0Äänestä
MimmiL
Meillä avomiehen kanssa menee 200-300 euroa kuukaudessa rahaa ruokakauppaan mutta mulla onki keliakia. Mutta tarjouksia seuraamalla säästää. Ja tekemällä itse.
0Äänestä
ruokaostot
Siksi minulla ruokaostot maksaa 100 € kuukaudessa,koska minä seuraan tarjouksia,ostan pakastimeen ruokaa ja teen itse. Jos en seuraisi tarjouksia,niin ruokaan menisi enemmän rahaa,johon ei oikein ole mahdollisuutta,kun ei ole tuloja. Opiskelija en ole,mutta kun en ole löytänyt sopivaa,mielekästä palkkatyötä,eikä eläkepäätöstä ole tullut,niin nyt sitä sinnitellään tuolla 100 €. En saa,kun Kelan tukijuttuja,kaupunki maksaa vuokran ja vesimaksun,josta vähän jää käteen,mutta ei kuitenkaan paljon. Ihan hyvin olen pärjännyt,vaikka tiukkaa tekee.
0Äänestä
.............
Meillä avopuolison kanssa menee n. 400 euroa/kk, eli 200 euroa/kk/hlö.
0Äänestä
Loittinen
Käyn kaupassa kerran viikossa. Kerralla menee rahnaa 110-140 €. Riippuu siitä ostanko kalaa tai lihaa. Kala on kallista, mutta terveellistä. Meidän talouteen kuuluu 2 aikuista, 1,5 lasta (toinen käy joka toinen viikonloppu), kissa ja koira. Kuukaudessa siis noin 560 €. Eineksiä ja valmisruokia emme käytä vaan ruoka tehdään aina itse. Makeista leivonnaisista suurin osa ostetaan valmiina.
0Äänestä
-ERT-
Loittinen kirjoitti:
Käyn kaupassa kerran viikossa. Kerralla menee rahnaa 110-140 €. Riippuu siitä ostanko kalaa tai lihaa. Kala on kallista, mutta terveellistä. Meidän talouteen kuuluu 2 aikuista, 1,5 lasta (toinen käy joka toinen viikonloppu), kissa ja koira. Kuukaudessa siis noin 560 €. Eineksiä ja valmisruokia emme käytä vaan ruoka tehdään aina itse. Makeista leivonnaisista suurin osa ostetaan valmiina.
Meidän kolmen henkilön koira/ perheen ruokakauppaan on varattu 400€ kk kohden.
Ruokakauppassa käymme n. 1 vko:ssa, ja kun käymme rahaa kuluu yleensä noin 100€/kerta. Käymme toki samalla apteekissa ja alkossa, mutta katsotakoon ne kuuluvan tähän syssyyn.
Emme juurikaan syö ulkona, ja jos satunnaisesti herkuttelemme kotona - ruokakappalasku on suurepi. Ei ruoka ilmaista ole, mutta satasellakin pärjää, mikäli ei ole perhettä.
Kuluneen kesän olenkinkin viettänyt pitkästä aikaa "viikko sinkkuna" työnperässä, ja voin sanoa ettei ruokakauppaan ole mennyt viikossa kun noin 15-max 30euroa/vko.
Perheen kanssa asia on toisin, kasvavat lapset-, aikuiset ja lemmikkielämiet syö, kukin omalla tavallaan.
0Äänestä
syötävää
Asumme maaseudulla ja meitä on kuusi henkilöä tässä taloudessa joista kaksi on kasvavaa lasta. ( 5 ja 6 vuotta ). Kauppalasku on 300 - 400 ekua ja siihen kuuluu normaalit ruokakaupan tuotevalikoima. Metsästän jonkin verran ==> saamme lihaa syödäksemme sekä olemme puolisoni kanssa kovia marjastamaan ja sienestämään. Myös kalalla tulee käytyä.Eli mehut ja erilaiset marja sopat yms. kuuluvat talviseen ruokalistaamme. Eli olemme siis tavallaan hyvin pitkään omavarasia ruuan suhteen. Mikli olisimme kaupungissa ja söisimme samalla tavalla olisi ruokalaskumme luultavasti tähtitieteellinen eli 700 - 800 eur.
0Äänestä
yliopistoruokailijat
Syömme avomiehen kanssa kumpikin päivittäin yliopistolla ja koska olemme kirjoilla perusopiskelijoina, päivittäiset lounaat maksavat opiskelija-alennuksen kanssa yhteensä n.100 euroa/kk. Sen lisäksi laitamme kuukausittan S-tilille rahaa, joista kuluu ruokaan ja muihin kulutustavaroihin (pesuaineet, vessapaperi yms) 150-200 euroa kuussa. Teemme siis kaikki päivittäiset ostokset S-marketeista ja Prismoista, ja maksamme ostokset S-tilitä. Yhteensä ruoka- ja muut talousmenomme ovat siis 250-300 euroa kuussa. Ruokamenoja on S-tililtä helppo seurata ja jakaa tasaisesti molempien kesken.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Minun ruokaostokset maksavat kuukaudessa yhteensä 100 €. Määrä tuntuu hurjalta,sillä asun yksin ja kulutus ei ole kovin suuri,mutta silti menee noin paljon rahaa ruokaan.
Oletko opiskelija? 100 euroa ei kyllä ole paljon ruokaan kuussa, eihän se ole kun reilu 3 euroa per päivä. Jos nyt pelkällä makaroonilla pärjää niin sitten, mutta jos aikoo oikeasti syödä niin kyllä se on VÄHINTÄÄN 200 euroa kuussa.
Voihan ruoka maksaa kussa noin 100€ taikka vähemän jos seuraa tarjouksia ja ostaa pakastineen ruokaa.
No meillä menee yhdessä avomiehen kanssa ruokaan n. 200 euroa/kk eli satanen suuta kohti, eikä todellakaan syödä pelkkää makaroonia! Syömme mielestämme sillä rahalla monipuolisesti, ja viikonloppuisin pystyy ostamaan vielä "parempaa" ruokaa. Taika on siinä, että teemme lähes aina sapuskat itse ja ostamme ruokaa pakastimeen kun on tarjouksia ja muutenkin vertailemme ahkerasti hintoja. Se ei kuitenkaan tarkoita sitä, että ostaisimme huonolaatuista lihaa tms. Kun vähän jaksaa kaupassa katsella, että mitä eri tuotteet maksaa, säästää pitkän pennin. Lisäksi kun käy välillä mökillä kalastelemassa saa ilmaiseksi ahvenfileitä, mitkä kaupasta ostettaessa maksaisi aika huikeita summia. Se on pitkälti omasta viitseliäisyydestä kiinni, kuinka paljon rahaa ruokaan kuluttaa.
Olisi kiva kuulla miten tuolla satasella oikein kuussa syö?
Meillä on käyttössä kans s-tili. Molemmat laitamme kuussa 100 euroa ja sit bonuksia tulee keskimäärin 50€ edestä, joskus enemmänkin. Olemme työssä oleva pariskunta ja tämä on todella kätevä systeemi, ei tarvitse laskea ja miettiä että mitä kumpiki maksaa. :) suosittelen muillekkin.
Jos ei ole raha niin tiukilla, sitä palaa helposti 150-200€/kk, mutta opiskelijana riittää 100€... Sen allekin voi toki mennä(pahimmillaan elelin viime kesän 50€/kk), mutta kunnon ruokaa(siis muutakin kuin kalapuikkoja) sillä ei taida saada...
Meillä avomiehen kanssa menee 200-300 euroa kuukaudessa rahaa ruokakauppaan mutta mulla onki keliakia. Mutta tarjouksia seuraamalla säästää. Ja tekemällä itse.
Siksi minulla ruokaostot maksaa 100 € kuukaudessa,koska minä seuraan tarjouksia,ostan pakastimeen ruokaa ja teen itse. Jos en seuraisi tarjouksia,niin ruokaan menisi enemmän rahaa,johon ei oikein ole mahdollisuutta,kun ei ole tuloja. Opiskelija en ole,mutta kun en ole löytänyt sopivaa,mielekästä palkkatyötä,eikä eläkepäätöstä ole tullut,niin nyt sitä sinnitellään tuolla 100 €. En saa,kun Kelan tukijuttuja,kaupunki maksaa vuokran ja vesimaksun,josta vähän jää käteen,mutta ei kuitenkaan paljon. Ihan hyvin olen pärjännyt,vaikka tiukkaa tekee.
Meillä avopuolison kanssa menee n. 400 euroa/kk, eli 200 euroa/kk/hlö.
Käyn kaupassa kerran viikossa. Kerralla menee rahnaa 110-140 €. Riippuu siitä ostanko kalaa tai lihaa. Kala on kallista, mutta terveellistä. Meidän talouteen kuuluu 2 aikuista, 1,5 lasta (toinen käy joka toinen viikonloppu), kissa ja koira. Kuukaudessa siis noin 560 €. Eineksiä ja valmisruokia emme käytä vaan ruoka tehdään aina itse. Makeista leivonnaisista suurin osa ostetaan valmiina.
Meidän kolmen henkilön koira/ perheen ruokakauppaan on varattu 400€ kk kohden.
Ruokakauppassa käymme n. 1 vko:ssa, ja kun käymme rahaa kuluu yleensä noin 100€/kerta. Käymme toki samalla apteekissa ja alkossa, mutta katsotakoon ne kuuluvan tähän syssyyn.
Emme juurikaan syö ulkona, ja jos satunnaisesti herkuttelemme kotona - ruokakappalasku on suurepi. Ei ruoka ilmaista ole, mutta satasellakin pärjää, mikäli ei ole perhettä.
Kuluneen kesän olenkinkin viettänyt pitkästä aikaa "viikko sinkkuna" työnperässä, ja voin sanoa ettei ruokakauppaan ole mennyt viikossa kun noin 15-max 30euroa/vko.
Perheen kanssa asia on toisin, kasvavat lapset-, aikuiset ja lemmikkielämiet syö, kukin omalla tavallaan.
Asumme maaseudulla ja meitä on kuusi henkilöä tässä taloudessa joista kaksi on kasvavaa lasta. ( 5 ja 6 vuotta ). Kauppalasku on 300 - 400 ekua ja siihen kuuluu normaalit ruokakaupan tuotevalikoima. Metsästän jonkin verran ==> saamme lihaa syödäksemme sekä olemme puolisoni kanssa kovia marjastamaan ja sienestämään. Myös kalalla tulee käytyä.Eli mehut ja erilaiset marja sopat yms. kuuluvat talviseen ruokalistaamme. Eli olemme siis tavallaan hyvin pitkään omavarasia ruuan suhteen. Mikli olisimme kaupungissa ja söisimme samalla tavalla olisi ruokalaskumme luultavasti tähtitieteellinen eli 700 - 800 eur.
Syömme avomiehen kanssa kumpikin päivittäin yliopistolla ja koska olemme kirjoilla perusopiskelijoina, päivittäiset lounaat maksavat opiskelija-alennuksen kanssa yhteensä n.100 euroa/kk. Sen lisäksi laitamme kuukausittan S-tilille rahaa, joista kuluu ruokaan ja muihin kulutustavaroihin (pesuaineet, vessapaperi yms) 150-200 euroa kuussa. Teemme siis kaikki päivittäiset ostokset S-marketeista ja Prismoista, ja maksamme ostokset S-tilitä. Yhteensä ruoka- ja muut talousmenomme ovat siis 250-300 euroa kuussa. Ruokamenoja on S-tililtä helppo seurata ja jakaa tasaisesti molempien kesken.