Voikos autoon vaihtaa öljyt ilman että sitä nostaa ylös tai on itse montussa?Ei taida auton alla paljon mahtua työskentelemään?Kellään antaa neuvoja?
Öljynvaihto Corollaan
Minna
81300
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mikähän Corolla-malli mahtaa olla kyseessä?
Uudemmissa VVTi-koneissa taitaa suodatin olla sellaisessa paikassa, että vaihtaminen onnistuu vain auton alta käsin.
Joissakin vanhemmissa koneissa suodatin on hyvin käsillä ilman auton nostamistakin ja öljyproppukin avattavissa maasta käsin.
näyttää olevan moottorin etuosassa,saako sitä päältä käsin auki?Entä tarvinko sen avaamiseen panta-avaimen vai onko siihen jokin patentti olemassa jolla sen saa auki ilman tätä avainta?
Corolla xli hatch-back 1,3,-95
Kyllähän sen yläkautta irti saa jos kerran on hyvin käsillä. Jonkinlainen panta-avain on yleensä ihan hyvä irroitukseen, kunhan ei ole liian iso.
Itse olen aina saanut suodatimen käsin irti; liekö hyvä tuuri vai vehnää ranteessa ;) Korjausopas kertoi aikaan, että jos ei käsin lähde niin mahdollisimman iso ruuvari läpi suodattimesta ja sillä vääntämään.
ja jäteöljyt lasketaan pihamaalle, kun ei astiakaan alle mahdu ja vanha suodatin heitetään mieluummin naapurin metsään. Eiköhän olisi paljon helpompaa ja ympäristöystävällisempää vaihdattaa ne öljyt huoltamoissa. Ei voi olla rahasta tuo asia kiinni, vai onko Tojotan omistajilla?
Eihän tuossa kukaan puhunut mitään öljyjen maahan laskemisesta tai suodattimen metsään heittämisestä.
Samalla kun vaihtelee itse öljyt, voi tehdä muitakin tarkastuksia. Itse vaihdan öljyt yleensä TI-hallissa, koska suodatin on niin kenkussa paikassa ettei onnistu irroittaa yläkautta.
Taidat olla voimamiehiä.
En ole vielä kertaakaan saanut suodatinta käsipelillä irti.
Noh, puhdas suodatin ja kuivat kädet auttaa. Kaksin käsin jos pääsee vääntämään, siis jos mahtuu, niin pitäisi keskivertokaverilta onnistua. Toki onhan tuosta omastakin kunnosta tullut pidettä huolta.