Olen vakavissani haluamassa maitotilalliseksi. Haluaisin ostaa Pohjois-Pohjanmaalta toimivan maitotilan tai maatilan, jossa voisin pitää myös lapsilleni pari hevosta.
Olen aatellu mennä Ruukin maaseutuoppilaitokseen opiskelemaan maatalousalan perustutkintoa monimuoto-opiskeluna. Mihin ammattinimikkeeseen tutkinto johtaa? Voinko tällä tutkinnolla olla maidontuottaja tai maatilamatkailun vetäjänä?
Oliskos hevosalan työ kannattavampaa? Luulen maidontuottajan ammatin olevan minun juttuni. En ole aikaisemmin ollut maatalousalalla.
Vain asialliset vastaukset, please.
Olen aatellu mennä Ruukin maaseutuoppilaitokseen opiskelemaan maatalousalan perustutkintoa monimuoto-opiskeluna. Mihin ammattinimikkeeseen tutkinto johtaa? Voinko tällä tutkinnolla olla maidontuottaja tai maatilamatkailun vetäjänä?
Oliskos hevosalan työ kannattavampaa? Luulen maidontuottajan ammatin olevan minun juttuni. En ole aikaisemmin ollut maatalousalalla.
Vain asialliset vastaukset, please.
Vastaukset 21
Vanhimmat
. laitahan vaikka ostoilmoitus maaseuduntulevaisuuteen.
luuulis noita nyt löytyvän jotka luopuu haluu!
mihin olet ryhtymässä...
helpompi olisi olla ulkopuolisella työssä ja ostaa mieluummin joku pientila jossa pidät paria lehmää
Olette kummatkin oikeassa. Sain asiat järjestymään sen verran eteenpäin, että aloitan maatalousalan perustutkinnon suorittamisen ja olen sen ajan toisen omistamalla tilalla työssä.
Sitten sen jälkeen laitankin sen ilmoitukseni: Ostetaan maatila siihen lehteen.
Ihanaa kun asiat alkavat edistyä kohti unelmaani.
Me aloitimme viime vuonna ilman mitään kosketusta maatalouteen ja kyllähän se näköjään onnistuu. Rohkeasti siis eteenpäin!
Meillä oli oikeastaan vain muutama hehtaari peltoa, jotka oli vuokrattu naapurille ja tulivat nyt tavallaan "takaisin". On vain tosi hankala aloittaa aivan nollasta kun joutuu hankkimaan alusta saakka kaikki vermeet ja tarvikkeet. Me valitsimme Highland-rotuun perustuvan emolehmätuotannon, koska se on paljon helpompaa ja vähemmän sitovaa kuin maitotuotanto kaikkine lypsyineen ja kiimantarkkailuineen.
Maitotuotannossa puhutaan aivan eri luokan investoinneista. Jos ostat vanhan navetan, niin uuden nykyaikaisen ja toimivan rakentaminen on satojen tuhansien investointi. Emolehmätuotannossa vanha navetta saattaisi riittää sopivana aputilana. Tietysti on niinkin, että muut rodut kuin Highland vaativat ainakin pihaton suojakseen.
Vaimo kävi läpi mainitsemasi koulutuksen, joka on käytännössä pakollinen jos aikoo saada tukia esim. investointeihin TE-keskukselta.
Jos tämä nyt kolahti, niin nimimerkilläni löytyy tällä palstalla aika paljon aiheeseen liittyviä kirjoituksia...
Niin ja emolehmä tuotanto highlandkarjalla ei vaadi suuria peltopinta-aloja. Jo muutamalla hehtaarilla pääsee oikein mukavasti alkuun. Lypsytiloilla pinta-alan tarve on aivan toista luokkaa. Pientiloilla highlandkarjan pito on mielestäni hyvä vaihtoehto. Taas, jos meinaa aloittaa emolehmä tuotannon tavallisilla lypsyrotuisilla, täytyy pääluvun olla huomattavasti suurempi kuin highlandeilla.
Meillä olisi myynnissä maitotila.
Asuinrakennus kok.pa n.200m2 rak.vuosi n.1900, peruskorjattu 1990-luvulla. Lähin naapuri pellon toisella puolella, matkaa 500m.
Navetta 12 paikkaa nuorikarja. Helppo laajentaa.
Viljakuivurirakennus.
Rehuvarasto navetan yhteydessä.
Viljavarasto mylly navetan yhteydessä.
Salaojitettua peltoa 38ha.
Metsää 50ha.
Pihapiiri sijaitsee mäen päällä. Lähellä 300m vesistö, johon ranta kalastusoikeus ja venekoppi. Rannalla ei rakennusoikeutta!
Irtaimisto ja koneet (hankittu lähes kaikki 1995 vuoden jälkeen, hyvät ja ajanmukaiset, mm pyöröpaalikoneet, 2x nelivetotraktori jne.) voidaan myydä myös erikseen.
Kokonaishinta 800 000e.
Laita yhteytietosi, niin otan yhteyttä.
Siis tuo 800000e sisältää eläimet. Tila on myös mahdollista vuokrata ilman eläimiä ja koneita. Ne voi tietysti ostaa sopimuksen mukaan.
Vuokra on 1 vuoden määräaikainen, joka jatkuu 5-vuoden sopimuksilla. 6kk vuokratakuu (pankkitalletus).
1kk vuokra 4000e.
kuka saatana hoitaa 12 lehmää ja maksaa pitäisi 4000e kuussa kyllä on ahneutta 12 lehmän maitotili ei ole edes 4000e.
ahneus=varastamista.
Voit toki ostaa sen! Haet vaan pankista rahan, silloin ei tarvii maksaa vuokraa. Ne kaksi toista lehmää voi toki sulle joku vuokrata halvemmalla. Totta kai sulle joku "antaa" käyttöön, talon maalta nevetan kaluston(traktorit) pellot metsää rannan!
Mikäs susta olisi sopiva vuokra?
Elinkelpoinen maatila maksaa aika paljon. Puhutaan miljoonista euroista. Lehmiä pitäisi olla useita kymmeniä, jotta tila olisi elinkelpoinen (n. 50 kpl.). Jos ostat pientilan, jossa haluat tuottaa maitoa, on sinun alettava heti suunnittelemaan laajennusta. Pientilan puolestaan voi saada melko edullisesti ja sellaisella voi harjoittaa esim. maatilamatkailua tai kenties hevostoimintaa ilman suuria investointeja.
emolehmätuotanto alkoi kiinnostaa. Kiitos kaikista vinkeistä. Onko "MRP" mittään linkkejä antaa emolehmätuontoa ajatellen. Googlestakin varmaan löytyy.
Nim:lle "maitotila". Kiitos, mutta jätän tarjouksesi väliin. En ole niin pitkällä vielä, että voisin hommata nuin suuria investointeja.
Pientilaa olenkin aatellu ja juuri maatilamatkailua tai hevostoimintaa. Kaikki vinkki on nyt tarpeen. Nim:lle"----------": Harjoitatko ko. toimintaa?
SUURKIITOKSET KAIKILLE!!!
Onko sinulla antaa aikaisempaa keskustelulinkkiä emolehmätuotannosta?
Pienessä maatilassa navetan muuttaminen hevostalliksi ei tosiaankaan vaadi niin paljon investointia kuin pienen maatilan jatkaminen maitotilana.
Osaatko sanoa, voiko vanhaa navettaa tosiaankin käyttää hevostallina?
Montako hevosta kannattaa pitää ajatellen tuottoisaa hevostilaa?
Mitä eri hevostilan toimintoja voi olla? Tiedän, että leirit, tunnit, rekiajelut ja matkailijat. Onko vielä jotain?
Jos maatilamatkailua harkitset, niin uskoisin, että nimenomaan Highland on oikein varteenotettava vaihtoehto. Meidänkin eläimiä on tultu vartavasten katsomaan "kirkonkylältä", vaikka se ei mitenkään ole ollut tarkoitus. Eipä siitä tosin haittaakaan ole ollut ja ihmiset ovat olleet oikein kiinnostuneita. Eihän tälläinen pieni, karvainen lehmä ole aivan jokapäiväinen juttu.
Tämän palstan viimeaikaiset (noin 6kk:n aikana) keskustelut Highlandeista löydät, kun haet nimimerkilläni MRP tämän palstan hakukoneella. Sattuneesta syystä on tullut kommentoitua oikeastaan jokaista tätä rotua koskettavaa keskustelua.
Tässä muutamia niistä jutuista. Toivottavasti linkit toimivat:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000 000000024&conference=1500000000000141&posting=220000000 07760713
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000 000000024&conference=1500000000000141&posting=220000000 07281439
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000 000000024&conference=1500000000000141&posting=220000000 07171644
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000 000000024&conference=1500000000000141&posting=220000000 08813660
Niitä on vielä melkoisesti lisää, joten käytä hakua...
Sitten kannattaa tietysti lukea rodun omat kotisivut http://www.highlandcattle.fi/
sekä mahdollisesti skottisivut http://www.highlandcattlesociety.com/
Näistä molemmista on vaikka miten paljon linkkejä.
Sitten jalostusporukka tarjoaa liharoduista perustietoa osoitteessa http://www.faba.fi/jalostus/lihakarja/rodut/
Ja ota rohkeasti yhteyttä sopivaan kasvattajaan. Yhteystiedot rodun kotisivuilla. Monien luokse voi tulla katsomaan ja tutustumaan toimintaan. Mekin olemme ehtineet lyhyen uramme aikana edelleen neuvomaan ja opastamaan useita kiinnostuneita.
Taisi käydä niin, että äskeiset suomi24 linkit eivät toimineet, mutta käytä tosiaankin MRP hakua. Se antibiootti keskustelu ei ole minun näppikseltäni :)
Eli itse en harjoita maatilamatkailua, enkä hevostalouttakaan elinkeinoon asti. Mutta kyllä vanhan navetan voi mainiosti muuttaa hevostalliksi. Tiedänkin pari tällaista tapausta. Luonnollisesti navettaan on tehtävä joitakin muutokia. Hevostilan mahdollisuuksia on paljon: Se on hyvä osa maatilamatkailua (nämä mainitsemasi rekiajelut yms.) sitten ainakin näillä minun tuntemillani hevostalleilla on omien hevosien lisäksi pidetty toisten hevosia, joiden omistajat ovat vuokranneet niille tallipaikan. Tästäkin tulee mukavasti tuloja. Toisella näistä talleista harjoitetaan myös siittola-toimintaa (varsojen tuotanto) ja leirien pitoa. Ja kuten tuolla edellä mainittiin, nämä highlandkarja emot ovat mainio osa maatilamatkailua eksoottisen ulkomuotonsa ansiosta, eivätkä ne edes tarvitse navettaa suojakseen. En muista, antoiko joku muukin tämän linkin, mutta tässä on linkki highlandyhdistyksen sivuille: http://www.highlandcattle.fi/
Hevosten lukumäärästä sen verran, että se riippuu siitä, mitä aiot niillä tehdä. En osaa sen enempää sanoa, mutta alle kymmenen riittänee.
Niin kannattaa selvittää myös yksityisteitten käyttö oikeus ja mahdolliset maksut sekä ratsastus reitit maanomistajien kanssa.Ja mieluusti hyvissä ajoin etukäteen.Jälkeen päin sopiminen on yleensä hankalaa ja pirun kallista.
Luulen, että pelkkä hevostalli ei tuo riittävästi tuloja koko perheen elättämiseen (tietysti jos toinen puolisoista on muualla töissä niin sitten). Vanha navetta sopii talliksi, muutoksin tietysti. Kovin matalaa navettaa voi olla hankala muuttaa talliksi, hevosille tarvitsee enemmän tilaa "pään päälle". Kuulostaa kyllä mukavalta suunnitelmasi, varmaan emolehmät ja maatilamatkailu jo jonkinlaisen leivän tuo. Ja paljon työtä... :)
ja iloa. Aloitan opiskeluni 2 viikon päästä ja sen jälkeen perustan maatilamatkailun.
Sinne suunnittelin juuri higlandeja, hevosia ja muita maalaiseläimiä.
Pihaleirintää myös, joten vesistön viereltä tilani tarvin.
Maatilamatkailu on nyt suosittua. Asuntovaunualue ei vaadi niin isoja investointeja kuin mökkikylä.Mutta matkailijat haluavat yleensä että vesistö olisi lähettyvillä. Hevosten lisäksi on helppo laittaa kaikenlaista pientä eläintä lasten iloksi..
kovaa vauhtia suunnittelemassa ideaani. Kiitos siitä teille, jotka annoitte potkua ja kannustusta.
P.S. Nuo higlandit on kyllä todella ihania!!!!