900€ venäjän chihusta , liikaa??

boulig

Onko 900€ venäjältä tulevasta chihuahuasta liikaa pyydetty? eihän kyseiset koirat makasa venäjällä niin paljoa? onko venäjältä koiria tuovilla, hyvä bisnes kiskoa koirista suomessa tällaisia hintoja??

18

1796

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • neole

      Eikö ne ole suht samoissa hinnoissa kuin suomessakin.
      Paperittomia ja salakuljetettuja saa varmasti halvemmallakin. Mutta ihan virallisia teitä pitkin varmaan hinnat suht samat.

    • minttumaariaana

      Kysy muiden Euroopan maiden kenneleistä.Sieltä voit löytää halvemmalla kuin Venäjältä.Moni noista
      Suomessa koiria myyvistä ovat huomanneet mainion bisnesraon,kun jobbaavat koiria Suomeen pimeästi.
      Rahat koirasta käteen huolto-aseman parkkipaikalla
      vaan.Pidetään ne piirongin laatikossa ja haetaan toimeentulo sossusta ja Kelasta.

    • minä vaan

      se, joka pyytää-----vaan se, joka maksaa !!!!!

    • paikasta

      Riippuu tosi paljon siitä mistä ostaa, venäjä on suuri maa, esin pietarissa koirat ovat melkein samoissa hinnoissa kuin täällä,mutta jo moskovassa paljon edullisempia, ja puhun nyt kunnollisista kenneleistä ,joita sielläkin on ja täytyy myöntää että jotkut rodut ovat siellä parempia kuin suomessa.

    • jtu
    • Boulig

      Meinaan vaan, että pentu jota minulle tarjottiin, oli matkalla suomeen, mutta se käännytettiin takaisin rajalla, koska sillä ei ollut sirua eikä tatuointia. Ilamn sirua olevallahan koiralla ei ilmeisettikkään ole rokotuksen ynnä muut kunnossa?? eli aika epäilyttävä tapaus tämä on.

    • jos oli Suomalainen polta se. Ilmoita nimi rotujärjestön puheenjohtajalle, tai Suomen tulliin. Homma on vakava ja kannattaa käydä lukemassa aiemmin ilmoitettu linkki. Tulevat suuri osa pentutehtaista joissa on varmasti karmeammat olot kuin Valkealassa.

    • Nanne

      Vuosia sitten ostimme Chihuahuan joka on syntynyt venäjällä. Markka-aikaan maksoimme 3000 markkaa ja saimme exportpedigreen koiralle ja se on nyt Suomen rekisterissä. Mutta aikusena muistuttaa erehdyttävän paljon perhoskoiraa.
      Kaveri osti joltain jobbarilta Kotkasta tai Haminsata joku vuosi sitten pennun jolla myös ihan viralliset paperit ym. Maksoi koirasta 600e muistakseni. Mutta voin sanoa, että vaikka sillä olisi mitkä paperit, se ei ole puhdasrotuinen. Mitä todennäköisemmin siinä on moskovankääpiöterrieriäkin.
      Venäjällä on hyviä koiria, mutta suurin osa jotain muuta. Ellei ole tunnettu kasvattaja ja rehellinen, saat mitä sattuu.

    • Nanne

      Tiedän erään Chihu kasvattajan jolla on useampia Venäläisiä Chihuja ja ne ovat todella laadukkaita, terveitä ja kauniita rotunsa edustajia ja hän on ostanut ne luotettavalta kasvattajalta ja maksanut niistä 500e kuonolta. Eli laatu ei maksa se enempää.

    • xxx

      Googleta venäläisiä chihu-kasvattajia, ota niihin yhteyttä mailitse. Yritä kysellä Pietarilaisilta. Sieltä löytyy myös laadukkaita koiria, halvemmalla kuin Suomesta. Monet kasvattajat tuo Suomeen.
      Älä maksa trokarille, jos haluat venäläisen, hommaa itse.

    • seurata

      Kannattaa myös selata suomalaisten chihu kasvattajien kotisivuja.. niissä on monesti linkkejä kunnollisten ulkomaisten kasvattajien kotisivuilla..

      Omalla kohdalla kun kyselin, moskovassa oli todella kalliit pennut, pietarissa halvemmat.. molemmat kasvattajat ystävällisiä ja heidän koiriaan suomessa myös kasvattajilla..

      Jos tunnet yhtään suomen chihupiirejä kasvattajien kohdalta, voit kysyä tietyiltä kasvattajilta suosituksia keneltä kannattaa kysyä venäjän suunnalta..

      Itse maksoin suomalaiselle kasvattajalle 1300 euroa nartusta, kun taas näitä paperittomia (oli sitten suomalaisia/muun maalaisia) myydään jo 900 eurolla.. ei siis enää suurta eroa..
      Pelaa varman päälle ja kysele..

    • chihu2

      Minulla 2 paperitonta chihuahuaa, toinen venäjältä ja toinen virosta. 1000e kummastakin maksoin. Iältään 5 ja 4 vuotiaat. Täysin terveet ja eläinlääkärissä ei ole tarvinnut käydä kuin pakolliset rokotukset hankkimassa. Molemmat ovat kennelistä mutta suomen papereita ei ole. Aika riskipeliähän se on mutta itellä käyny hyvä tuuri

      • --------------------

        Siis maksoit paperittomista seropeista 1000€??? Siinäpä vasta järkevä ostos....


      • ***
        -------------------- kirjoitti:

        Siis maksoit paperittomista seropeista 1000€??? Siinäpä vasta järkevä ostos....

        Siis maksoi paperittomasta rotukoirasta puolet paperiullisen hinnasta. Hyvä kauppa.


      • -------------------
        *** kirjoitti:

        Siis maksoi paperittomasta rotukoirasta puolet paperiullisen hinnasta. Hyvä kauppa.

        Paperiton = sekarotuinen


      • ***
        ------------------- kirjoitti:

        Paperiton = sekarotuinen

        Paperiton koira = paperiton koira. Joko rotukoira tai sitten sekarotuinen. Riippuu ihan perimästä.


      • sahrfdtsrhgfb
        *** kirjoitti:

        Paperiton koira = paperiton koira. Joko rotukoira tai sitten sekarotuinen. Riippuu ihan perimästä.

        Paperittomasta ei tiedä, mitä rotua pennussa on. Pennun myyjä voi valehdella vaikka mitä. Mutta suomi on pullollaan sinisilmäisiä hyväuskoisia, good for them.


    • ei_maksa

      Chihut ei kyllä enää maksa missään rekisteröitynä 2000 euroa. Hinta pyörii nykyään 1000-1300 e ja sillä saa jo ihan virheettömän pennun. 600 ylöspäin voi saada rekisteröidyn virheellisen pennun, Ehkä erittäin lupaavat pennut saattavat olla 1500 e,
      Ihmiset eivät tajua, että liikatuotannon vuoksi chihujen hinnat ovat laskeneet ja he voivat ostaa 800 e paperittoman pennun, vaikka sillä hinnalla saisi jo kunnon rekisteröidyn pennun, jolla on vaikka joku pieni kauneusvirhe.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5404
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3380
    Aihe