eli oppivatko kakadut mitenkään sisäsiistiksi, tai siis tekemään tarpeensa vain häkkiin? jos ei opi, niin sotkevatko linnut hirveästi ollessaan vapaana? lähtevätkö jätökset helposti esim matosta tai sohvista? miten olette itse ratkaisseet tämän ongelman?
neitokakadun kakka??
2
794
Vastaukset
- -M-
Isommat papukaijat on periaatteessa jossain määrin mahdollista opettaa tekemään tarpeensa tietyyn paikkaan, mutta neitsikalta ei taida vielä moinen onnistua.
Linnunläjän koostumus vaihtelee jonkun verran sen mukaan mitä se on syönyt, mutta yleensä läjä on suht kiinteä ja hajuton.
Parhaiten kakat saa tietysti sileiltä pinnoilta pois heti tuoreeltaan paperipyyhkeellä, mutta ei kuivuneestakaan yleensä pysyvää jälkeä jää. Matosta jätökset saa melkein helpoimmin irti kuivana (kunhan kukaan ei ole tallannut päälle...) kun ensin rapsuttelee enimmät irti ja loput hankaa vaikka kostealla tiskisienellä. Ja viimeistään mattopyykissä linnunkakanjälket kyllä yleensä lähtevät lopullisesti jos ei ole jotain mustikkaa tms syönyt.
Jonkun verranhan sitä sotkua aina tulee lintujen lennellessä ja sitä on vaan opittava sietämään jossei koko aikaa halua luutun kanssa vaellella. Toisaalta linnuillakin on yleensä ne tietyt lempioleskelupaikat joiden alle voi sitten laittaa vaikka sanomalehteä ja minimoida sotkua. Kiipeilypuu on usein vapaana lenteleville linnuille mieluinen tukikohta ja sen alle voi rakentaa laatikonkin puruineen tai sanomalehtineen. - Kaisapari
Kyllä meidän neitsikkapariskunta on pääsääntöisesti oppinut kakkimaan samaan paikkaan lennolle päästessään. Kaarevan lampun alla on sanomalehti ja siihen 'plätsähtää'.
Jos lattialla tepastellessa satuu 'rippunen' kakkia jäämään niin ei se haittaa. Ei haise ja kuivuttuaan menee rapisten imuriin.
Siis eivät sotke hirveesti.
Meillä ei ole linnut koko ajan vapaana, vaan päästetään aamuin illoin n. ½ - tunnnin ajaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1761715
- 108977
- 87834
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa19663- 51655
ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann41557Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45508Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m164503Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;191453- 26439