vieraita soluun?

Olen muuttamassa Hoas:in solukämppään ja kiinnostaisi tietää, millainen on käytäntö vierailuissa. Saako soluun esim. kutsua yövieraita? Ilmeisesti ei virallisesti saisi, muuta miten yleensä kämmpikset suhtautuvat tällaiseen? Kai päivisin sentään voi kutsua kavereitaan käymään, vai? Kokemuksia soluasumisesta saa kertoa vapaasti... Itse muutan kahden vanhemman pojan jo asuttamaan soluun kolmanneksi.
73336
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Poikaystäväni solukämpässä olen muutamaan kertaan vieraillut, pisimmillään viikon verran putkeen. Hänellä siis kaksi kämppistä ja yhteisiä tiloja keittiö, kylppäri yms.. Eivät kai olleet mitään noin pitkästä vierailustakaan sanoneet, kun emme häirinneet millään tavalla heidän eloaan. Kannattaapi tehdä jotain sopimusta sitten niitten kämppisten kanssa, luulisin ettei vieraille muuten mitään estettä ole, kunhan kotirauha säilyy.

Enkä usko että virallisestikaan mitään vieraita kielletään tuomasta - pitäähän ihmisillä olla sosiaalinenkin elämä - mutta pidempiaikainen majailu (alivuokralaiset) on kiellettyä.

Äänestä

Tottakai kotiinsa saa vieraita kutsua. Yöksikin, ihan normaalisti. Luonnollisesti on kohteliasta kämppikselle sanoa etukäteen. Eri asia on, jos alat sukuasi siellä majoittaa, siihen alkaa jo vuokranantajakin puuttua.

Äänestä

Kysy kämppäkavereiltasi lupa jos haluat tuoda jonkun yöksi ja muutenkin jos pyydät kaverin ihan päivälläkin. Muista kuitenkin omalla vastuulla koska voit saada häädön :) Niin on minulle Hoas neuvonut ja niiden nettisivuillakin sanotaan niin :)

Äänestä
  • Ei siihen mitään lupaa tarvitse, jotta kaveri saa tulla kylään. Ei kämppis ole mikään äiti ja niin kauan kun maksat vuokrasi, saat tuoda kylään ihan kenet itse haluat - tietysti vastaat hänen käyttäytymisestä ja teoistaan. Se, mikä on kiellettyä, on kaverinsa asuttaminen huoneeseensa - joka taas on aivan eri asia kuin se, että kaveri tulee yöksi (tai jopa pariksi) kylään.

    Solukämpässä asuminen perustuu yhteisiin sopimuksiin, mutta myös joustamiseen osapuolien kesken. Tottakai toinen pitää ottaa huomioon, mutta ei silti tarkoita, ettei sinulla saisi olla omaa elämää ja yksityisyyttä.

    "Tänään meille ei saa tulla ketään, ku mulla on huono päivä!"

    Äänestä

  • soluasukki kirjoitti:

    Ei siihen mitään lupaa tarvitse, jotta kaveri saa tulla kylään. Ei kämppis ole mikään äiti ja niin kauan kun maksat vuokrasi, saat tuoda kylään ihan kenet itse haluat - tietysti vastaat hänen käyttäytymisestä ja teoistaan. Se, mikä on kiellettyä, on kaverinsa asuttaminen huoneeseensa - joka taas on aivan eri asia kuin se, että kaveri tulee yöksi (tai jopa pariksi) kylään.

    Solukämpässä asuminen perustuu yhteisiin sopimuksiin, mutta myös joustamiseen osapuolien kesken. Tottakai toinen pitää ottaa huomioon, mutta ei silti tarkoita, ettei sinulla saisi olla omaa elämää ja yksityisyyttä.

    "Tänään meille ei saa tulla ketään, ku mulla on huono päivä!"

    Solukämppään jos sääntöjen mukaan mennään ulkopuolisten majoitus sinne on kiellettyä esim. olet muuttanut jostain lapista helsinkiin opiskelemaan ja näitä kotipaikkakuntasi tuttuja tulee Helsinkiin, niin ei heitä periaatteessa saisi sinne majoittaa. Se on aika ikävää toisille kämppiksille jos yhteiset tilat on täynnä epämäärästä tai ainkin ulkopuolista jengiä.Koska usein kun opiskelijoita on niin ovat aika sotkusta sakkia eikä ne ulkopuoliset siellä siivoa kun ajattelevat ettei heidän murheensa vaikka jäiski paskaseksi. Tämmösestä touhusta voi myös valittaa jos ns. kaunispuhe ei tehoa.

    Itse en ole solukämpässä asunut enkä aio muuttakkaan mutta olen joutunut auttamaan kaveria joka on joutunut hankaluuksiin kun kämppikset on toimineet vastoin sääntöjä.

    Äänestä

Lähden itsekin opiskelemaan ja asumaan soluasuntoon jakaen yhteiset tilat kolmen kanssa.
Ajattelin kysyä aivan samaa kuin sinä, mutta onneksi näin tämän valmiin aiheen.
Tuntuu vähän hankalalta sopeutua tuollaiseen vaikka olihan armeija paljon pahempi paikka..
Nyt tuntuu, että pakko saada tuoda esim. yövieraita eikä siihen mitään lupaa tarvitsisi. Katsotaan nyt.
Onko muilla kokemuksia vieraana olemisesta soluasunnossa? Onko vaivaantunut tunnelma muuten kuin minun ennakkoluuloissa?

Äänestä
  • En asu solussa, mutta tässä oma mielipiteeni.

    Käymään voi ihan hyvin kaverin pyytää muutamaksi tunniksi. Tietty riippuu päivästä. Jos esim. kämppiksillä tenttiin lukua, niin silloin on hyvä tavat omat kaverit muualla. Ellei sitten ole ihan hiiren hiljaa. Jos pyytää pidemmäksi aikaa, niin kysyisin kämppiksiltä sopiiko se heille.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


helsinkiin muuttamassa. kirjoitti:

Olen muuttamassa Hoas:in solukämppään ja kiinnostaisi tietää, millainen on käytäntö vierailuissa. Saako soluun esim. kutsua yövieraita? Ilmeisesti ei virallisesti saisi, muuta miten yleensä kämmpikset suhtautuvat tällaiseen? Kai päivisin sentään voi kutsua kavereitaan käymään, vai? Kokemuksia soluasumisesta saa kertoa vapaasti... Itse muutan kahden vanhemman pojan jo asuttamaan soluun kolmanneksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu